Головна Економіка В Буську проходили громадські слухання щодо підняття тарифів з утримання будинків та...

В Буську проходили громадські слухання щодо підняття тарифів з утримання будинків та прибудинкових територій

У вівторок, 22 січня, в сесійній залі Буської райради проходили громадські слухання щодо підняття тарифів з утримання будинків та прибудинкових територій. Окрім мешканців багатоквартирних житлових будинків, на обговорення були запрошені міський голова Ростислав Сліпець, його заступник Володимир Зеленюх, керівництво Управління будинками, водоканалу та комунального господарства, спеціаліст відділу ЖКГ Буської РДА Михайло Братейко. Правда, міський голова чомусь не прийшов.

Громадських слухань могло б і не бути, якби не численні звернення громадян у відділ служби захисту прав споживачів Буської райради (кер.В.Кашуба), який і став ініціатором цих слухань. Варто відзначити, що Буська міська рада та Управління будинками відмовилися проводити загальне обговорення щодо тарифів. Люди хотіли почути від керівництва Управління обгрунтоване пояснення про підвищення тарифів більш ніж на 100% та ско­ристатися можливістю висловити свої зауваження та пропозиції. Скажу наперед, своє невдоволення присутні навіть не намагалися стримувати, а навпаки – відстоювали свою позицію споживачів, як могли. Все зводилося до того, що якщо надані послуги якісні, то чому б за них і не заплатити. Але ж усі бачать, що покращень як не було, так, мабуть, і не буде.

Перелік послуг, які прокоментувала керівник Управління будинками Любов Милян (принаймні в нашому місті), невеликий: вивезення та утилізація твердого побутового сміття; освітлення сходових кліток, підвалів; при­бирання прибудинкової території; обслуговування внутрішньо-будинкових систем водопостачання та водовідведення і ди­мо­вентиляційних каналів; поточний ремонт покрівлі, конструктивних елементів, ремонт під'їздів. Але чи роблять це? Тож щодо якості виконання робіт, то бущани поставилися хто з іронією, а хто з обуренням, адже про який санітарно-гігієнічний, технічний, протипожежний стан будинків та прибудинкових територій можна говорити, коли нерегулярно вивозиться сміття, навіть тоді, коли баки переповнені, неналежно прибираються прибудинкові території, мешканці своїми силами ремонтують навісні дахи над загальними дверима, латають діри, що з'являються після поточного ремонту у коридорах тощо.

Дізнавшись, що оплата за прибирання прибудинкової території зросте в середньому у 2-3 рази, 70% мешканців будинків відмовилися від такої "золотої" послуги. На їх думку, це непрозорий розрахунок. Але тут є два важливих нюанси – в переліку є обов'язкові, визначені державою, послуги, відмовившись від яких не лише мешканцям, а й місту в цілому буде важко, оскільки спрацьовуватиме людський фактор – хтось більше прибирає, а хтось менше – конфлікт на рівному місці. По-друге: мала кількість послуг – навіщо тоді місту Управління будинками? Хоча можна було б створювати товариства співвласників багатоквартирних будинків і самим встановлювати тариф, але це велика відповідальність, яку ніхто не хоче на себе взяти, та й нема допомоги від органів місцевого самоврядування.

На слуханнях також піднімалося питання вивезення та утилізації твердого побутового сміття. Тариф на цю послугу розраховувався з 1 м2 загальної площі, а не з кількості проживаючих в квартирі, як хотілося б бущанам. Своє прохання мотивують тим, що сміття створюють люди, а не квадратні метри, і це буде справедливо.

За словами В.Кашуба: "У Бродах за вивезення твердого побутового сміття один житель багатоквартирного будинку сплачує 3,08 грн; в Кам'янці-Бузькій лише кілька місяців тому плату збільшили до 5,77. Можливо, нашим комунальним службам варто взяти приклад з інших районів, в яких належно налагоджене утримання будинків та  прибудинкових територій і набагато нижчі ціни, аніж плануються у нас".

Як би там не було, в протистоянні комунальників і мешканців обидві сторони мають свою правду. За словами керуючої Управлінням будинками Л.Милян: «Через занижені тарифи, які діють протягом кількох років, Управління працює собі у збиток. За цей період подорожчало геть усе. Зросли ціни на енергоносії, матеріали для ремонту та утримання житлового фонду, а також підвищився мінімальний розмір заробітної плати. Тож рішення підняти тарифи виникло не спонтанно. І рано чи пізно, хочемо ми цього чи ні, а підвищенню таки бути».

З другої сторони – бущани готові  платити, але щоб було за що. Тут доречно згадати Постанову Кабміну №529, в якій чітко вказано про "зменшення розміру плати за  надані послуги у разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості у визначеному законодавством порядку". А у нашому випадку чомусь виходить навпаки – збільшення.

За свій комфорт і справедливість потрібно боротися – цього ніхто просто так не подарує. Тож за результатами громадських слухань було прийнято резолюцію щодо необхідності звіту про роботу комунальних служб міста та міського голови, оскільки до них є чимало запитань та зауважень. Сподіватимемося, що вищезгадані служби таки дослухаються до вимог своїх громадян та дійдуть до компромісу. Бо одним треба комфортно жити, іншим – вести господарку, сплачуючи хоч якийсь мізер своїм працівникам.

Інна  ПАЛАМАР,

знімок Євгена ЯРЕМИ