Для того, аби згуртувати громаду, потрібно докласти багато зусиль. Це, як ніхто інший, знають голови місцевих рад, котрі проводять Дні села, різноманітні зібрання і толоки. А ось Утішківський сільський голова Тетяна Лакатош вже більше як півтора року організовує для своїх земляків подорожі святими місцями і туристичними маршрутами рідного краю.
"Розпочалось усе восени минулого року, коли вирішила відвідати Почаївський монастир – одну з найшанованіших святинь, до якої з'їжджаються тисячі прочан, – розповідає Тетяна Михайлівна. – Почаївська лавра є найбільшою на Волині й другою після Києво-Печерської. Її святині – вiдбиток ступнi Божої Матерi, джерело з цiлющою водою, чудотворна iкона Матерi Божої, мощi преосвященного Йова". Усе це побачити на власні очі вона вирішила не сама, а запросила односельців. З тих пір одна подорож змінювала іншу, і щоразу більше двох десятків утішківчан черпали нові духовні скарби.
Незабутні враження справив на подорожуючих Страдч – місце, про яке воістину сказано: "… Скинь взуття з твоїх ніг: Місце бо, що на ньому стоїш – земля свята» та історія заснування якого сягає далеких княжих часів, де з’явився підземний монастир.
"Про Страдч, як відпустове місце, нині знає небагато галичан. Здебільшого прочани для відпущення гріхів прямують до Зарваниці чи Унева. А між тим іще Папа Пій ХІ своєю грамотою благословив Хресну дорогу на Страдецькій горі, яку 1936 року запровадив отець Микола Вояковський. Верховний архієпископ надав їй статус Єрусалимської. Це означає, що проходження нею прирівнюється до проходження Єрусалимського хресного ходу, яким колись ішов сам Христос, – розповідає ініціаторка поїздок і прощ Тетяна Лакатош. – А церква Успіння Пресвятої Богородиці відповідною постановою Святішого Отця наділена повним відпустом на щодень за участь у Службі Божій. Лише кілька церков у світі мають таку ласку і привілей".
Також відвідали монастир Чину св. Василія Великого у селі Гошеві Долинського району на Івано-Франківщині, який вважається однією із найвеличніших релігійних та історико-архітектурних святинь Західної України. Його щорічно відвідує кілька мільйонів прочан з різних країн Європи. Дорога привела утішківських прочан й до Українського Афону – у село Манява Богородчанського району, відоме своїм монастирем-скитом та найвищим у Карпатах водоспадом (на знімку вгорі). І обитель монахів й, особливо, водоспад – місця, які дійсно варто відвідати під час подорожей Карпатами. Молились і в Джублику – урочищі біля села Нижнє Болотне в Іршавському районі Закарпатської області, місце прощ, де відбулося об'явлення Матері Божої маленьким дівчаткам Оленці та Мар'янці .
Для християн усього світу Зарваниця добре відома чудотворною іконою і цілющим джерелом, біля якого з'являлася Божа Матір. Зараз на цьому місці споруджено духовний центр – комплекс церковних споруд з Собором Зарваницької Матері Божої. Отож не оминули паломники з Утішкова цього святого місця. А ще купались у цілющому джерелі Святої Анни, що в Дубненському районі на Рівненщині.
Недалеко від Жовкви в селі Крехові розташований монастир святого Миколая Отців Василіян. У ньому знаходяться дві чудотворні ікони – св.Миколая та Матері Божої Верхратської, які перебували на збереженні у Львівських церквах і тепер урочисто перенесені в монастир. У лісі, за Крехівським монастирем, є святе джерело, туди йдуть паломники та гості за чистою водою. Там же, на горі, збереглася перша печерна церква і келії. "Там тихо і спокійно, можна помолитися в стародавній печерній церкві про сокровенне . Як не відвідати таке прекрасне місце? – дивується Тетяна Михайлівна і продовжує . – Не оминули ми й свої найближчі святині – Унівську лавру та Глинянську Чудотворну ікону Розп'яття Христового в старовинній дерев"яній церкві Успення Пресвятої Богородиці".
А ще були туристичні маршрути в Славське, Мукачеве (на знімку внизу) і Берегове. «Такі спільні цікаві і пізнавальні подорожі – не останні, – переконує Утішківський голова, – попереду нас чекають нові поїздки, які допомагають організовувати не лише односельчани, але й голова РДА В.Сай та керівник відділу освіти Б.Глуховецький, надаючи транспорт. За це їм щира подяка".
Ірина Гаєвська