Головна Духовне Громадська рада “Майдан” в Буську ініціювала слухання двох головних кандидатур на посаду...

Громадська рада “Майдан” в Буську ініціювала слухання двох головних кандидатур на посаду головного лікаря району

Як уже писав районний часопис "Воля народу", два тижні тому сесія Буської районної ради поставила остаточну крапку в кадровому питанні Буської ЦРЛ, тобто, призначила головного медика району. Депутати у відкритому голосуванні більшістю голосів обрали ним заступника головного лікаря по медичній частині Євгена Романюка, з яким укладено контракт на 5 років. А цьому передували запальні баталії, які надовго запам'ятаються не лише медикам, а й громадськості.

Нагадаємо, очолювати районну лікарню може не кожен медик, навіть найкращий. Кандидат на цю посаду повинен відповідати певним вимогам, зокрема мати 7 років медичного стажу, 5  організаційнокерівного і вищу лікарську категорію. З великого штату районних медиків таких виявилося не так вже й багато  лише чотири: B.Грабар, А.Ткаченко, В.Саламаха та Є.Романюк. Троє лікарів одразу зійшли з перегонів, залишився лише Є.Романюк.

Після збирання підписів в кожному структурному підрозділі  хто "за" чи "проти", аби Євген Володимирович обійняв посаду головного лікаря, провели розширене засідання профспілкового комітету (ініційоване активістами ГО "Майдан") за участю медичного персоналу, районних депутатів, місцевих майданівців та представників громадськості. Того дня районний заклад охорони здоров'я, в якому мали б панувати тиша і спокій, перетворився на буремний плацдарм, де вирували пристрасті й емоції.

"Майданівці" висловили свою позицію. Мовляв, є ще чимало фахівців-професіоналів, які також користуються довірою колег, можуть вести медичну господарку та скласти конкуренцію Є.Романюку. Після тривалих обговорень та гострих дискусій медики запропонували ще три кандидатури  І.Колісника, І.Сандака та С.Тарновського. Присутні одноголосно визначилися, що обиратимуть одного зпоміж чотирьох претендентів таємним голосуванням. Результат вдруге був на користь Є.Романюка: 348 голосів віддали йому, 222 C.Тарновському,   25  І.Коліснику і 11 голосів  І.Сандаку.

Майдан "народив" нове громадянське суспільство, котре прагне дієво впливати на владу, тому бере активну участь у публічних дискусіях про важливі проблеми району, ініціює відкриті обговорення управлінських кадрів. Тому й не дивно, що районна ГО "Майдан" ініціювала громадське слухання двох кандидатів на посаду головного лікаря, яким дісталася левова частка голосів (Є.Романюк та С.Тарновський).

Обговорення обидвох кандидатур тривало чотири години. На завершенні, зваживши усе почуте, члени громадської організації провели своє відкрите голосування, в результаті якого С.Тарновський набрав більше голосів. Отож на шальках терезів опинились по одну сторону медики, які хочуть працювати під керівництвом Є.Романюка, а по другу  громадськість та частина лікарів, які надають перевагу С.Тарновському. Яка сторона переважить, мали вирішити районні обранці. Вони, як вже було сказано, проголосували за Є.Романюка.

19 років керівної служби  досвід неабиякий

Народився та виріс Євген Володимирович в с.Янгелівка в багатодітній сім'ї (четверо хлопчиків та одна дівчинка, він четвертий за віком), батьки працювали в колгоспі. Навчався в Ожидівській середній школі. Завдячуючи старшому брату, присвятив своє життя медицині. Після закінчення школи вступає у Львівський медичний університет ім.Д. Галицького на лікувальний факультет. Опісля три роки працює завідувачем відділення швидкої допомоги у Кам'янкаБузькій лікарні. У 1991р. його переводять у Буську ЦРЛ, де також очолив відділення швидкої. А у 1995 призначили на посаду заступника головного лікаря по медичній частині.
Досвід є, а чи знайде порозуміння та підтримку після затяжної епопеї з призначенням, як вирішуватиме кадрові проблеми у лікарні, за що візьметься насамперед? Це одні з перших запитань до новопризначеного головного лікаря.

Кадри потребують кардинальних змін

– Я ніколи ні з ким не ворогую, а підтримую добрі стосунки. Ворогувати чи любити можна деінде, а на роботі треба працювати. За крісло не тримаюся, але якщо призначили, то наводитиму порядок. Не рубатиму з плеча, різких кадрових змін не робитиму, проте індивідуальні бесіди з окремими працівниками вестиму  в першу чергу це стосується працюючих пенсіонерів.

Річ у тім, що в будьякій темі є як прихильники, так і ті, хто проти. Але потрібно враховувати одне всі колись досягнемо пенсійного віку, і піти на "заслужений відпочинок" це право кожної людини, передбачене законодавством, а не обов'язок. На сьогодні в цілому у районі є 25 працюючих лікарів пенсіонерів, 44  медсестри та 43 санітарки. Дану ситуацію, на мою думку, слід аналізувати різнобічно. Якщо людина за станом здоров'я має можливість працювати не гірше інших  чому б і ні? А тим паче, коли ще й професіонал у своїй справі, прагне поділитися своїм досвідом з

молодими спеціалістами, передати їм свої знання, має авторитет та підтримку серед колег Це саме ті критерії, на які звертатиму увагу. Інше питання, коли пенсіонер, який через солідний вік не може працювати, а лише "перекладає папірці" і цим обтяжує колектив, то в такому випадку клопотання колективу може відіграти вагому роль.

Чи бути госпрозрахунковій стоматології?

У Буській ЦРЛ працюють близько 10 стоматологів. Не таємниця, що безкоштовно полікувати зуб у районі практично неможливо. І не має значення, йдеш ти в приватну клініку чи в комунальну. Стоматологія, напевно, найкомерціалізованіша галузь медицини. Причому, згідно із законодавством, це єдина галузь, яку можна офіційно перевести на госпрозрахунок. Таким чином районна влада могла б зекономити кошти.

 Звісно,  продовжує Є.Романюк,  адже більше половини грошей йде на заробітну плату медичним працівникам. Значна частина використовується також на оплату комунальних послуг (стоматологи самі оплачують) та поточні ремонти (стоматологи це роблять власним коштом). І лише маленький відсоток йде на закупівлю медичних препаратів та стоматологічних матеріалів. Причому більшість лікарівстоматологів, які працюють в комунальному закладі, цих матеріалів та медикаментів не бачили ніколи. У зв'язку з цим у нас всі стоматологічні послуги платні. А безкоштовна медична допомога в цій сфері перетворилася на акт благочинності з боку лікаря. Адже він використовує матеріали, куплені за власний кошт.

Людей мало цікавлять особисті проблеми лікарів-стоматологів та їхній заробіток. Своя сорочка, як кажуть, ближче до тіла. Тому пацієнтів цікавить найперше, що вони одержать від системи госпрозрахунку. Можна сказати  нічого. Просто гроші треба буде платити не особисто лікарю, а в касу. Цілком можливо, що ціна послуг навіть зросте. І якщо ви не належите до пільгової категорії, безкоштовне лікування вам "не світить". Хоч, власне, чи взагалі отримають його пільговики, гарантій немає. Адже пільговиків багато, і всім може не вистачити…",  зазначив головний лікар. Тому, на мій погляд, потрібно сісти за круглий стіл зі стоматологами та районною радою і знайти компромісне рішення. Маємо чітко усвідомити, що медична галузь утримується за людські податки, тому потрібно зробити структурні зміни, які б працювали на пацієнтів. Адже галузь охорони здоров'я фінансується для їхніх потреб, а не для галузі.

Кваліфіковані лікарі, застаріле обладнання та корупція

У районі досить кваліфікованих медичних кадрів, однак основна проблема, як каже головний лікар,  недостатнє фінансування. Галузь потребує оновлення медичного обладнання, санітарного автотранспорту, поточних та капітальних ремонтів будівель, впровадження енергозберігаючих технологій тощо.

Лікарні вкрай необхідні нові

 УЗД, рентген, флюорограф… В нас вони ще з 1983-1987 р.в. і їх вже давно треба було списати. Також необхідно бодай частково поновити фізіотерапевтичний кабінет (про цю проблему чуємо не один рік і, як виявляється, жодних зрушень. Тож маємо надію, що Є.Романюку вдасться знайти спонсорів чи, можливо, інвесторів, які б допомогли придбати нове устаткування).

"Що стосується корупції, то тут потрібно боротися прозоро. Сьогодні всі знають, що є "подяка"  лікар отримує "гонорари", хоча й не оподатковує їх. Вдячний пацієнт щось може дати лікарю: чи десяток яєць, чи баночку сметани, чи гроші. Таке є, я в жодному разі це не виправдовую,  погоджується Є.Романюк.  Причина  низька зарплатня. Хоча завжди є той, хто бере, і той, хто дає. Але є й інший бік здирництво, і за це я суворо каратиму. Щодо корупції у великих масштабах, то не маю ні морального, ні юридичного права про це говорити, бо особисто не бачу цього".

Ми ще довго розмовляли з Євгеном Володимировичем, обговорювали різні проблемні питання лікарні, зокрема, про опалення, енергозберігання тощо. Відверто кажучи, будьяка керівна посада  це, насамперед, відповідальність перед державою, громадою. Наскільки новий керівник зможе навести лад в непростій медичній галузі покаже час.

Інна ПАЛАМАР