Головна Цікаво Слушні поради, як вибрати бінокль

Слушні поради, як вибрати бінокль

Як вибрати бінокль? Людству зовсім не сидиться на місці. Ми хочемо їздити швидше, літати вище, знати про світ більше і далі бачити! Останнім прагненню вже на протязі чотирьох років служать різноманітні оптичні прилади, телескопи, підзорні труби і, мабуть, найбільш харизматичні і популярні з них – біноклі.

На відміну від інших інструментів, здатних наблизити до нас навколишній світ, бінокль має найважливішою перевагою – це стереоскопічний зір. Комфортно спостерігаючи двома очима, ви можете відчути обсяг картинки. і чим більше відстань між лінзами бінокля і менше збільшення, тим сильніше відчувається цей ефект, званий також пластичністю. Хороший бінокль той, про існування якого під час спостережень не замислюєшся, а всі думки зосереджені лише на відкритому об’єкті. У цій статті спробуємо розібратися, як вибрати інструмент, який подарує користувачеві схожі відчуття.

Збільшення і об’єктив

Вибираючи будь-яку річ, доводиться звертати увагу на її основні технічні характеристики. У бінокля це збільшення і діаметр об’єктива. Дані параметри настільки важливі, що традиційно зазначаються виробником у назві моделі. Приміром, 10х42 буде означати, що бінокль має наближення в 10 разів і об’єктиви діаметром 42мм.

Більшість біноклів мають фіксовану кратність, але останнім часом одержали поширення і біноклі з зумом, тобто змінною кратністю. На перший погляд всі переваги на їх стороні – універсальність і простота регулювань. Але на практиці зум-бінокль помітно програють за якістю зображення моделей з фіксованою кратністю. Особливо це стосується бюджетного сегменту, де складна оптика зум-бінокля в низькому ціновому діапазоні апріорі не може бути виконана на гідному рівні. В основному страждає якість зображення на краю поля зору і яскравість картинки. Але в деяких випадках, при спостереженні з великих відстаней, наприклад, за виконанням будівельних робіт або охорону територій, коли потрібна і загальна панорама і крупний план, такі моделі можуть виявитися до речі. Як варіант можна розглянути Yukon 8-24×50.
Зі збільшенням, загалом-то, зрозуміло, більше кратність – значить ближче видно об’єкт. А що залежить від діаметра об’єктива?
Об’єктив традиційно відповідає за саму головну роль. Він повинен зібрати достатньо світла і побудувати зображення об’єкта спостережень у фокальній площині. А ось завдання окуляра допомогти розглянути побудовану об’єктивом картинку. Простіше кажучи, окуляр працює як звичайна лупа, через яку ви розглядаєте картинку і збільшення і поле зору бінокля багато в чому залежить саме від нього.
Розмір, як відомо, має значення. “Малює” зображення об’єктив і для того, щоб показати достатньо деталей з хорошою яскравістю він повинен мати пристойний діаметр. Розглянемо основні типорозміри:

25мм – з таким діаметром бінокль може непогано показувати близькі об’єкти в денний час, в сутінках або вночі такий апертури вже недостатньо. Але головною його перевагою буде дивовижна компактність, як у моделі Delta Optical Active 10×25. Такі моделі підійдуть як дитині, так і ультралайт-туристу, завдяки невеликому розміру і ваги. Вартість дійсно якісного бінокля з такими лінзами починається від 400-500 гривень. За такі гроші ви отримаєте картинку, схожу з біноклями 40-50мм вартістю кілька тисяч гривень. Звичайно, яскравість зображення.
30-40мм – це хороший розмір об’єктива для портативних польових і туристичних біноклів, він дозволяє впевнено спостерігати вдень і розглядати основні об’єкти в сутінках.

50-60мм з таким діаметром бінокль мають цілком видатними характеристиками, але цей розмір вже є граничним для спостережень з рук. Якісний об’єктив 50-60мм навіть в похмуру погоду будує яскраві і насичені зображення, а в сутінках дозволяє не втрачати з уваги ключові деталі спостережуваного об’єкта. З-за відчутних габаритів і ваги понад кілограма, тривалі спостереження з такими інструментами, як Delta Optical 7×50 ED Extreme краще все-таки вести зі штативом. 7х50 – це один з класичних розмірів біноклів і використовувати їх можуть усі, від астрономів до підлітків, але найчастіше вони виявляються в руках у мисливців, на борту судна або як універсальний інструмент для людей, не сильно часто використовують бінокль, але при цьому бажають мати якісний оптичний прилад. Туристам до вибору такого розміру біноклям варто підходити обдумано і обов’язково звертати увагу на вагу приладу.

70мм і більше – біноклі такого розміру це вже справжні гіганти. Діаметр об’єктиву цих моделей може доходити до 150мм та навіть більше, конкуруючи за проницающим здібностям з багатьма телескопами. Моделі з таким діаметром часто використовуються для оглядових спостережень мореплавцями і військовими.

Ближче і темніше або параметри вихідної зіниці
У гонитві за великим збільшенням багато хто користувачі забувають про такий важливий параметр як діаметр вихідного зіниці. Простіше кажучи, це діаметр світлового потоку, який виходить з окуляра до ока спостерігача. Обчислити його дуже просто, потрібно діаметр об’єктива в міліметрах поділити на збільшення бінокля, наприклад, у бінокля 10х50 вихідний зіницю буде мати розмір 50 / 10 = 5мм.
Чим більше вихідна зіниця, тим більше світла потрапить на кришталик ока. У денний час людський зіниця звужується до 2-4мм, але з приходом сутінків і ночі він може розширюватися до 6-8мм Якщо для спостережень в ясний погожий день вихідної зіниці у 5мм навіть може бути забагато, адже частина світу буде обрізана очним зіницею, то вночі знадобитися більше.
Пам’ятайте про це, якщо ви плануєте придбати бінокль для спостереження в умовах поганого освітлення, в сутінках і особливо вночі. У гонитві за збільшенням в 20х, ви можете отримати вихідний зіницю всього 2,5 мм від 50мм бінокля, і цього буде недостатньо, щоб спостерігати ясну і чітку картинку. Якщо ж висока кратність життєво необхідна, потрібно збільшувати діаметр об’єктива, щоб зберегти вихідний зіницю бінокля в межах 4-7мм.

Поле зору
Іншою важливою характеристикою бінокля є його поле зору, яке зазвичай вказується в градусах і лінійної величиною з певної відстані. В останньому випадку це може бути 110м з відстані 1000м, або 372 фути з відстані 1000 ярдів, як на картинці нижче.
При інших рівних полі зору залежить від конструкції окулярів бінокля. Якісні моделі оснащені ширококутними окулярами, які забезпечують комфортний винос зіниці і дають широке поле зору. Перевага, звичайно, краще віддати більше ширококутної моделі, але потрібно бути обережним. Багато над-ширококутні окуляри з незвично великим полем часто мають спотворення на краю поля зору. Це зумовлено недосконалою конструкцією окуляра. Так що, вибираючи в середньому ціновому діапазоні, варто зупинитися, знову ж таки, на середніх значеннях поля зору бінокля.

Система Галілея. Ця оптична схема не містить обертаючих елементів і завдяки конструкції об’єктива і окуляра сама по собі будує пряму картинку. Але якість зображення біноклів схеми Галілея не особливо висока. До того ж, воно сильно псуватися з ростом діаметра об’єктива бінокля.
Тому своє поширення така система отримала лише в невеликих театральних і дитячих біноклях. Для такого застосування вона цілком підходить.
Порро-призми (Porro-prism). Обертаюча система на основі Порро-призм є класичною і найбільш популярною. Вона дозволяє домогтися високого пропускання світла і широкого кута огляду. Об’єктиви бінокля, як вже звично, при цьому рознесені і знаходяться не на одній оптичній осі з окулярами. Незважаючи на те, що габарити бінокля з-за цього трохи зростають у порівнянні з Руф конструкцією Porro-бінокль дозволяють домогтися стерео-ефекту і забезпечити об’ємність зображення.

На якому біноклі зупинити вибір?
Театральні та дитячі біноклі. З театральними біноклями все досить просто, вони мають приємне сувенірна виконання, а проста оптика дозволяє досягти при таких розмірах прийнятною картинки.