Головна Цікаво Кишкові інфекції – замаскована небезпека

Кишкові інфекції – замаскована небезпека

Літо приносить нам сонячні дні, теплі ночі, відпочинок на природі, свіжі фрукти та овочі "з грядки" і … кишкові інфекції. Вони є, звичайно, і в інші пори року, але особливо активізуються в літній період. І хоча за 4 місяці 2013 року у Бущині захворюваність на гострі  кишкові інфекції знизилась у 2,3 раза в порівнянні з аналогічним періодом минулого року,  це не означає, що небезпека вже позаду, – вона чатує на нас щодня, особливо у спеку. Під впливом сонячного випромінювання в організмі відбувається зниження опірних властивостей, що сприятливо для активізації кишкових інфекцій. Як можна попередити це захворювання – у розмові з епідеміологом Буського лабораторного відділення СЕС Надією Назарко:

– Існує 30 видів  вірусів і мік­робів, які при попаданні в люд­ський організм здатні вик­ликати гостру кишкову інфекцію, на­приклад, сальмонельоз, ди­зен­терію, ентеровірусні інфекції, ієрсиніоз, холеру, черевний тиф, вірусні гепатити А або Е та ін. Рух мікробів відбувається за такою схемою: з рота вони просу­ва­ються в шлунок, після чого – в ки­шечник, а там вже починають по­си­лено розмножуватися. Ці мік­роорганізми не просто живуть в нас, вони пошкоджують трав­ний тракт і виділяють отрути, які й ста­ють причиною хвороби.

–Які  прояви гострої киш­кової інфекції?

– Кишкова інфекція, як і всі інші інфекційні  захворювання, з'являється  несподівано. Спо­чатку людина  відчуває млявість і слабкість, пропадає апетит, по­чинає боліти голова і  під­ви­щу­ється температура. Зага­лом, пер­ші симптоми часто на­гадують ГРЗ або харчове отру­єння. Далі з'являється нудота, блювота, що супро­воджується болями в жи­воті, проносом з домішками слизу або навіть крові. При таких симп­томах в жодному випадку не мож­на займатися само­лікуван­ням, потрібно термі­ново звер­нутися до лікаря.

–Будь-яку хворобу прос­тіше попередити, аніж лі­кувати. Ваші основні поради…

– Перша – купатися тільки в дозволених місцях, де санітар­ними службами прово­дяться аналізи якості води. Відтак тіль­ки після цього дозволяється ку­пання або накладається забо­ро­­на. Тому бажання попла­вати в будь-якій річці чи ставку не виправдане навіть у найсильнішу спеку.

Друга – правильне харчу­ван­­ня під час відпочинку на природі, особливо це стосується м'яса,  зокрема  шашликів. Важливо зна­ти, що у спеку маринування має займати не менше 24 го­дини і обов'язково в холо­диль­нику. Крім того, кожен шма­точок м'яса повинен бути ретель­но просма­жений, вже краще шаш­лик хай трохи пригорить, ніж залишиться непрожа­реним.

Третя порада – правильний вибір і вживання овочів і фруктів. Купуючи їх, не беріть зелені, м'яті, підгнилі. Не вірте базар­ним торговцям на слово і мийте фрукти самі. Не піддавайтеся споку­сі і не купуйте перші кавуни та дині. Не забувайте, що мити потрібно навіть ті фрукти, які ви споживаєте без шкірки. Не їжте немитий виноград, адже навіть одна маленька ягідка може стати при­чиною великих непри­ємностей.

Четверта порада уникнути  інфекції – це відмовитися від по­купки готової їжі на вулиці, навіть якщо дуже хочеться. Вуличний фаст-фуд у вигляді чебуреків, біляшів, пиріжків і т.п. є однією з найчастіших причин харчових отруєнь в жарку пору року.

П'ята – не готувати їжу про запас. Мало того, що в таких стравах з часом не залишається ко­рисних речовин, в них ще й починають утворюватися шкід­ливі елементи,  розмно­жуватися бактерії.

Шоста – пити тільки свіжо­кип'ячену воду або бутильовану.

Сьома порада – правильний вибір найпопулярнішого десерту –морозива. Будьте особливо пи­льні, безпечним можна вва­жати тільки глибоко заморожене мо­розиво. У підталих брикетах ак­тивно розмножуються бакте­рії, тому пом'яті або такі, що  ма­ють ознаки повторної замо­роз­ки­, повинні насторожити. Моро­зиво не можна заморо­жувати дві­чі.

Восьма – встановити на всі вікна  москітні сітки. Тільки уявіть со­бі, що кожна муха – це зви­чайний транспортний засіб, яким активно користуються ти­сячі мікроорганізмів.

Дев'ята і найважливіша по­рада – суворе дотримання пра­вил особистої гігієни, рете­льне миття рук, використання особис­того рушника і т.д. Якщо ж не пощастило, і ви виявили у себе або близьких ознаки гострої кишкової інфекції,  потрібно не­гай­но звернутися за медич­ною допомогою, так як домаш­німи засобами це захворювання вилікувати не вдасться, а нас­лідки самолікування можуть бути жахливими.

 Інна ПАЛАМАР