Головна Економіка Львівські науковці працюватимуть над розробкою вакцини від коронавірусу

Львівські науковці працюватимуть над розробкою вакцини від коронавірусу

Голова Львівської ОДА Максим Козицький зустрівся сьогодні із львівськими науковцями Інституту біології клітини НАН України, які виграли гранти від Національного фонду досліджень України.

У конкурсі брали участь майже тисяча учасників. Львівські науковці здобули перемогу для реалізації трьох проєктів. Зокрема, на створення антибіотика нового покоління, розробку нових біоаналітичних продуктів на основі штучних ферментів та наноматеріалів, а також на розробку вакцини від коронавірусу.

«Надзвичайно приємно, що львівські науковці перемогли серед такої кількісті достойних претендентів. Інститут біології клітини НАН України – передова наукова установа, де ведуться сучасні дослідження на молекулярному та клітинному рівнях. За всі роки незалежної України вперше Львів здобув таку значущу перемогу», – наголосив під час розмови Максим Козицький.

«В контексті боротьби із коронавірусом важливим питанням також є застосування антибіотиків, адже відомо, що при підозрі на Covid-19 призначають кілька типів антибіотиків, аби запобігти розвитку супутніх бактеріальних інфекцій. Незважаючи на успіхи у використанні антибіотиків, при їх тривалому використанні бактерії знаходять механізми захисту, набуваючи резистентності. Відбувається постійна «гонка озброєнь» між бактеріями та протимікробними препаратами, у якій люди мають бути на крок попереду. Саме тому, пошук нових антибіотиків та створення відповідних продуцентів, є одними з головних завдань сучасної молекулярної генетики, біотехнології та медицини. У розвинених країнах створення нового антибіотику коштує понад мільярд доларів, а окупність таких препаратів – кілька десятків років. Фармацевтичним компаніям не вигідно за таке братися, тут важлива підтримка держави», – зазначив заступник директора з наукової роботи Інституту біології клітини НАН України Костянтин Дмитрук.

В рамках другого проєкту очікується створення лабораторних прототипів нових біоаналітичних продуктів – наноензиматичного набору для аналізу глюкози та портативних «наносенсорів» для кількісної детекції глюкози, молочної кислоти та спиртів. Ці наукові розробки можуть використовуватись в клінічних лабораторіях, що дозволить покращити діагностику деяких захворювань (цукрового діабету, передінфарктного стану, онкологічних захворювань та ін.), центрах спортивної медицини – для контролю та оптимізації тренувальних режимів спортсменів та при контролі якості харчових продуктів.

«У світі вже кілька країн працюють над створенням вакцини від Covid-19. Існує так званий феномен антитілозалежного посилення інфекції, що полягає в посиленні інфекційного процесу у присутності антитіл, специфічних до білка «корони» SARS-CoV-2. Ми врахували цей досвід у своїй роботі і, для отримання антитіл, маємо намір використовувати різні частини білка «корони» для уникнення зазначеного феномену. Напрацьовувати фрагменти вірусних білків будемо на дріжджах, адже це швидше і дешевше, ніж на тваринних клітинах», – розповів директор Інституту біології клітини НАН України, доктор біологічних наук Андрій Сибірний.

Під час розмови обговорили специфіку тестування майбутньої вакцини та варіанти досліджень на трансгенних тваринах.