Головна Політика Замки Львівщини мають перебувати у державній власності, – Володимир Гірняк

Замки Львівщини мають перебувати у державній власності, – Володимир Гірняк

Наша кінцева мета – це передача в державну власність об’єктів історико-культурної спадщини Львівщини. Станом на зараз державна власність на них не зареєстрована. Тому наша позиція полягає в тому, щоб перейняти їх у комунальну власність, а потім передати в управління держави.

Про це заявив заступник голови Львівської обласної ради Володимир Гірняк у четвер, 23 листопада, під час круглого столу на тему: «Замки Львівщини: як зберегти історико-культурну спадщину?»

«Такі заходи здійснюються для того, аби не втратити, а зберегти нашу історико-культурну спадщину, бо є у нас, на жаль, замки, які не знаходяться ні в комунальній, ні в державній власності, – наголосив Володимир Гірняк. – Це має бути наше спільне рішення – і депутатського корпусу, і мистецтвознавців, і громадськості.  Лише тоді проект рішення буде винесено на затвердження обласної ради. Ми готові до критики, але ми також хочемо почути й конструктивну позицію».

Як повідомив начальник управління майном спільної власності Микола Бандра, на розгляд обласної ради підготовлено проект рішення про оформлення права власності на об’єкти культурної спадщини. Відповідно до нього будеоформлено право спільної власності територіальних громад Львівської області на ряд об’єктів нерухомого майна. Зокрема, йдеться про музейний комплекс Олеського, Золочівського та Підгорецького  замків,  оборонну вежа з укріпленнями в с. П’ятничани, а також каплиці Боїмів та башти колишньої Святодухівської церкви, що у місті Львові.

Нам необхідно привести до ладу та врегулювати правовий статус замків». – наголосив Микола Бандра.

Довідка:

Львівська національна галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького листами від 13.01.2016 № 17 (за підписом в.о. директора Л.Б.Разінкової) від 24.10.2016 № 336 та від 04.04.2017 № 154 (за підписом генерального директора  Т.С.Возняка) звернулась до Львівської обласної ради  щодо оформлення договорів оренди на об’єкти культурної спадщини, які перебувають у їхньому фактичному користуванні.

Львівській національній галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького, відповідно до рішень виконавчого комітету Львівської обласної ради депутатів трудящих від 18.01.1977 № 19 «Про передачу пам’ятників архітектури-культових споруд» та від 24.06.1986 № 334 «Про передачу в орендне користування пам’ятки архітектури XVI ст. – колишнього замку м. Золочева» передано в довготермінову оренду по охоронно-орендних договорах приміщення Олеського та Золочівського замків.

Разом з тим, розпорядженням представника президента України від 30.06.1994
№ 635 «Про передачу комплексу Підгорецького замку Львівській картинній галереї» галереї передано в довготермінову оренду по охоронно-орендних договорах комплекс будівель Підгорецького замку.

Як зазначається у зверненнях, в користуванні Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького перебувають наступні пам’ятки архітектури:

– музейний комплекс Олеського замку в т. ч.: ансамбль Олеського замку, використовується як музей українського та західноєвропейського мистецтва; ансамбль монастиря капуцинів (костьол св.. Йосафата, монастирський корпус, господарський при південній стіні, мури з брамами та каплицями, територія монастирських садів та городів), за адресою: вул. Замкова, 27-30, смт Олесько використовується як фондосховище галереї;

– музейний комплекс Золочівського замку (оборонні укріплення з бастіонами та равеліном, надбрамний корпус, замковий палац, китайський павільйон, територія замку в межах оборонних укріплень) використовується як музей «Золочівський замок», за адресою: вул. Тернопільська, 5, м. Золочів;

оборонна вежа з укріпленнями в с. П’ятничани Жидачівського району, використовується як музей археології «П’ятничанська вежа»;

– музейний комплекс Підгорецького замку (замковий палац, оборонні укріплення), гетьманський заїзд, ансамбль замкового костьолу Воздвиження та св. Йосафата (будівля костьолу, територія історичного подвір’я з мурованою огорожею, скульптурні композиції Пресвятої Богородиці та св.. Йосафата, скульптури св. Онуфрія та Івана Хрестителя, портальні дзвінниці), замковий парк з парковими спорудами (територія регулярного та ландшафтного парку в італійському стилі, територія регулярного партерового парку у французькому стилі, територія ландшафтного парку в англійському стилі) господарське подвіря з господарськими будинками, за адресою: с. Підгірці Бродівського району;

– каплиця Боїмів, за адресою: м. Львів, пл. Катедральна, 1;

башта колишньої Святодухівської церкви, за адресою: м. Львів,
вул. Коперника, 40, використовується як музей «Русалка Дністрова».

Слід зазначити, що майновий комплекс Львівської картинної галереї до 28.12.2007 року перебував у спільній власності територіальних громад Львівської області. Відповідно до рішення Львівської обласної ради від 02.02.2006 року № 495 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.10.2007 № 861-р у державну власність був переданий лише майновий комплекс Львівської картинної галереї, який складався тільки з будівлі картинної галереї за адресою: вул.Стефаника, 3, м.Львів та декількох допоміжних будівель (пральна, котельня, конюшна, гараж, електростанція) в смт.Олесько та с.Підгірці.