Головна Історія Мар’ян Чучман і його книги

Мар’ян Чучман і його книги

Поставний, поважний, не дуже розмовний. Таким запам'ятався мені учитель німецької мови Буської СШ Мар'ян Теодорович Чучман (1890 – 1962). Його у нашому місті називали адвокатом. І справедливо. Закінчивши адвокатські студи у Відні, один із небагатьох випускників-українців, здобувши цей фах, він захищав в судах буських селян від засилля польських урядовців.

Після навчання спочатку жив з батьками на присілку Рокшин (околиця Буська), а потім купив половину будинку на вул. Шкільній недалеко від жіночої школи (теперішня Буська СШ №2). Його батько – Чучман Теодор був заможним господарем, мав землю на Рокшині і тримав велику господарку, мати Сабіна була родом з іншої буської заможної родини Ванів.

Під час Першої світової війни Мар'ян Теодорович служив в офіцерському чині в австрійському війську. Важко пережив німецько-радянську війну. Часи були дуже непевні. В будь-яку хвилину могли заарештувати, а то й убити. Але, дякувати Богові, не простелилася його дорога в Сибір, як у багатьох побратимів.

Хто бував у нього вдома, не міг не звернути увагу на стелажі, заповнені книгами та журналами. Близьким до нього людям показував рідкісні книги, які придбав будучи за кордоном. Тут і "Русалка Дністрова", "Буквар Южнорусь-кий", твори П. Куліша, окремі твори І.Франка та багато інших заборонених в радянський час книг.

Після смерті адвоката господинею в його будинку залишилась колишня служниця, а потім дружина Катерина. Вона пережила його більше ніж на тридцять років. Книгами вона не цікавилась, декому дарувала, а іншим продавала за безцінь. Одного разу фірою вивезла, як макулатуру, на склад заготконтори, що знаходився поблизу церкви Параскеви в Буську. Деякі бужчани, що жили поряд, забрали книги собі, врятувавши деякі раритети від знищення.

Частина адвокатської бібліотеки, після його смерті, опинилася в руках одного учителя і далекого родича, який, з дозволу Катерини, забрав чимало книжок собі. Через надмірну довірливість і необережність цього вчителя про ті книги довідались відповідні органи і одного дня забрали, як повідомляли, "цього хламу" повну машину. Учитель після того мав дуже великі неприємності, а його сестра, за певний час після візиту КДБ, на єврейському окопиську спалила кілька міхів книг

Зовсім недавно одна старша жінка дала мені прочитати книжку з бібліотеки Мар'яна Теодоро-вича "Історія Січових Стрільців", видану у 1924 році. Тут і описи боїв, цікаві світлини, пісні. Ще одна бабуся також обіцяла показати мені одну цікаву книжку з бібліотеки адвоката.

Подумалось: а чи збереглися ще інші книги з колишньої великої бібліотеки Мар'яна Чучмана, яку він довгі роки збирав по світах? Чи служать ще людям, чи, можливо, переживши воєнне лихоліття і свого власника, який їх так любив, згоріли в полум'ї новітньої інквізиції?