Головна Життя Мирослав Рудко – вчений, дослідник-філателіст

Мирослав Рудко – вчений, дослідник-філателіст

З нагоди 80-річчя від дня народження Мирослава Рудка

Мирослав Рудко – учений, педагог, краєзнавець, громадський діяч, автор наукової праці-монографії "Іван Франко – мовою філателії".

Рудко Мирослав Костянтинович народився 7 червня 1933 року в селі ПереволочнаБуського району в родині селян. Був   кращим учнем Соколівської середньої школи, яку закінчив у 1952 році, деякий час завідував сільським клубом. Після строкової служби в армії (1957 р.) поступив в Львівський державний університет на факультет іноземних мов за спеціальністю "Романо-германська філологія". З 1962 р. працює викладачем німецької мови в середній школі №2 м.Дрогобич, згодом – у Дрогобицькому нафтовому технікумі і в місцевій філії Львівського політехнічного інституту. Останні 20 років – у Дрогобицькому педагогічному університеті ім.І.Франка, де щедро передавав свої знання студентам. Захистив дисертацію, отримав звання "доцент". Мирослав – людина широкої  ерудиції. Та найбільшим  його захопленням була філателія, як морська глибина, з якої він, за висловом І.Франка, "дивнії перли виносив".

Мирослав Рудко став першопрохідцем у царині розкриття образу Івана Франка мовою філателії. Понад 40 років він збирав марки, конверти, листівки, поштові штемпелі, досліджуючи засобами філателії життя і творчість Великого Каменяра.

Мирослав грунтовно "простудіював" 50-томне академічне видання І.Франка. Як зазначив він сам: "У зібранні творів І.Франка названо понад десять тисяч (10176) прізвищ. З них лише півтисячі можна проілюструвати філателістичними матеріалами поштових відомств країн світу". М.Рудко провів пошук згаданих прізвищ в багатотомних світових філателістичних каталогах, до  того ж простудіював всі відомі світові спеціалізовані довідники та всі доступні франкознавчі праці. Перелік використаних праць налічує 176 позицій. Наукові дослідження, невтомна праця М.Рудка дали добрі результати. На урочистостях в Нагуєвичах в 2006 році з нагоди 150-річчя від дня народження Івана Франка у вінок пошани Каменяреві вийшла в світ праця М.Рудка "Іван Франко – мовою філателії"(на знімку справа). Книжка є першим дослідженням про І.Франка, генія-української літератури, як про багатогранну особистість через призму філателії.

Тематична експозиція М.Рудка "Іван Франко – титан думки і праці" з успіхом експонувалася у Відні в рамках заходів "Дні Львова  у Відні", а на Національних філателістичних виставках у Львові (2006 р.) та в Чернівцях (2008 р.) була відзначена Великою срібною медаллю. Книжка "Іван Франко – мовою філателії" на Світовій філателістичній виставці у Празі (вересень 2008 р.) була нагороджена срібною медаллю. У березні 2007 р. її презентували у бібліотеці Любліна в Польщі, дістала схвальний відгук. Цю книжку можна без перебільшення назвати філателістичною енциклопедією "франкіани".

М.Рудко був довголітнім головою Дрогобицького товариства філателістів, плідно працював в царині філателії. Він був  добрим, дбайливим сім'янином. Разом з дружиною виростив і виховав двох доньок та онучок. 17 лютого 2009 р. М.Рудко відійшов у вічність. Похований на цвинтарі м.Дрогобич.

Вчителька Переволочнянської ЗОШ І-ІІ ст. Любов Гудзь так відзивається про Мирослава Рудка, визначного односельчанина: "Скромний у побуті, величний у своїй творчості Мирослав Костянтинович був великим патріотом. Озираючись думкою в минуле, він свято вірив у велике майбутнє Незалежної України. Приїжджаючи до рідного села, заходив до школи, радів, що сільському хору "Джерело" присвоєно звання Народного фольклорного колективу, був щирий у спілкуванні з односельчанами.

Йшов неухильно вгору, возвеличуючи силою свого таланту Україну в світі. Його внесок у скарбницю національної культури великий і коштовний».

Михайло  СТЕПАНЮК