Медичні та фармацевтичні працівники, які проживають і працюють у сільській місцевості й селищах міського типу, а також пенсіонери з їх числа, мають право на безплатне користування житлом з опаленням та освітленням (пункт «ї» статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров'я).
До категорій осіб, які мають право на безплатне користування житлом з опаленням та освітленням, належать:
– медичні фармацевтичні працівники (лікарі, провізори, фахівці з базовою та неповною вищою медичною і фармацевтичною освітою незалежно від найменування посади), які проживають і працюють у сільській місцевості й селищах міського типу;
– пенсіонери, які раніше були медичними та фармацевтичними працівниками у сільській місцевості й селищах міського типу, проживають у таких населених пунктах, мають відповідний стаж роботи не менше трьох років і на момент виходу на пенсію працювали на посадах педагогічних, медичних та фармацевтичних працівників (пункт 2 Порядку забезпечення працівників бюджетних установ (закладів) безплатним користуванням житлом з опаленням і освітленням відповідно до пункту «ї» частини 1 статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров'я…, затверджених спільним наказом Мінпраці, Міносвіти, Мінздоров'я, Мінкультури 13.09.06р. №341/651/619/769).
Громадянам, яким відповідно до законодавства держава забезпечує безоплатне освітлення житла (квартири), ця пільга надається в розмірі 30 кВт/год. на місяць (постанова Кабінету Міністрів України «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати» від 01.08.96 р. №879).
Отже, зазначена пільга надається з розрахунку освітлення житла (квартири), а не на кожну особу. Якщо разом живе кілька осіб, які згідно із законодавством мають право на безплатне освітлення житла, пільгове користування електроенергією залишається в межах норми – 30 кВт/год. на місяць.