Суперечки стосовно того, потрібно чи не потрібно робити щеплення дітям, не вщухають і досі. Одні батьки і, звичайно, медики – "за". Вони аргументують свою позицію, цитуючи законодавство і акцентуючи увагу на життєвій необхідності вакцинації. Інші ж – "проти". Їхні аргументи – смертельні випадки та різні ускладнення, які іноді виникають у дітей. При цьому про відповідальність говорять обидві сторони. Перші запитують про те, хто відповідатиме, якщо через «непривиту» дитину захворіє колектив; другі шукають відповідального, якщо їх дитина отримає ускладнення після вакцинації. Тож, хто може дати чітку відповідь на питання: щеплювати дитину чи ні? Про це у розмові із заступником головного лікаря Буської ЦРЛ з питань охорони материнства і дитинства Валентиною Грабар.
– Це двояка проблема, і однозначної відповіді – за обов'язкову вакцинацію чи проти – дати не можна, – каже Валентина Іллівна. – В країні розроблений календар обов'язкових щеплень, – проти гепатиту В, туберкульозу, дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи, епідемічного паротиту (свинка). Ці хвороби мають властивість дуже широко поширюватися, передаватися від однієї до іншої людини. Особливо це швидко стається у дитячих колективах. Однак, з іншого боку, наше законодавство надає кожній людині право вибору – щеплювати свою дитину чи ні. Інший закон – про освіту – забороняє з будь-яких причин відмовити дитині в отриманні дошкільної освіти.
– Тож для дитини без щеплення двері садочка відкриті чи закриті?
– Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроект, який дозволяє відвідування дитячих закладів дітьми, які вчасно не отримали профілактичних щеплень, хоча вони й залишаються обов'язковими. Замість заборони парламентарі пропонують тимчасово обмежити відвідування дитсадків "нещепленими" дітьми у період несприятливої епідемічної ситуації.
Наприклад, якщо почастішали випадки кору в місті, то дітям, які не щеплені від цього вірусу, на певний час заборонять ходити в садок.
Європейський досвід показує, що вакцинація проводиться диференційовано. Сьогодні реально наполягати і змусити дітей стовідсотково пройти щеплення – неможливо. Цьому слугує ряд причин: не завжди достатня кількість вакцини (за кошт держави), прямі протипоказання за станом здоров'я і, звичайно ж, відмова батьків.
Як лікар, глибоко переконана і наголошу – щеплення дітям просто необхідні. Адже можливі наслідки від вакцинації ніяк не можна порівняти з важкими ускладненнями, спричиненими різноманітними захворюваннями. Хоча варто зазначити, що останнім часом відмов від щеплень у нашому районі значно поменшало. У 2013 році 2965 дітей підлягають щепленню. Станом на 1 січня 255 дітей не провакциновані від тих чи інших інфекційних захворювань, з них 80 дітей, які повністю не вакциновані через відмову батьків.
– Хто приймає рішення про те, чи можна нещепленій дитині перебувати в колективі?
– Лікарсько-консультативні комісії, які працюють на базі Буської ЦРЛ, Красненської та Олеської лікарень. Хочу зазначити, що Львівська область не є благополучною з жодних інфекційних хворіб. Кожного року реєструються випадки кашлюку, правцю, спалахи корі, краснухи. І кожну дитину потрібно розглядати індивідуально.
– Є широкий вибір вакцин, які надає держава і які можна придбати за кошт батьків. В якому випадку ефект від щеплення дієвіший?
– Усі вони дають однаковий рівень захисту дитячому організму, забезпечуючи його достатнім імунітетом. Відрізняються вакцини виключно ступінню очистки і кількістю компонентів. Тобто, однією ін'єкцією можна забезпечити захист від, скажімо, трьох хворіб, а можна – і від п'яти-шести одразу.
На сьогодні широко відома і успішно застосовується на практиці вітчизняна вакцина АКДС (проти дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту). Нею держава забезпечує українських дітей. У той же час батьки повинні знати, що існують й інші, які, правда, можна придбати за власні кошти. Для цього потрібно звернутись у Львівський медичний центр св.Параскеви та Західно-український дитячий спеціалізований медцентр, що на вул.Дністровська,27.
Календар щеплень США зобов'язує проводити щеплення дітям від 20 інфекцій, наш календар – лише від 10. Чим багатша держава, тим більше має можливостей захистити дитяче населення від більшої кількості інфекційних захворювань. Тож, якщо наша держава не може подбати і захистити дітей, то це повинні зробити ми, батьки.
До речі, вакцина від вітряної віспи, яка сьогодні "гуляє" нашим районом, здебільшого серед дітей ДНЗ, коштує від 200 до 250 грн. Вона не входить в календар 10 обов'язкових щеплень через фінансову неспроможність держави її закупити. Тому, аби захистити дитину від цього гострого інфекційного захворювання, необхідно провакцинувати за власний кошт.
Чим небезпечна вітряна віспа або, як кажуть, вітрянка, дізнавалися в епідеміолога Буського районного лабораторного відділення СЕС Надії Назарко:
– У грудні 2012 р. було зафіксовано 11 випадків захворювання на вітряну віспу серед дітей, в тому числі тих, які відвідують організовані колективи, в січні 2013р. – 15, в лютому – 6, а в березні 38 випадків хвороби.
– Чи правда, що заразитися вітрянкою можна навіть, не контактуючи з хворим?
– Це єдиний вірус, який передається безконтактним шляхом – із потоком повітря, розповсюджується навіть через вентиляційні шахти. Вважається, що радіус ураження – 20 метрів. Таким чином, можна не контактувати з хворим, а просто перебувати в приміщенні, де він побував і захворіти.
– При вітрянці дитина повинна постійно бути під наглядом лікаря. Чому?
– Вітряна віспа дає ускладнення і в окремих випадках має тяжкий перебіг. Є дітки, які загалом часто хворіють на ГРВІ, в них недосконала власна імунна система, а при вітрянці імунітет ще більше знижується. В такому випадку дитячий організм сприятливий до інших вірусних та бактеріальних захворювань.
– Які ускладнення цього інфекційного захворювання?
– Можуть бути бактеріальні, як от пневмонія, часто виникають шкірні інфекції – стоматити, гінгівіти. Дуже небезпечно, якщо виникають блювання, головокружіння. Це можуть бути ознаки вітрянкового енцефаліту (запалення мозку).
– Що є джерелом інфекції?
– Хвора людина, яка стає заразною за добу до виникнення висипу та до 5 дня від моменту останніх висипань. Майже три тижні від початку зараження до клінічних проявів триває інкубаційний період. Захворюваність характеризується гарячкою та висипкою на шкірі всього тіла і слизових оболонках. Хворіють переважно діти, починаючи з 3 місяців, але найчастіше у віці від 1 до 10 років. Перенесене захворювання залишає стійкий довічний імунітет, повторне – зустрічається вкрай рідко. При зниженні імунітету вірус повертається у вигляді оперізуючого герпесу та невралгії.
– Яким має бути карантин?
– Обмежити контакти, краще перші 3-5 днів лежати в ліжку. Багато пити, стежити за гігієною, бо можна занести інфекцію у місця висипання. Якогось особливого лікування вітрянка не потребує. Застосовується симптоматична терапія, коли виражений свербіж і висока температура.
Тож, вакцинувати дитину чи ні – справа кожного зокрема. Але слід не забувати, що якщо ж відмова від вакцинації стане масовою, то у групу ризику потраплять не лише нещеплені діти, а й вчителі, вихователі та батьки, а це може призвести до спалахів епідемії.
Інна ПАЛАМАР