Головна Цікаво Зимова казочка про соки

Зимова казочка про соки

Надворі було холодно і сніжно. Морозець пощипував і рум'янив щоки Василька. Втім, до його носа і пальців він не був таким поблажливим: ніс хлопчика почервонів, а пальці, в яких він ніс повну торбу, несамовито пекли. Сніг хрумтів, тріскотів і ставав дедалі глибшим. Та Василько чимдуж прямував додому із сільської крамниці, де його чекали дві молодші сестрички – Маруся і Ганнуся.  Так уже повелося, що на різдвяних канікулах мама з татом гостюють у батьків два дні і їдуть до міста, де їх чекає робота, а онуки залишаються з бабусею і дідусем, аби свята для стареньких були веселішими.

Хто кого більше потішає довгими зимовими вечорами – діти дорослих, чи навпаки, – питання спірне, та цікаві розповіді і казочки  дідуся Матвія не лише маленькі сестрички, а й Василько, який вважає себе дорослим, слухають захоплено, відкладаючи у скарбнички пам'яті корисну інформацію.

А почалося усе з ідеї Ганнусі, якій стало нудно від казочок про зайчиків, білочок та інших звірят.

– Дідусю, ми вже не діти, давай вигадаємо щось корисніше, а як ні, то йдемо за комп'ютер – там стільки цікавого.

– А про що б ви хотіли дізнатись? – дивується дідусь.

– Ну, наприклад, про те, що ми їмо і п'ємо, – підтримавши сестру, відповіла Маруся.

– Напевно, це нещодавній святковий стіл так вплинув на вас?

– Може й так, а може й важка торбинка Василька, який щойно, немов сніговик, повернувся з магазину, – жартома промовили дівчатка.

– Ну добре, будемо говорити про їжу і напої, але з точки зору їх користі на ваш організм. Гаразд?

– Гаразд, гаразд, дідусю Матвію, скоріше розповідай, бо нам дуже кортить почути щось цікаве. І давай почнемо зі соків, бо мама і тато кажуть, що вони дуже корисні, особливо взимку. А ось тітка Оля стверджує, що магазинні соки – це вода, розбавлена соком, і від неї ні користі, ні шкоди. То ж кому вірити?

– Добре, дітлахи, вмощуйтесь гарненько і послухайте свого старого діда, який увесь свій вік пропрацював на місцевому консервному заводі. Кому ж, як не мені, знати усе про соки.

– А що, вони і справді є цінним джерелом вітамінів, макро- і мікроелементів і природних цукрів, – долучається до розмови Василько,  ніс і пальці якого у теплій кімнаті починають набувати  природного  кольору.

– Безперечно, але є одне "але": якщо напій – тільки що приготовлений сік зі свіжих фруктів чи овочів.

– А що ж тоді продається в наших магазинах? І чи можуть бути корисними для дорослих і дітей соки промислового виготовлення?

– Можуть, не сумнівайтесь, бо такі соки я робив на заводі. Але щоб ви краще зрозуміли, поясню: сама назва "фруктовий сік" передбачає виготовлення напою зі здорових і зрілих фруктів. Він не містить штучних консервантів і барвників. Загалом хочу, аби ви знали: є три види фруктових соків – залежно від концентрації соку в напої, виду соку та методу виготовлення.

Отож 100% фруктовий сік готується безпосередньо з фруктів і може бути свіжим або пастеризованим, з додаванням або без додавання цукру. Є ще сік на основі концентрату із зазначенням "100% сік". Власне, виготовляється він з порошку і води, при цьому зберігаються всі корисні речовини соку. Такий виробничий метод застосовується для полегшення зберігання і транспортування. І, насамкінець, фруктові нектари, які містять від 25 до 50% натурального соку, можуть бути з додаванням цукру або без нього. На відміну від свіжих, пастеризовані фруктові соки довше зберігаються, оскільки цей метод обробки (а саме нагрівання готового напою до 60-70 градусів протягом 15-30 хвилин) усуває мікробне забруднення і виключає можливість розмноження бактерій і псування напою.

– Дідусю, а тітка Оля казала, що всі соки у магазині – з порошку-концентрату.

– Цей міф зростає з пострадянського періоду, коли на ринок країни просто ринули всякі Юппі та їх аналоги. Розвів порошок отруйного кольору в графині і отримав напій. І таке було, років 20 тому. Але часи змінюються. У наш сучасний час за технологією свіжовитиснений сік з фруктів і овочів спочатку випаровують, щоб отримати концентрат – він нагадує рідкий мед або варення. У такому вигляді його зручно зберігати і транспортувати. Щоб відновити сік, до концентрату додають стільки ж води, скільки було випарувано. Варто зазначити, що концентрований сік роблять безпосередньо в тій країні, де ці фрукти ростуть, що не тільки дозволяє значно знизити логістичні витрати, а й ще виготовити концентрат із стиглих плодів.

– А нам у школі розповідали, що у соки промислового виробництва додають консерванти для їх тривалого зберігання, – долучається до бесіди Василько.

– Тут дуже важливо не плутати консервант з концентратом. Більшість промислових соків справді роблять з концентрованих соків, але без додавання консервантів. Ми живемо в ХХІ  столітті, технології з часів наших бабусь і навіть батьків давно пішли вперед. А соки в пакетах та банках довго не псуються завдяки асептичній технології приготування. Це означає, що з якісної і чистої сировини в асептичних умовах (без доступу кисню) виробляється сік, який розливається в стерильне упакування.

Тут Ганнуся кілька хвилин подумала і запитала:

– Виходить, нектар – це просто розведений сік?

– Насправді нектар такий же корисний і насичений мікроелементами і вітамінами, як і стовідсотковий сік. Не з усіх овочів і фруктів можна зробити сік. Наприклад, з банана, абрикоса, персика або манго виходить тільки пюре, яке їдять ложечкою, Сік з лимона, вишні, смородини настільки кислий, що його неможливо пити. Прекрасна альтернатива – нектар. Це соковий продукт, що містить не менше 25 відсотків фруктової частини. Решта – цукровий сироп.

Час промайнув швидко і весело, вже й вечеряти бабуся кличе, а дітлахи все не вгомоняться.

– Дідусю, а як же дізнатись, який сік  обирати?

– Читати етикетку, там все написано, вона розповість про склад, поживну цінність і термін придатності напою.

Для соків і нектарів обов'язково повинен бути вказаний відсоток вмісту фруктової  складової: "вміст фруктового соку не менш …%". Слова на етикетці "без вмісту цукру" означають, що в напої присутні тільки фруктові цукри. А "Натурально збагачений…" означає, що фруктовий сік містить більше 15% рекомендованої добової дози вітамінів або мінеральних речовин. Якщо на етикетці написано "фруктовий напій", це означає, що продукт містить лише 10% фруктового соку, цукор, барвники, консерванти, нерідко вуглекислий газ (для газованих напоїв).

– Скільки вас чекати до столу, – кличе бабуся, вдаючи, що сердиться і, вже сміючись, продовжує, – гайда вечеряти. Я вам доведу, що таке  справжній сік…

Ірина ГАЄВСЬКА