Німеччина не перший рік виступає гарантом якості і прогресу як в промисловому виробництві і стабільній економіці, так і в питанні вищої освіти. Вона не просто привертає кращі кадри, а й готує їх в своїх університетах.
Вища освіта в Німеччині
Вищу освіту на англійській мові у сучасній Німеччині можна отримати в установах трьох типів. Вікові підвалини класичного академічного навчання зберігають навчальні заклади, які сформувалися історично. Такими є, наприклад, університет Гейдельберга і старий Берлінський університет.
За традицією, основними підрозділами цих університетів вважаються філософський, медичний і теологічний факультети, що існували з самого заснування університетів.
Нові навчальні напрямки і сфери науки регулярно поповнюють перелік факультетів, але не з такою швидкістю, як в вузькопрофільних навчальних закладах. Однак класичні університети Німеччини залишаються кузнями висококваліфікованих фахівців в областях фундаментальних наук.
Іншим типом університетів або академій вважаються вищі політехнічні школи. Студенти цих вузів продовжують навчання за обраними в середній школі профільними напрямками. Найзнаменитішими університетами такого типу вважаються вищі технічні школи Дармштадта і Ахена.
Подальше розширення цих навчальних закладів здійснюється за допомогою відкриття нових факультетів, що включають гуманітарні, природні і медичні сфери наук.
Третій тип – відносно нові, приватні вузи. Вони складають невеликий відсоток від загального числа німецьких університетів. Навчання в них концентрується на певних, вузькопрофільних предметах.
Вузька спеціалізація дає можливість створення колективу з висококваліфікованих викладачів, які є досвідченими практиками в своїй сфері. Вони готують кадрів, здатних ефективно працювати в передових галузях виробництва.
Вступних випробувань немає. Набір студентів до університетів здійснюється за середнім балом випускного атестату або спеціальних дисциплін. Зарубіжні абітурієнти здають мовний тест, зазвичай німецький.
Магістратура
Високий попит і незначний навчальний внесок забезпечують великий інтерес до магістратури німецьких університетів. Тривалість навчання в магістратурі – 2 роки (крім напрямів міжнародного бізнесу та MBA).
Для зарахування закордонному абітурієнту необхідно мати дипломом бакалавра вузу, визнаного в Німеччині, і знання німецької або англійської мови на рівні Upper-Intermediate.
У німецьких університетах всі курси для магістрів розділені на два типи: Konsekutive Masterstudiengange (курс, для якого обов’язкова наявність ступеня бакалавра за тією ж спеціальністю) та Weiterbildende Masterstudiengange (не вимагає наявності диплома бакалавра тієї ж спеціальності). У першому випадку учню необхідно мати глибокі знання в сфері спеціалізації.
Для другого ж типу курсів вимоги набагато лояльніше: по ним можуть навчатися студенти, які вирішили трохи змінити спеціалізацію. Крім того, курси значно відрізняються по організації навчального процесу. Курс Konsekutive висуває особливі вимоги до учнів.
Майбутні магістри навчаються протягом двох років в одній групі за суворим розкладом. Учні курсу Weiterbildende мають можливість вільного вибору навчальних дисциплін (крім основних предметів, необхідних для отримання ступеня). Групове навчання відсутнє. Також варто врахувати, що в німецьких університетах ці курси зазвичай мають різні дедлайни для подачі документів і висувають різні умови для вступників.
Вартість навчання в Німеччині
Державні університети безкоштовні. Виняток становлять вузи, що знаходяться на території землі Баден-Вюртемберг. Тут іноземцям доведеться платити 1500 євро в семестр, починаючи з зими 2017/2018. У свою чергу, в приватних вузах оплата за навчання становить від 15000 євро в рік.
У всіх вищих навчальних закладах студенти двічі на рік оплачують спеціальний студентський внесок (варто 300-600 євро залежно від регіону). Натомість вони отримують студентський проїзний, що дає можливість безкоштовно користуватися громадським транспортом на території тієї федеральної землі, в межах якої розташований університет.