Головна Економіка Розвиток альтернативної енергетики на Одещині: турецькі інвестиції та зміни в «зеленому» тарифі

Розвиток альтернативної енергетики на Одещині: турецькі інвестиції та зміни в «зеленому» тарифі

Одещина – перспективний регіон для розвитку вітрової генерації. З 2018 року в Одеській області почався розвиток вітрових електростанцій. Зараз у цьому регіоні збудовані три електростанції, одна з яких в Овідіопольському районі збудована турецькою компанією “Guris Holding Co. Inc.”. Це дочірня компанія великого турецького холдингу, який вже ввів в експлуатацію в Туреччині чотири гідроелектростанції, вісім теплових електростанцій, чотири ВЕС і найбільшу в країні геотермальну станцію.  

Відстань з Одеси до вітряної електростанції у 40 км можна подолати автобусом трохи більше як за годину. Вітрові турбіни видніються вже за 10 км до електростанції. Ближче під’їжджаючи рахую, що встановлено дев’ять вітрових турбін, хоча спочатку було запроектовано установка десяти. Та при зустрічі з журналістами генеральним директором турецької інвестиційної будівельної компанії «Guris Holding Co.Inc» Ілхан Йилмаз пояснює, що десять вітрових турбін планувалось встановити потужністю 3 МВт. Але через науково-технічний прогрес стала можливість установка вітрових генераторів потужністю 3.6 МВт. виробництва General Electric в кількості дев’яти штук. На сьогодні даний тип вітрогенераторів є самим потужним з установлених в Україні. Висота кожного вітрогенератора 131 метр, розмах лопатей – 137 метрів. Управління електрогосподарством займається енергетична служба компанії. Загалом на вітрові електростанції створено 20 робочих місць. 

Повернімось до проекту будівництва вітряної електростанції, що носить назву “Овід Вінд-1”. Цей проект розпочав свій розвиток у 2010 році, але лише завдяки турецькому інвестиційному будівничому холдингу “Гюриш” будівництво і введення в експлуатацію проекта були завершені на початку 2019 року. 

“Наша компанія на ринку України не вперше. Ще у 2012 році компанією були прийняті міри по будівництву вітрової електростанції потужністю 250 МВт в західному регіоні АР Крим. В разі реалізації проекта, вітрова електростанція в АР Крим стала б самою потужною на території України на той момент. Але у зв’язку з змінами політичної ситуації на півострові, компанією було прийнято рішення про закриття проекта і зміна дислокації компанії на материкову частину України”, – каже генеральний директор турецької інвестиційної будівельної компанії «Guris Holding Co.Inc» Ілхан Йилмаз. 

У 2016 році проект був придбаний турецькою будівничо-інжиніринговою компанією “Гюриш Іншаат”. Об’єм інвестицій складає приблизно 55 млн євро, що включає матеріальний вклад в розвиток інфраструктури регіону, тобто була проведена реконструкція мережі, а саме замінено обладнання на підстанції “Овдіопіль”, було реконструйовано транспорту базу підприємства “Україна-2010”, для покращення умов стоянки зберігання і транспортування для сільськогосподарського підприємства, реконструйовано дорожнє покриття від селища Овдіополь до села Дальник. Загалом, як наголошують представники компанії, термін окупності складає 9-10 років. 

Перевага вітрової енергетики над сонячною в тому, що для проектів будівництва вітроелектростанцій не потрібно виведення земель з побуту, та коефіцієнт МВт встановленої потужності на 1 м кв. є дуже високим. 

Для будівництва вітряної електростанції цільове призначення земель не важливо, по причині того, що дана галузь енергетики є абсолютно екологічно чистою, що не робить ніякого негативного впливу на навколишнє середовище, та також тому що будівництво не має на увазі виділення великих територій земельних ділянок – земельні ділянки для будівництва вітроустановки обмежується територією вітрогенератора і платформи для його установки. 

Найбільша генерація електроенергії припадає на холодну пору року, коли вітровий період найбільше інтенсивний. 

Як розповіли журналістам представники компанії, ключовими проблемами  з якими стикалась компанія на кожному з етапів реалізації проекту були постійні зміни законодавства: норм, стандартів, правил і тощо в області енергетики, а також велику роль зіграла забюрократизованість органів державної влади.  

Щодо питання “зеленого” тарифу, то його застосування дає у дає можливість залучити іноземні інвестиції в Україну, тим самим підняти рівень енергоефективності і енергобезпеки країни. Відтак реалізація програми “зеленого” тарифа в Одеській області відновлювальної енергетики створює взаємовигідні умови як для іноземних інвесторів, так і для України, так як вартість інвестицій в дану галузь доволі висока. 

Під час зустрічі з радником голови Державного агентства з енергоефективності Сергієм Лєйвіковим вдалось обговорили особливості введення з 1 липня 2019 аукціонів для проектів з використанням поновлюваних джерел енергії. Як відомо, Закон про аукціони змінює режим «зеленого» тарифу і започатковує запровадження системи аукціонів у відновлюваній енергетиці України.

«Зелений» тариф і аукціони будуть працювати паралельно. Проекти, які працюють за «зеленим» тарифом, продовжуватимуть користуватися цим режимом підтримки до 2030 року. Проекти в розробці, які не введені в експлуатацію до 2020 року, підпадають під так званий «перехідний період» і можуть претендувати на «зелений» тариф за умови, коли попередній PPA (pre-PPA) належним чином підписаний за формою Нового типового PPA.  

Новий режим аукціонів вже введений в дію з 1 липня 2019 року. Пілотні аукціони мають відбутися не пізніше 31 грудня 2019 року. Такий режим стимулювання діятиме протягом 20 років. Аукціони є обов’язковими: з 2020 року – і для вітрових електростанцій потужністю більше 5 МВт, і для сонячних електростанцій потужністю більше 1 МВт.  

фото автора

Матеріал підготовлений в межах проекту Харківського прес-клубу Media Hub Kharkiv за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.