Головна Економіка У Львові фахівці розповіли про обізнаність споживачів фінансових послуг України щодо системи...

У Львові фахівці розповіли про обізнаність споживачів фінансових послуг України щодо системи гарантування вкладів

Сьогодні, 8 червня, в приміщенні Львівського прес-клубу зібрались фахівці фінансових послуг, щоб розповісти журналістам про результати опитування українців про Фонд гарантування вкладів та обговорити чимало важливих питань, зокрема виплати вкладникам коштів із банків, що збанкрутували в Україні.

Дуже мало українців відкривають рахунки в банках з власної ініціативи

За словами доктора економічних наук, професорки, консультанта Проекту USAID “Трансформація фінансового сектору” Тамари Смовженко, в Україні, у грудні 2017 році компанією InMind було проведено опитування серед українців про те, чи відомо їм про існування Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Отже, згідно результатів опитування  2006 респондентів – тільки 52% чули про існування Фонду,  а 40% не чули взагалі. Якщо порівнювати із 2015 році, то варто зауважити, що рівень обізнаності українців зріс.

“З цього ми робимо висновок, що українці знають про існування фонду, – каже Тамара Смовженко. – Але погано обізнані про саму систему гарантування вкладів. Тільки 19% респондентів впевнено заявили, що знають про гарантії повернення банківських вкладів  у разі неплатоспроможності банку. 50% зізнались, що знають, але дуже мало. проте кожен третій  заявив, що не знає нічого.  Порівняно з 2015 роком очевидна частка тих, хто знає недостатньо”.

Як відзначає фахівець, дослідження показало, що українці обізнані щодо граничної суми повернення вкладу, яка складає 200 тис грн, але погано розуміють, як і коли її можна отримати. Наприклад 60% опитуваних правильно зазначили, що відкликання ліцензії та початок процедури ліквідації банку є підставою для початку виплат гарантованих сум. Ще 56% правильно вказали, що після початку ліквідації банку платники можуть розраховувати на отримання своїх коштів у межах гарантованої суми. Але більшість населення не розуміє різниці між стадіями тимчасової адміністрації та ліквідації банку. Так 58% опитаних вважають, що запровадження тимчасової адміністрації є підставою для виплати вкладів. І лише 16 % знають, що це не так.

“Значна частина респондентів підставою для відшкодування вважає відмову банку повернути кошти на вимогу вкладника або відмову банка повернути кошти після закінчення строку вкладу, – продовжує Тамара Смовженко. –  Хоча це не є підставою для відшкодування. Також українці не знають, чи гарантують повернення мобільних та електронних грошей. 49% опитаних не змогли відповісти на це питання. І 51% не знають чи повернуть кошти, які оформлені через веб або мобільний банкінг.  Тільки вісім відсотків респондентів знають, що фондом гарантуються вклади фізичних осіб у всіх банках України, крім Ощадбанку. А ще українці не знають, що система гарантування не поширюється на юридичних осіб, а лише на фізичних та ФОП-підприємців – з 1 січня 2017 року. Тому 79% українців вважають, що їм бракує інформації про систему гарантування вкладів. І лише 15% вважають що знають достатньо,  55% респондентів не тримають кошти в банках. А ще 33% довірили банкам незначну частину коштів”.

Відтак опитування показало, що дуже мало українців відкривають рахунки в банках з власної ініціативи. Зокрема лише основні рахунки, це – зарплатний, пенсійний або для соціальних виплат. Це засвідчує статистика опитування, яка показує, що 44% мають недовіру до банків, а 55% – відсутність коштів.

Представник представник компанії InMind, яка проводила опитування, Катерина Загривенко,  розповіла, що лише 41% опитуваних львів’ян знають про існування Фонду гарантування вкладів. Тоді як загалом в Україні таких осіб є 51%. Ті, хто обізнаний з діяльністю фонду, знають і про те, що він здійснює процедуру ліквідації та продажу майна (34%) та обізнані про максимальну суму відшкодування (51%). До речі, чимала частина львів’ян вважає, що інформації, якою вони володіють, є замало (46%) та бажають отримувати її у банках (63%). А ще 73% опитаних львів’ян тримають свої гроші в банках у гривнях. І тільки 49% – у валюті. Для порівняння, загалом в Україні гривневим вкладам надають перевагу 67% опитаних, а валютним – 51%.

Також львів’яни надають перевагу картковим рахункам (64%) та часто користуються веб та мобільним банкінгом. 59% мешканців Львова та області отримують зарплату на картковий рахунок, який їм відкрив роботодавець. А ось з власної ініціативи рахунок в банку відкрили 27% опитаних. Для порівняння, загалом в Україні таких осіб, які самі відкрили рахунок в банку, лише 14%.

 «Вкладник може тримати гроші в різних банках, але разом не більше 200 тис грн»

“Усі банки, які працюють в Україні, є учасниками Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Крім Ощадбанку. Ощадний банк України не є учасником Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, до нього застосовують інші норми”, – розповідає провідний фахівець відділу зв’язків з громадськістю та фінансової просвіти Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Людмила Шапран.

За її словами, в Україні в 91 ліквідованому банку тримали свої вклади понад два млн вкладників. Всім їм фонд гарантував повернення їхніх кошти, але тільки до 200 тисяч гривень кожному. Якщо вкладник тримає на рахунку, включно з відсотками, 200 тисяч гривень або й менше, то ми їм повертаємо ці суми. Якщо ж там було, до прикладу, 203 тисячі гривень, то вкладник зміг отримати тільки 200 тисяч. Якщо він мав вклади у п’яти зліквідованих банках, то в кожному банку він має право отримати ці 200 тисяч гривень.

“Фонд гарантування вкладів гарантує виплату за рахунок внесків банків, – розповідає Людмила Шапран. –  Банки, які зацікавлені в тому, аби вкладники були впевнені у своїх гарантіях, роблять нам відрахування. І за рахунок цих відрахувань потім здійснюються виплати. Діючих банків, які сплачують внески, на сьогодні є 83”.

Для того, щоб здійснювати ці виплати, Фонд гарантування вкладів був змушений взяти кредит у розмірі 20,1 млрд гривень у Національного банку України та ще приблизно 60 млрд гривень у Міністерства фінансів України. Планується, що кредит Нацбанку буде повернено до кінця цього року, а кредит Мінфінк до 2031 року. Також кредитні кошти треба повертати з чималими відсотками. А це майже 85 млрд гривень.

Довідка: Опитування для визначення рівня обізнаності громадян про систему гарантування вкладів Фонд проводить уже вдруге. Таке оцінювання є важливою складова процесу підвищення фінансової грамотності населення, що є законодавчо закріпленою функцією Фонду. Такі дослідження, це, свого роду, можливість отримати зворотній зв’язок від споживачів фінансових послуг: з’ясувати, чи відчувають вони себе захищеними, чи довіряють банкам, чи достатньо володіють інформацією. Тільки знаючи потреби споживача – Фонд гарантування вкладів зможе дати на них адекватну відповідь.

Проект USAID надав фінансування компанії для проведення опитування. Його результати допоможуть Фонду гарантування спланувати свою інформаційно-просвітницьку діяльність з метою підвищення рівня фінансової обізнаності громадян. Це загальнонаціональне опитування методом «обличчя-до-обличчя» проводилося українською маркетинговою дослідницькою компанією InMind у грудні 2017 року. Було опитано 2006 респондентів віком від 18 років (репрезентативно до структури населення країни) у всіх регіонах України, окрім АР Крим, територій Донецької та Луганської областей, які не є підконтрольні Уряду України. Розмір теоретичної похибки не перевищує 2,2%.