Головна Цікаво Гіпертонічні знижки

Гіпертонічні знижки

Вже рік в Україні діє пілотний проект з регулювання цін на лікарські засоби для гіпертоніків. Держава "подала" руку допомоги тим українцям, для кого підвищений тиск є щоденною актуальною проблемою. Та, на жаль, хворі не дуже поспішають скористатися цією державною допомогою. Про те, у чому полягають переваги проекту та як ними можна скористатися, у розмові із заступником головного лікаря ЦРЛ з медичного обслуговування населення Анною Міхневич та районним терапевтом Іваном Данилівим.

"Проблема гіпертонії є дуже актуальна у всьому світі, – говорить районний терапевт. – На цю недугу страждають 20-30% дорослого населення, а кількість гіпертоніків старше 65 років сягає 50-65%. В районі 7829 надбужанців страждають на гіпертонічну хворобу. Минулого року на фоні артеріальної гіпертонії в Буську ЦРЛ було госпіталізовано 19 хворих із гострим інфарктом міокарда, 54 – з інсультом (усі форми ). Практично стільки ж госпіталізовано і цього року. А скільки ще є  людей, котрі навіть не підозрюють, що їх нездужання пов'язане саме із підвищеним артеріальним тиском. Здебільшого, це відбувається через те, що вони не звертаються до лікаря, а "переносять" погане самопочуття "на ногах".Таке байдуже ставлення до свого здоров'я в подальшому призводить до сумних наслідків. Але цього можна уникнути. Звичайно, гіпертонію неможливо вилікувати за один місяць, проте, аби її перемогти, необхідні дві умови: увага людей до свого здоров'я та доступність лікування для кожного. Це і є основною метою пілотного проекту. Завдяки йому хворі мають можливість купувати ліки зі знижкою від 15 до 70%.

Наприклад, найпоширеніші препарати від підвищеного тиску можна придбати за такими цінами: еналаприл (фірма "Здоров'я") коштує 5,50, а згідно пілотного проекту хворий отримує його безкоштовно; лізиноприл – 21,25 гривень – пацієнт платить лише 1,50; амлодипін (фірма "КВ") – 12,68 – безкоштовно; бісопролол ("КВ") – 15,20 гривень – також видається безкоштовно. Серед комбінованих препаратів популярними є: кодіротон, його ціна 55 грн, – людина платить від 10 до 14 гривень; ліпразид – 42,50 – видається за одну гривню; екватор – 146,65 – 14,68. Як бачите, така вартість робить життєво необхідний для гіпертоніка препарат доступнішим. Пацієнт може не економити на своєму здоров'ї, а натомість вчасно звернутися до лікаря та розпочати лікування. Такий підхід дозволяє зберегти життя не одному десятку жителів району зокрема.   Зазначу, відпускна ціна може трохи коливатися – в залежності від виробника та аптечного закладу".

Нагадаємо, у пілотному проекті беруть участь сім міжнародних незапатентованих назв, так званих молекул, які найчастіше використовують для лікування гіпертонії – еналаприл, лізиноприл, бісопролол, метопролол, небіволол, амлодипін, нифедипін. На кожну з них існує декілька (іноді 30-40) різноманітних препаратів  як вітчизняного, так й імпортного виробництва. У рецепті буде зазначено діючу речовину, а не комерційну назву. І вже на етапі вибору вступить в силу ціна самого препарату. Наприклад, всі вітчизняні ліки значно дешевші від закордонних. Хоча практично всі вони зроблені на одній хімічній структурі. Але вибирати той чи інший різновид – це прерогатива пацієнта.  Проект також розповсюджується і на три види комбінованих препаратів.

"Для того, аби отримати ліки зі знижкою, потрібно звернутися до кардіолога, терапевта, педіатра чи сімейного лікаря, і якщо гіпертонічна хвороба підтвердиться – отримати пільговий рецепт, – продовжує Іван Данилів. – Рецепт дійсний протягом одного місяця з моменту видачі та зберігається в аптечному закладі, гарантуючи хворому знижку на ліки, а аптекам – відшкодування. В нашому районі проект із здешевлення ліків для гіпертоніків підтримують сім аптек: ПП "Скайінвест", аптечний пункт №7 в смт.Олесько, вул.Замкова, смт.Красне, вул.Золочівська, м.Буськ, вулиці Петрушевича, 25 та Львівська, 71 (ЦРЛ), ПП "Медико" № 9 на вул. Львівська, 13/1; ТзОВ аптека "3і", вул.Львівська,4 (автостанція); роздрібно – гуртова аптека №100 в смт.Красне, вул.Грушевського, 8".

За словами заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення  Анни Міхневич, на реалізацію цієї програми Буському району виділено 166 тисяч 500 гривень. Станом на 14 жовтня сума державного відшкодування  становила  19 тисяч,  було виписано  2939 рецептів, з них отоварено 1953, що становить 66,5%. Вона зазначила, що низькому проценту отоварення рецептів слугує ряд причин, зокрема: віддаленість аптек від сільських населених пунктів, люди у більшості випадків займаються самолікуванням і, як не прикро, відсутність сімейних лікарів, котрі мають право виписувати пільгові рецепти – це в Топорові, Тур'ї, Переволочній, Соколівці. Також відмітила, що в Буській центральній, Красненській та Олеській лікарнях, в аптеках є стенди з достатньою кількістю інформації щодо державної підтримки  людей, хворих на гіпертонію. Люди із сільської місцевості, аби детальніше дізнатися про умови проекту, можуть звернутися до фельдшера.

Як бачимо, наш район не відчуває браку коштів на часткове відшкодування вартості медичних препаратів для гіпертоніків, як і ліків, та й лікарі завжди готові допомогти, але чомусь хворих на гіпертонію від цього не меншає. Невже люди не мають бажання і не зацікавлені в тому, аби контролювати свій артеріальний тиск, вести здоровий спосіб життя? Невже  вони не усвідомлюють, що якщо не буде самостійного контролю, то можуть виникнути різні ускладнення. Тим паче, що цей проект, перш за все, націлений на зацікавлення людей своїм здоров'ям – відвідуванні лікаря, вимірюванні тиску і, за необхідності, отриманні рецепта на той чи інший препарат, який зможе стабілізувати самопочуття.

Інна ПАЛАМАР

 

P.S. Інформація для роздумів: щороку українці віддають за ліки 32 млрд гривень – це 90% витрат на них загалом по Україні. Держава закуповує їх лише на 4 млрд гривень. Таку політику  президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк  охарактеризував простим терміном –  "пасивна евтаназія" або "порожнім шприцом". Тобто, переважна частина наших співвітчизників просто фінансово неспроможна лікуватися. Тож  гіпертонікам варто скористатися державною програмою, допоки вона "простягла" руку допомоги, бо невідомо що буде в  наступному  році…