Головна Коротко Про механізм виконання судових рішень

Про механізм виконання судових рішень

 Як не дивно, але для більшості наших співвітчизників механізм стягнення боргів до сих пір залишається таємницею, доступ до якої мають лише фахівці. Та що вже там говорити, багато хто впевнений, що для повернення власних коштів, позичених, наприклад, сусідові або другу, достатньо тільки перемоги в суді: мовляв, суд позов задовольнив – і справа в капелюсі.

 
Однак виграти справу в суді аж ніяк не означає миттєве отримання реальних грошей, адже відповідач, як правило, приймає всі заходи, щоб уникнути повернення коштів. Тому для так званого виконання судового рішення в примусовому порядку колишньому позивачу без допомоги державної виконавчої служби (ДВС) не обійтися. З чого почати?
 
Якщо у позивача є підстави вважати, що відповідач не виконає (не виконує) добровільно рішення суду про стягнення з нього коштів, потрібно зробити певні кроки – ініціювати виконавче провадження. Необхідно написати заяву в суд про видачу виконавчого листа.
 
Що ж стосується строків дії виконавчого листа, то виконавчі листи та інші судові документи в частині майнових стягнень можуть бути пред’явлені до виконання протягом трьох років з дня, наступного після вступу рішення суду в силу, або закінчення строку, встановленого у разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а у випадках, якщо рішення підлягає негайному виконанню – з наступного дня після її постановлення. Проте ст. 22 Закону про виконавче провадження містить більш короткий строк пред’явлення виконавчого листа, виданого судом – один рік.
 
Далі держвиконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого листа за заявою стягувача (його представника, який діє за дорученням) або примусове виконання рішення (ст. 19 Закону).
 
Крім іншого, у виконавчому провадженні важливі і терміни, встановлені для працівників ДВС. Держвиконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа повинен винести постанову про відкриття провадження. Причому копії такої постанови направляються стягувачу та боржнику не пізніше наступного робочого дня.
 
Боржник вважається поінформованим про відкриття виконавчого провадження, якщо йому направлено постанову про відкриття провадження за адресою, вказаною у виконавчому документі (ст. 31 Закону). 
 
Пам’ятаючи про недоторканність свого житла, більшість боржників не пускають працівників ДВС навіть на поріг: мовляв, без постанови суду і розмовляти нема про що. Чи правомірні такі дії? Звичайно, правомірні. Без дозволу суду на надання доступу до житла боржника жоден виконавець не вправі проникати в чуже житлове приміщення. А щоб отримати такий дозвіл, виконавцям необхідно звернутися в суд, мотивувавши своє бажання "зайти в гості до боржника". До речі, таке бажання ДВС задовольняється судом не завжди.  
 
У який час доби впускати в дім виконавців? Згідно ст. 29 Закону, виконавчі дії здійснюються державним виконавцем в робочі дні не раніше 6.00 і не пізніше 22.00, якщо інше не передбачено законом. Конкретний час проведення виконавчих дій визначається державним виконавцем, причому сторони виконавчого провадження мають право пропонувати зручний для них час для виконавчих дій. Що стосується виконавчих дій у неробочі та святкові дні, то вони можуть здійснюватися у вже згаданий час тільки в тому випадку, якщо зволікання в їх виконанні неможливе або якщо такі дії не можуть бути проведені в інші дні з вини боржника. Для цього працівник ДВС повинен мати відповідну постанову, затверджену начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований виконавець.
 
У нічний же час проведення виконавчих дій допускається в разі, якщо невиконання рішення створює загрозу життю чи здоров’ю громадян або якщо виконавчі дії розпочаті до 22.00 і їх необхідно продовжити. Правда, у такому випадку держвиконавцю потрібно повідомити про це безпосереднього начальника відділу не пізніше наступного робочого дня після проведення таких дій.
 
Г.НЕСТЮК, начальник відділу ДВС Буського РУЮ