27 січня весь світ відзначав Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. І хоча наша Жовква є дуже маленькою на мапі світу, вона має пряме відношення до цієї страшної трагедії, яку спричинив для єврейського населення земної кулі фашизм. Мабуть, не всім жовківчанам відомо, що під час другої акції масового знищення євреїв Жовкви 22 та 23 листопада 1942 року гітлерівці вбили 800 чоловік, тіла яких скинули у три колективні могили, що знаходяться уздовж північної стіни огорожі колись єврейського цвинтаря, а зараз – Жовківського ринку. Цвинтарем ця територія була з кінця XVI ст. по 40-ві роки ХХ ст.
З 2011 року в Україні триває проект «Захистимо пам’ять», покликаний сприяти захисту та меморіалізації місць масових поховань євреїв України, вбитих під час Другої світової війни, та збереженню матеріальної спадщини і пам’яті про цих людей.
За підтримки уряду та Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини, у співпраці з українськими громадськими організаціями та профільними міністерствами уже вдалося досягнути певних результатів. Зокрема в рамках освітньої складової проекту проводились семінари для вчителів історії, які мали можливість пропонувати свої ідеї щодо форм та способів збереження пам’яті про загиблих співгромадян-євреїв. З допомогою іноземних меценатів деякі з цих ідей вже було успішно реалізовано вчителями історії нашого регіону.
Неодноразово іноземні туристи, що прибували до Жовкви задля відвідання місць загибелі своїх предків та вшанування їхньої пам’яті, задавали питання нашим екскурсоводам, чому на такому місці масового захоронення загиблих немає навіть елементарного ознакування. Саме це й спонукало небайдужих, волонтерів виправити помилку сучасного суспільства. Вчитель історії Жовківської ЗОШ № 1 І-ІІІ ст. Наталія Гурська та науковий співробітник Жовківського ДІАЗу Людмила Байбула вирішили втілити ідею у життя, подавши до Українського центру вивчення історії Голокосту проектну заявку, обгрунтування та кошторис на виготовлення та встановлення таблиці з інформаційним написом на огорожі колишнього єврейського цвинтаря.
Залучившись підтримкою міської ради та органу охорони культурної спадщини – Департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА, 25 січня 2017 р. у Жовкві ативними жовківчанами здійснено ознакування цвинтаря — праворуч від головного входу на теперішню територію Жовківського ринку встановлено таблицю, що містить інформацію про вбивсто гітлерівцями невинних людей та масові захоронення їхніх останків.
До цієї доброї справи долучилися також архітектор Жовківського ДІАЗу Антон Давиденко (розробив кошторис та дизайн таблиці, займався її виготовленням та встановленням), волонтери Микола Давиденко та Богдан Цибульський (допомагали провести монтаж таблиці), а також бухгалтер Жовківського ринку Мирослава Ной (забезпечила доступ до ліній електропередач на території ринку).
Настя Вігурицька.
Джерело газета “Відродження”