Головна Економіка Київ ділиться досвідом енергоефективності

Київ ділиться досвідом енергоефективності

Наш журналіст відвідав столичні ОСББ, де проводять заходи із енергозбереження та енергоефективності у житловому секторі. Яким досвідом можуть поділятись кияни із іншими жителями регіонів України, – далі у матеріалі.

В Україні все більше ОСББ отримують державні кредити на заходи енергозбереження. До прикладу, у Києві по вулиці Микола Бажана, 16, власники 422-х квартир об’єднались у ОСББ «Оберіг на Позняках» та отримали найбільший кредит майже у 30 мільйонів гривень: на термомодернізацію – 10 млн грн за урядовою програмою «теплі кредити» та 20 млн грн. за міською програмою співфінансування.

Голова правління ОСББ «Оберіг на Позняках» Валерій Никитченко розповідає, що у 2016 році об’єднання позичило 1,5 млн грн, які спрямувало на заміну освітлення зі встановленням LED- ламп та світильників у багатоповерхівці, встановлення енергозберігаючих вікон та дверей загального користування. А згодом стало переможцем столичної програми співфінансування заходів із енергозбереження «70/30%» та отримало кошти на реалізацію енергоефективних заходів у 2017 році. Оскільки за умовами цієї програми один із напрямків робіт за проектом фінансується коштом співвласників, голова ОСББ звернувся до одного з уповноважених державою банків, які реалізують державну програму кредитної підтримки впровадження енергоефективних заходів у житловому секторі, за відкриттям невідновлювальної кредитної лінії на понад 9,7 млн грн. Відтак сума відшкодування з бюджету міста за програмою «теплих» кредитів становила 2 910 850 грн. Усього у бюджеті Києва на 2017 рік на це передбачено 7 млн грн.

Як відзначає заступник голови Київської міської державної адміністрації Петро Пантелєєв, саме через відшкодування кредиту з державного та міського бюджетів влада таким чином стимулює ОСББ модернізувати свої будинки. Програма, яка діє у Києві три роки допомогає вирішити низку технічних проблем у будинках, що в подальшому дозволяє суттєво економити на платі за комунальні послуги. На сьогодні в ОСББ «Оберіг на Позняках» утеплюють фасад величезного будинку, замінюють вікна в під’їздах на енергоефективні, проводять повну реконструкцію систем теплопостачання та гарячого водопостачання з використанням відновлювальних джерел енергії, триває модернізація ліфтів. Ще одна столична багатоповерхівка, на якій розміщено яскравий мурал, за адресою Братиславська, 12 також стала однією із переможців програми КМДА, за якою міська влада компенсує мешканцям багатоповерхівки 70% вартості витрат на енергоефективні заходи, а 30% – самі мешканці будинку. Це дає змогу економити до 50% вартості теплової та електричної енергії.

Голова правління ОСББ «Київенерго» Олена Свінтозельська каже, що завдяки участі в міській програмі у їхньому будинку (на фото внизу) реконструювали тепловий пункт, утеплили фасад та теплові мережі, аби тепло не втрачалось під час транспортування. У результаті мешканці будинку суттєво економлять на опаленні взимку. Платіжки зменшились удвічі. Результатом задоволені всі мешканці. А ще голова ОСББ взялась і за сміттєпровід. Адже на території будинку раніше були розташовані звичайні сміттєві контейнери, що були переповнені, з яких йшов неприємний запах. Щоб позбутись його, було вирішено розмістити біля будинку великий смітник-контейнер європейського зразка об’ємом у 6 кубічних метрів, куди мешканці скидають сміття. Раз на тиждень його забирає машина від підприємства, яке й переробляє і утилізовує сміття.

НАША ДОВІДКА: «70/30» – це конкурсна програма співфінансування енергоефективних заходів у житлових будинках ОСББ та ЖБК на умовах 70% оплати зі столичного бюджету, 30% оплати за рахунок ОСББ/ЖБК. За проведення конкурсу відповідає Департамент житлово- комунальної інфраструктури м. Києва, рішення приймаються конкурсною комісією. В рамках проекту учасник програми повинен обрати щонайменше два види робіт, один з яких здійснює ОСББ за власні кошти, і вартість якого складе 30% загальної вартості проекту, а другий вид оплатить і виконає місто в обсязі 70% від загальної вартості.

Автор висловлює подяку за можливість взяти участь в інформаційному турі на тему «Досвід міської громади Києва на шляху підвищення енергоефективності в житловому секторі», який проходив у рамках проекту Європейського Союзу «Удосконалення комунікацій у сфері енергоефективності», основною складовою якого є інформаційна кампанія «Енергія твого дому», що спрямована на підвищення обізнаності українців щодо необхідності впроваджувати енергоефективні заходи і проводити термомодернізацію будівель житлового сектору.