Ефективне використання енергетичних ресурсів уже давно стало актуальною проблемою. Адже запаси природного газу, вугілля, нафти не безмежні. Тож що не рік, тим дорожчими вони стають, зокрема, й для нас – споживачів. Як зекономити й вберегти гаманець від зайвих витрат?
Щоб втримати тепло
Найбільше втрачається тепло в холодну пору року: через погано ущільнені двері й вікна – 24%, стіни – 6%, вентиляційні отвори і димоходи – 39%, допоміжні приміщення – 11%. Є кілька простих способів, щоб зменшити ці втрати. Щонайперше потрібно закласти щілини у віконних рамах і дверних отворах. Затратніше, але надійніше – встановити другі (тамбурні) двері на вході в квартиру чи будинок, нові металопластикові або дерев'яні вікна із сучасними енергозберігаючими склопакетами з тепловідбивною плівкою. Цю плівку можна встановлювати й на вже наявні вікна. Результат – підвищення температури на 2- 5 градусів. Простий і ефективний метод – облаштування тепловідбивного екрана на стіну за радіатори опалення, звільнення радіаторів від штор, меблів. Засклення балкона або лоджії еквівалентне установці додаткового вікна, бо створює тепловий буфер з проміжною температурою на 10 градусів вище, ніж надворі в мороз. Нині також актуальне встановлення квартирних теплових лічильників.
Не розгубіть електроенергію
Замініть звичайні лампи розжарювання на енергозберігаючі. Термін їх служби більший, а споживання електроенергії – до 80% менше. Застосовуйте місцеві світильники (бра), коли немає необхідності в загальному освітленні. Повністю відключайте пристрої від електромережі, адже в режимі очікування вони споживають електроенергії від 3 до 10 Вт. Протягом року 4 таких постійно включених у розетку пристрої додатково «з'їдять» 300-400 кВт.
Встановіть холодильник подалі від газової плити чи радіатора опалення, що зменшить витрати електроенергії на 20-30%.
Розташуйте його із зазором між стіною, регулярно розморожуйте, охолоджуйте до кімнатної температури продукти перед тим, як їх туди покласти. Кип'ятіть в електрочайнику стільки води, скільки хочете використати. Зауважте, світлі штори й кольори стін, чисті вікна зменшують витрати на освітлення на 10-15%.
Усі ці заходи зекономлять до 50% електроенергії.
Коли газ – під контролем
Власники квартир з індивідуальним опаленням та приватних будинків можуть зекономити газ, застосувавши усі ті заходи, про які йшлося вище. Звичайно, в кого є старі котли, необхідно їх замінити на сучасні з високим коефіцієнтом корисної дії. Окрім цього, потрібно періодично промивати систему опалення (заповнювати її найкраще хімочищеною водою), а особливо – котел, адже накип усередині, а також кіптява в камері згоряння значно погіршують теплопередачу стінок котла й збільшують споживання газу.
Вкрай необхідні крани на радіаторах опалення (в ідеалі вентилі-термостати). Це дає можливість не тільки встановити необхідну температуру в кожному окремому приміщенні, а й в разі необхідності відключати опалення.
Під час приготування їжі також є можливість заощаджувати газ. Для цього необхідно, щоб полум'я пальників не виходило за межі дна каструлі, пательні або чайника. Готуйте їжу в чистому посуді, що не підгорів, ліквідовуйте в ньому накип. Встановлюйте прокладки з алюмінієвої фольги під пальники – плита не так нагрівається і забруднюється та й газ зекономите. Під час випікання в духовці слідкуйте, щоб дверцята щільно прилягали до корпусу.
Любомир СМАРЖ