Головна Економіка Європейський тиждень сталої енергії: крок до енергонезалежності України

Європейський тиждень сталої енергії: крок до енергонезалежності України

У неділю, 3 червня, в історичному центрі Буковини  – Чернівці, зібрались чимало журналістів, представників влади, громадськості та чисельних делегацій Європейського Союзу на відкриття Європейського тижня сталої енергії, який в Україні проводиться з 2010-го року та має на меті привернути увагу до необхідності економії енергії на місцевому рівні.

Європейський тиждень сталої енергії відкрили голова Групи підтримки України Європейської комісії Пітер Вагнер та господар міста – мер Олексій Каспрук.

У своєму виступі Пітер Вагнер зазначив, що такий захід є особливо важливим в Україні, оскільки дозволить підвищити енергетичну безпеку держави за рахунок зменшення споживання газу. Окрім того, проекти з енергоефективності стимулюють місцеву економіку та створюють нові робочі місця. В рамках Європейського тижня сталої енергії було здійснено підписання Угоди мерів з 14 українськими містами і громадами з 5 областей. Зокрема, Вінницька (Хмільник, Ладижин, Немирівська ОТГ, Северинівка, Томашпіль), Чернівецька (Новодністровськ, Вашківці, Волоківська ОТГ), Івано-Франківська (Печеніжин), Тернопільська (Шумськ, Заводська ОТГ) та Закарпатська області (Ужгород, Іршава, Перечинська ОТГ).

Варто відзначити, що майже 200 українських міст приєднались до європейської ініціативи, яка передбачає скоротити викиди вуглецю, підвищити енергоефективність та покарщити якість життя мешканців.

Реформа у сфері енергетики стала пріоритетом Уряду України у 2014 році. Завдяки підтримці Європейського Союзу та інших донорів Україна змогла кардинально змінити  ситуацію не лише  у газовому секторі, а й у системах електричної енергії, енергоефективності, енергобезпеки. Реформа сприяє підвищенню прозорості української енергетики. Основний напрямок допомоги ЄС – енергоефективність та енергетична безпека в усіх секторах: державному, комунальному та бізнесі. Населення, теплокомуненерго та бюджетні установи скоротили споживання газу з 24 млрд кубів у 2014 до 18 млрд кубів у 2017 році . Україні вдалося істотно зменшити залежність від російського газу, а потребу в імпортованому паливі сьогодні вдається задовольняти завдяки постачанню з Європейського Союзу.

У 2014 році до Угоди мерів і приєднались Чернівці. За словами господаря міста Олексія Каспрука, в межах розробленого Плану дій сталого енергетичного розвитку міста впроваджується енергоефективні заходи в 5 секторах – муніципальні і житлові будівлі, вуличне освітлення, громадський транспорт та комунальні підприємства – і вже вдалось зменшили кількість викидів СО2 на 43% від обсягу, запланованого до 2020 року.

Після церемонії підписання  керівник  програми ЄС»CoM DeP» Ян Ваандерс офіційно оголосив старт програми «Угода мерів – Демонстраційні проекти» в 6 українських містах і громадах – підписантах Угоди мерів: Чернівцях, Дубно (Рівненська область), Гнівані (Вінницька область), Миргороді (Полтавська область), Сумах і Українці (Київська область). Дана програма надає гроші на реалізацію енергоефективних проектів. Наприклад, у Дубно запланована комплексна термомодернізація двох дитячих садків та установка твердопаливих котелень у двох школах. У Чернівцях запланована модернізація системи вуличного освітлення та встановлення сонячних паналей.

За словами Яна Ваандерса, «Угода мерів – Демонстраційні проекти» – це програма, створена на рівні Європейської комісії для надання належної підтримки впровадженню проектів у сфері енергоефективності відібраними містами згідно з їхніми планами дій. З 2015 року програма підтримує в Україні 11 демонстраційних проектів та ще 6 з 2018 року.

Перші кроки у підтримку енергоефективності, наприкладі зеленого бізнесу, демонструє приватна компанія ПрАТ «Гравітон» у Чернівцях, яка займається виробництво кабельної продукції для автомобільної промисловості. Голова правління Віталій Черноусенко розповів журналістам, що все почалось із модернізації системи опалення, не використовуючи жодного м.куб природнього газу для опалення приміщень, це дало можливість досягти зниження ватості виробництва теплової енергії на 30%, використувуючи твердопаливні котли, які здатні спалювати паливо будь-якого типу (пелета, дрова і тд.). Далі у процесі роботи для покращення енергоефективності підприємства було створено  систему циркуляції повітря – приточно-витяжну вентиляцію. Установка з роторним рекуператором та системою обміну і змішування повітря дозволяє взимку зберігати до 60% тепла у виробничих приміщення. Під час візиту на ПрАТ «Гравітон» було презентовано нове обладнання для виробництва електронних компонентів для автомобільної промисловості з використанням енергоефективних технологій та відновлюваної енергії. Наразі втілюється проект на 10000 квадратних метрів, який забезпечує понад 1000 робочих місць. До кінця 2018 року планується збільшити потужності до 30000 квадратних метрів та 3000 працівників. Керівництво ПрАТ «Гравітон» повідомило, що нині розглядається можливість встановлення потужної дахової сонячної електростанції потужністю 500 кВт.

Під час Європейського тижня сталої енергії в місті для мешканців і гостей на центральній площі було проведено презентацію проектів «Угоди мерів – Схід» та «Угода мерів – Демонстраційні проекти», виставку енергофективного обладнання та технологій покращення якості питної води, велотур, дитяча зона, святкового концерту та багато іншого.

Нагадаємо, минулого року відкриття Європейського тиждня сталої енергії відбулось у міста Славутич (Київська область).

Фото автора