Головна Цікаво Ракетно-космічна галузь в Україні – сучасність та перспективи

Ракетно-космічна галузь в Україні – сучасність та перспективи

Українська ракетно-космічна галузь в умовах війни переживає не найкращі часи. Усі зосередили свою увагу на питаннях миру і не звертають увагу куди ідуть гроші в космічній галузі.

Чимало людей переконані, що в Україні ракетно-космічна галузь повністю занепала і не реалізовує ніяких проектів. Проте це не так. З державного бюджету кожного року виділяються великі кошти на розвиток космічної галузі. У різні роки це різні суми, проте кожного року це мільярди гривень. Про це повідомив сайт Главпост https://glavpost.com/tekhnologii/2019/11/02/ukrainskii-kosmos-sel-19-milliardov-griven-iz-biudzheta/

Цього року в березні Національна аудиторська служба провела повну перевірку доцільності використання коштів Національним космічним агентством України. Перевірка охоплювала 2 роки: з 2016 по 2018 роки. Результати аудиту виявились дуже невтішними. Національне космічне агентство України витратили 19 мільярдів гривень за два роки. Колосальна сума коштів та жодного закінченого проекту – такий висновок експертної комісії на 69 сторінках аудиту.

Найбільших збитків країна зазнала від проекту супутника «Лебедь» та ракети «Циклон-4».

Ситуація з ракетою «Циклон-4» є дуже неоднозначною. Це спільний проект з бразильцями. Спільно з Україною вони створили компанія, яка мала надавати пускові послуги ракет. Україна вклала в створення цієї компанії 236 мільйонів доларів з бюджету. За одинадцять років проект завершили на 86% і на цьому процес зупинився. Бразильці вийшли з проекту по причині такого тривалого впровадження. Україна ж самостійно продовжити проект не може, оскільки запуск ракети мав відбуватися з бразильського космодрому. Проте керівник Бразильської космічної агенції запевняє, що продовжувати проект безперспективно та недоцільно.

Загальна сума витрат на цей проект зі сторони України становила 410 мільйонів доларів. Також аудиторська перевірка виявила, що не усі з цих коштів пішли по призначенні. Близько 10 мільйонів потратили на запуск системи навігації «Днепр» а також на страхування супутника «Лебедь».

Ще одна історія виникла з супутником «Лебедь». Україна спільно з США заключили контракт на загальну суму 254 мільйонів доларів. Проект передбачав розробку супутника для звязку та проектування на нього інфраструктури звязку. По плану супутник мав запуститись ще в 2011 році в Казахстані. Україна три рази переносила запуск супутника і з настанням військових дій з Росією у 2014 році припинила роботу. Основною причиною стало те, що 70% деталей російського виробництва.  На даний момент робота по цьому проекту припинена зовсім, оскільки російська компанія заявила про закінчення гарантійного терміну зберігання «Лебедь».

Всі ці нюанси негативно вплинули на роботу заводу «Южмаш», який виготовляє космічну техніку. Замовлень  стало менше, людям заборгували зарплату. Сподіваємось керівництво країни прийме відповідні рішення після результатів аудиту.