Головна Цікаво Для чого потрібні ехолоти?

Для чого потрібні ехолоти?

633
безпроводной эхолот

Для того, щоб виміряти глибину океану, фахівці використовують ехолот.

Цей прилад діє за наступним принципом:

  1. Запускається звуковий сигнал.
  2. Фіксується, через який час він повернеться назад, відбившись від поверхні дна.
  3. На основі отриманих даних здійснюється розрахунок відстані.

Для того, щоб прокласти кабель, необхідно скласти точний «портрет» дна водойми. Ехолокація дозволяє зібрати дані про його рельєфі і уникнути помилок в процесі прокладки кабелю, що не відійти від запланованої траєкторії.

Історія ехолота

Необхідність збору інформації про глибини морів і океанів виникла лише в 19 столітті. До цього моменту вважалося, що підводний світ є відображенням суші, таким чином, найглибші западини в океані відповідають найвищим горам на прилеглій території на землі.

Після того, як почали розвиватися точні науки, з’явилися нові прилади та методи обчислень. Якісь пристрої для вимірювання глибин існували і раніше, але зараз їх намагалися зробити більш вдосконаленими. Крім того, мореплавці зрозуміли, що для освоєння океанів, для складання детальних карт необхідно мати уявлення і про рельєф дна. Був потрібен прилад, який міг би заміряти дійсно великі відстані, створення такого пристрою стало б справжнім проривом в області досліджень. Багато вчених і винахідників намагалися розробити потрібний прилад, протягом 100 років державою було видано на розробки більш 100 патентів.

І тільки в 1920 році російський винахідник Шиловський та вчений із Франції Ланжевен змогли створити перший ехолот. Перед початком використання було проведено безліч випробувань пристрою, які підтвердили, що отримані результати є правильними, при яких би умовах ні проводилися виміри. Після цього виробництво ехолотів стає масовим і прилад повсюдно використовується для дослідження глибин.

Для того, щоб скласти карту дна, дані з ехолота зчитують спеціальні обчислювальні машини. Зараз все це робиться за допомогою складного якісного обладнання і значно полегшує роботу фахівцям. Однак кілька століть назад такої техніки просто не існувало (вона з’явилася тільки в 1941 році), тому дослідникам доводилося здійснювати безліч складних розрахунків для отримання необхідних даних.
Використання ехолота в прокладанні підводного кабелю

Укладаючи провід по дну моря чи океану, дуже важливо мати топографічну карту дна для того, щоб стежити за відхиленнями від курсу і запобігати їм. Крім цього, велике значення має прогноз погоди, оскільки роботи ведуться на протязі декількох діб з використанням судів.

Важливість складання такого прогнозу стала очевидною після того, як в 1854 році через що почалася раптово бурі було знищено 60 кораблів Франції і Британії. Французький вчений Урбен Левер’є попросив своїх колег скласти звіт про зміни погоди за кілька днів. Вивчивши ці дані, він зрозумів, що наближення урагану можна було заздалегідь передбачити і уникнути втрат. У 1855 році в своєму зверненні до Наполеону він розповів йому про необхідність створення метеорологічної мережі, де буде збиратися інформація про погодні умови і передаватися по телеграфу.

Досвід складання погодних карт вже був у вченого, однак тут складність полягала в тому, що для забезпечення безпеки досліджень у відкритому океані потрібно скласти прогноз погоди для досить великої території. Але телеграф в той час був доступний ще не на всіх територіях світу, тому швидка передача даних на значні відстані не видавалася можливою. Дійшовши до пункту призначення, інформація часто виявлялася вже непотрібною.

Для того, щоб протягнути кабель до іншого материка, необхідно було знати про можливі зміни погоди. Але щоб скласти прогноз погоди, потрібно зв’язатися з вченими з інших країн, а для цього потрібен був кабель. Виходило зачароване коло. Проте, фахівцям вдалося знайти вихід з ситуації. Про це свідчить той факт, що провід Європа-Північна Америка проходить через найкоротшу відстань між материками. Таким чином, 19 століття, мабуть, можна назвати часом прориву в області проведення зв’язку.