Головна Цікаво Особливості зміни постачальника природного газу: в інформації департаменту ПЕК

Особливості зміни постачальника природного газу: в інформації департаменту ПЕК

Департамент паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА підготував інформацію щодо особливостей зміни населенням постачальника природного газу.

Для чого змінювати постачальника газу? 

Основними причинами зміни постачальника є економія ваших коштів та покращення сервісу обслуговування. Якщо ви мали проблеми з неправомірними нарахуваннями, незадовільною якістю обслуговування чи інформування, – зміна постачальника саме для вас.

Чи можуть відключити газ, якщо я прийму рішення змінити постачальника?

Відключення газу лише за факт зміни постачальника є незаконним. Однак деякі компанії, щоб утримати клієнта, вдаються до таких практик, приписуючи споживачам неіснуючі борги за газ. Якщо таке сталося, необхідно негайно звернутися до регулятора (НКРЕКП), щоб залишити скаргу. Це можна зробити використовуючи додаток «Енергетика онлайн».

Якщо в багатоквартирному будинку встановлений загальнобудинковий лічильник газу, чи стане це перешкодою для зміни постачальника?

Ні, такі лічильники використовуються облгазами для визначення обсягу споживання і не обмежують право власників окремої квартири змінити постачальника.

Які документи потрібні для зміни постачальника?

1. Заява-приєднання до умов договору постачання природного газу з підписами власника та за наявності співвласників (підписи зареєстрованих осіб, що проживають в помешканні, непотрібні).

2. Копія паспорта (всі сторінки). Деякі постачальники просять поставити електронний підпис, деяким вистачає фотографії паспорту.

3. Копія ідентифікаційного коду.

4. Документ права власності на житло.

5. Остання платіжка за розподіл газу.

Зверніть увагу, що перелік документів та вимоги до них у різних постачальників може відрізнятися.

Документи можна надіслати на електронну адресу постачальника, відправити поштою або принести їх до офісу компанії.

Якщо Ви не маєте електронного підпису, то можна підписати копії документів вручну, а потім завантажити їх. Зверніть також увагу, що деякі компанії не приймають заяви без електронного цифрового підпису (ЕЦП).

У заяві-приєднання необхідно вказати EIC-код – «персональний газовий номер» – об’єкта газопостачання. EIC-код містить 16 символів (літери та цифри). Наприклад, 56XM19A205987456. Дані про ЕІС-код можна знайти:

– в особистому кабінеті оператора ГРМ (облгазу), в розділі Особисті дані;

– в додатку до договору постачання газу під назвою Заява-приєднання;

– в рахунку за розподіл газу.

Як не натрапити на недобросовісного постачальника?

Деякі недоброчесні компанії лякають споживачів, що компанії-конкуренти, у яких нижчі ціни на газ, «шахраї» і «у них немає ліцензії». Щоб пересвідчитись, що споживач має справу зі справжньою газопостачальною компанією, йому достатньо зайти на сервіс «Газотека» та перевірити чи є ця компанія серед списку постачальників або ж зайти на сайт НКРЕКП та в розділі Ліцензії перевірити наявність обраної компанії у переліку ліцензіатів.

Як не помилитись при виборі нового постачальника?

При виборі компанії важливо врахувати не лише ціну, а й відгуки клієнтів, фінансовий стан, та якість обслуговування. Тому, вивчаючи пропозиції на ринку, оцініть постачальника за такими критеріями:

1. Ціна. Найбільша економія передбачена передплатними тарифами «Річний» чи «Фіксований», за якими ціна є незмінною на увесь опалювальний сезон або рік. Уряд зобов’язав підготувати такі продукти усі газопостачальні компанії, які співпрацюють з населенням. Для короткострокових тарифів радимо звертати увагу, як змінювалася ціна в обраного постачальника протягом останніх трьох місяців.

2. Репутація компанії. Цей критерій включає:

– час існування на ринку;

– наявність ліцензії на постачання газу;

– наявність контактних даних (телефонів, сайту);

– доступність інформації про бенефіціарів, власників компанії загалом.

3. Рівень обслуговування. До моменту зміни постачальника варто переконатися, що рівень сервісу вас задовольняє. Радимо зателефонувати в центр обслуговування і на власному досвіді перевірити, як компанія реагує на звернення та працює з клієнтами. Врахуйте також відгуки про постачальника, зручність онлайн-інструментів, спеціальні умови та пропозиції для клієнтів.

Щоб процес зміни постачальника пройшов успішно, радимо додатково перевіряти факт реєстрації та опрацювання компанією заяви. Якщо ви не отримали відповіді протягом 21 дня, зв’яжіться з новим постачальником та уточніть статус вашого звернення.

Зверніть увагу, що ви гарантовано будете отримувати газ від попереднього постачальника, аж до моменту початку поставок від нового постачальника. А за новим тарифом ви будете сплачувати після того, як вам надійде рахунок від нового постачальника газу.

Чи можна змінити не лише постачальника газу, але й компанію, що доставляє газ до помешкання?

На жаль, якщо продавати газ може велика кількість компаній, то доставляти його до квартири чи будинку може лише одна труба. Тож компанію, яка займається розподілом (доставкою) газу, змінити не вийде. Тому, як і раніше, приймати показники газового лічильника та здійснювати його повірку буде займатись оператор ГРМ (облгаз).

Як по одній і тій самій трубі можна отримати газ від різних постачальників за різними цінами?

Для того, щоб газ потрапив до домівки необхідна участь двох компаній.

Перша компанія (постачальник) закуповує газ у Європі чи у вітчизняних видобувних компаній, виставляє споживачу рахунок за використаний газ та збирає кошти. Її можна змінити.

Інша компанія, якій ви платите за доставку газу (оператор ГРМ/облгаз), залишається незмінною. Саме вона приймає від споживача покази лічильника, фіксує об’єми використаного газу та передає їх постачальнику. Функції облгазу: технічне обслуговування мереж, усунення аварій, забезпечення необхідного тиску в мережах.

Газ від різних постачальників потрапляє до єдиної системи трубопроводів, де він змішується. Таким чином, Ви і Ваш сусід, у якого інший постачальник, споживаєте один і той самий газ, однак за різними цінами, з різним рівнем обслуговування і різною надійністю постачальної компанії. Тому при зміні постачальника Ви вибираєте не газ, а ціну, за яку компанія готова Вам його постачати, сервіс, комфорт обслуговування.

Нагадаємо, що 18 січня цього року Кабінет Міністрів за дорученням Президента України ухвалив рішення, відповідно до якого ціна на газ для побутових споживачів становитиме 6,99 гривні за метр кубічний. Таке рішення дозволило знизити ціну на газ на 30%. Попередньо рішення про державне регулювання ціни тимчасове і буде діяти до кінця опалювального сезону або до кінця дії карантинних обмежень.