Головна Коротко Кредитний гачок

Кредитний гачок

Населенні пункти Буськ і Красне яскравіє різнобарвними оголошеннями позикових пропозицій: «Швидкий кредит», «Кредит без відсотків для пенсіонерів», «Кредит без довідки про доходи», «Кредит без поручителя до 30000 грн.», «Готівковий кредит за 1 хвилину». Попри те, що всі знають, де буває безкоштовний сир, все ж знаходяться довірливі. Від 2010 року в різних областях порушують кримінальні справи з цього приводу, та люди все ж надіються, що саме їх це обмине.
Підприємливість організаторів афери вражає. Для складання оголошень, вони використовують потужні психологічні прийоми. Тож звернутися до них може навіть той, у кого нема нагальної потреби в грошах, просто задля цікавості. А далі – справа шахрайських рук та язиків. Як усе відбувається, спробувала з'ясувати журналістка "Буського порталу".
Йдучи по вулиці помічаю оголошення, телефоную, щоб дізнатися, де офіс, бо такої інформації зазвичай не вказують. Мені розповідають, що можна взяти гроші, навіть якщо ви в «чорному списку боржників». Далі йду у так званий офіс, а насправді – в орендоване приміщення, де з офісних меблів лише стіл та кілька стільців. Нема ні комп’ютера, ні інших ознак справжнього ділового життя. Працівники про все розпитають, заповняю від руки заявку і просять трохи почекати. Потім на мобільний мені телефонують нібито зі служби безпеки фірми. Можуть навіть запитати, щоб справити враження, чи ви підприємець, але насправді такі дані може дізнатися кожен на відповідному сайті. Тоді знову ж таки по телефону обіцяють дати мені гроші під низькі відсотки. Коли прошу суму у десять тисяч гривень, вмовляють взяти хоча б 40-50. Бо де ж іще візьмете гроші на таких вигідних умовах?
Як клієнт я погоджуюсь – починається найцікавіше. Спершу пропонують підписати договори, але взяти копії паперів з собою, щоб порадитися з юристом, не можна. Усе треба підписувати тут же та швидко. Дають зазвичай три документи: договір страхування життя, договір на надання інформаційно-консультативних послуг та договір на участь у програмі. Початкова сума страхування – 200 гривень. До 5% від суми позики коштують консультації, тому і вмовляють брати кредит на більші суми. Ще одна плата – за інформаційні послуги, а людині кажуть, що це початковий внесок. Його обов’язково слід сплатити, без цього кредит не дадуть. Щоб легше було розлучатися з власними грошима, кажуть, що виплати за кредитом зменшать якраз на цю суму сплаченого початкового внеску, але, звичайно ж, такого не буде. Таким чином, ще не отримавши кредит, я вкладає в аферу до 5 тисяч гривень. І далі щомісяця мушу платити відсотки за примарну надію взяти гроші пізніше. Тобто, щоб отримати 10000 гривень, слід заплатити шахраям 10000, плюс відсотки, плюс витрати на життя самих шахраїв. Є випадки, коли люди платили більше 100% від замовленого кредиту. Але негідники наполягали на тому, щоб гроші вносили далі. Папір складений хитромудро, щойно припинити сплачувати щомісяця, це стає причиною для штрафних санкцій або розірвання договору. І жодний суд не доведе вини аферистів.
Коли розлючений клієнт приходить у фірму, щоб повернути гроші, там сидить уже новий працівник, бо вони постійно міняються. Він вказує на пункт у договорі, де у випадку розірвання у термін, наприклад, до 90 днів повертають усі гроші, крім першого внеску і поточних витрат. Але й це неправда, є ще один малесеньким шрифтом написаний підпункт, в якому вказано, що першим днем повернення грошей буде початок розформування групи. А група – це ніби скарбничка, куди кладуть гроші нові й нові обдурені, це може тривати безкінечно. Тож навіть частину грошей повернути неможливо. На сайті юридичної групи «Лекс» є список фіктивних компаній, які видають сумнівні кредити. Найцікавіше, що у назвах своїх фірм вони використовують бренди відомих надійних фінансових компаній, банків. А зареєстровані вони в органах міських рад, в райдержадміністраціях у різних містах України. Тут уже постає запитання до реєстраторів: невже не запідозрили нічого і видали дозвіл? Деякі з аферистів навіть мають власний сайт, де можна знайти адреси відділень у різних куточках України. Є і в нашому районі філії з Ужгорода. Коли зателефонувала на вказаний номер, виявилося, що абонент не обслуговується. Очевидно, змінили контакти. Можна лише надіятися, що небагато бужчан встигли скористатися їхніми сумнівними послугами. Щоб не потрапити на кредитний гачок, радять юристи, слід звертатися лише до перевірених банків, де не буває кредитів на халяву, під низькі відсотки. Якщо вирішили не йти в банк, треба поцікавитися, це кредитна спілка чи організація з придбання товарів у групах. Звичайно, інколи бувають чесні й серед «групових скарбничок», але за сумною славою шахраїв їх не помітно.  

Ірина Барабаш

/"Буський медіа-портал"/