Головна Цікаво Бущан попереджають про кліщів

Бущан попереджають про кліщів

852

Сезон активності кліщів триває з ранньої весни і до пізньої осені, однак найбільші піки їхньої активності є у квітні-травні та серпні-вересні. Саме зараз триває сезон високої літньо-осінньої активності кліщів, тож люди, які збираються на відпочинок на природу, або в ліс по гриби, повинні бути дуже обережними і дотримуватись певних рекомендацій. Всього за 8 місяців 2017 року у Буському районі зареєстровано 3 випадки хвороби Лайма (інт.показник – 6,45 на 100 тис.нас.), що на 2 випадки більше за аналогічний період 2016 року (1 особа, 2,15 на 100 тис.нас.). 

У 2017 р. у Львівській області за даними ЛПЗ за медичною допомогою з приводу укусів кліщів звернулись 599 осіб, а в лікувальні заклади Буського району звернулось 38 осіб, зокрема за вересень – 11 , а за аналогічний період 2016 року – 11, що вказує на зростання чисельності іксодових кліщів у 3,4 рази. Від початку сезону активності кліщів (з березня) 2017 року на базі лабораторії ОНІ ДУ «ЛОЛЦ МОЗУ» лабораторно досліджені 233 кліщі, знятих з людей. Виявлено позитивних – 60 екз (25,8 %). Всім пацієнтам з укусом кліща рекомендовано консультація інфекціоніста.. Укус цих комах ми практично не відчуваємо, завдяки анестезуючій дії їх слини. Під час укусу людини кліщі вносять у ранку разом зі своєю слиною віруси. Тому, чим пізніше людина виявить зараженого кліща, тим більше вірусів потрапить в організм, що в свою чергу може вплинути на важкість перебігу захворювання. Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Кліщовий вірусний енцефаліт починається гостро з сильного головного болю, різкого підйому температури, нудоти, блювоти та болю у м’язах. Що робити, щоб не допустити укусу кліща?

· Для прогулянок на природі покривайте голову головним убором і одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – аби легше було помітити кліщів.

· Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників, аби виявити кліщів. Повторіть огляд вдома. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям.

· Місце для привалів на природі звільніть від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

· Повернувшись додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перемістившись із одягу.

 · Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби – аерозолі, які відлякують кліщів (препарати, що містять репеленти ДЕТА або акреп, випускаються в аерозольній упаковці). Що робити, якщо кліщ присмоктався?

· Якщо ви виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчого лікувального закладу. Якщо це неможливо, видаліть його самостійно: змастіть кліща олією (але не заливайте), повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.

· Після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом та ретельно вимийте руки з милом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою. 

Поряд з цим слід наголосити про необхідність якнайшвидшого лабораторного дослідження знятого з людини кліща з метою виявлення інфікованості збудниками Лайм – бореліозу, що дає можливість застосувати заходів екстреної профілактики захворювання. Дослідити видаленого кліща на зараженість збудниками хвороби Лайма, а також провести лабораторну діагностику цього захворювання (дослідження крові) можна: – в лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України» за адресою: м.Львів, вул. Круп’ярська, 27, тел. 276 85 92.