Головна Економіка Як живуть ОТГ на Краснопільщині, що на Сумщині

Як живуть ОТГ на Краснопільщині, що на Сумщині

Вже понад три роки на сході України точиться боротьба за Донбас. Ця страшна війна вже забрала тисячі людських життів. Цей світ покинуло безліч молодих людей нашої країни. Ворог, що називався колись братнім народом, далі не зупиняється і намагається всілякими зусиллями розхитати ситуацію в Україні. Звичайно, жити у такі часи складно прикордонним регіонам країни, які історично пов’язані з нинішнім ворогом. Але попри все, що відбувається в Україні, наші прикордонні регіони демонструють патріотичність і розвиваються подекуди ще краще, ніж, приміром, центральні регіони. Як живуть люди на Краснопільщині, що на Сумщині, яка має спільні кордони з Росією, де минулоріч відбулись вибори об’єднаних громад.

«Нам пообіцяли кошти, – нам їх і надали!»

…Село Велика Рибиця Краснопільського району нині входить разом ще з 9 селами у Миропільську об’єднану територіальну громаду. «Громада була створена три місяці тому (вибори відбулись наприкінці грудня 2016 року – Авт), – каже голова Миропільської сільської ради Олена Ординець. – До складу громади увійшли 4 сільські ради з 9 селами, зокрема – це Миропілля, Олександрія, Запсілля, Велика та Мала Рибиця, Великий Прикіл, Сінне, Барилівка, Грунівка, Гнилиця. Сама громада не велика. У ній налічується 4280 осіб».

За словами жінки, громада створилась добровільно, без будь-якого адміністративного тиску. Минулого року обласна адміністрація пообіцяла першим п’яти об’єднаним громадам, що об’єднаються надати підтримку на розвиток інфраструкури 3 млн грн.

«Вони обіцянку свою виконали, – розповідає Олена Ординець. –  Ми отримали кошти  і вже частину їх залучили на ремонт Миропільської сільської лікарської амбулаторії (зроблено ремонт покрівлі та замінено вікна), а ще частину – на добудову підвідного газопроводу до села Сінне, який будувався протягом 10 років. Наразі роботи ще продовжується».

За словами консультанта з комінікації Офісу реформ у Сумському регіональному відділенні Асоціації міст України Карена Агаджанова-Гонсалеса, дуже багато все залежить від того, чи з’являться місцеві еліти, які відповідально будуть ставитись до розвитку місцевих територій.

«Як бачимо, у Миропіллі такі еліти і люди вже є. – відзначає представник Офісу реформ Карен Агаджанов-Гонсалес. – Тому тут процес розвитку буде продовжуватись. Процес децентралізації влади, як ми почули від пана Гройсмана на останній прес-конференції, буде тривати й далі – і він буде виключно добровільним в найближчі роки. Тому добровільне об’єдання буде проводжуватись, триватиме пошук місцевих громад, а державні кошти будуть спрямовуватись саме в такі об’єднанні громади, де вже є управлінці, які зможуть керувати своєю територією».

Допомагають громаді – місцеві підприємства

Наразі найважче у громаді – це кадрове питання, адже, на жаль, у селі фахових спеціалістів дуже мало, тому триває пошук на місцях нових людей –  бухгалтерів, медиків та освітян.

Як усюди по сільській місцевості, основними доходами громади є оренда землі. Тут найбільше їх використовує один із флагманів сільськогосподарського виробництва Краснопільщини – агрофірма «Псьол». Саме вони на території Краснопільського району активно впроваджується модель розвитку територіальних громад на основі співпраці із соціально відповідальним бізнесом.

Вже зусилями цієї агрофірми прокладено та капітально відремонтовано дороги з твердим покриттям до усіх населенних пунктів, де господарство здійснює свою виробничу діяльність. Підприємство побудувало за власні кошти дитячий майданчик, встановило освітлювальні ліхтарі, здійснює озелення, встановлює паркові лавки. Все це вони безкоштовно передають у користування громаді. Вже навіть на цей рік підприємство запланувало виділити майже 6 млн гривень на ремонт сільських доріг.

«Наша агрофірма використовуває майже 7 тисяч гектарів землі, – розповідає заступник директора ТОВ АФ «Псьол» Микола Бірченко. – Підприємство працює по 14 напрямках діяльності – тваринництво, рослинництво, торгівля, бджільництво, будівництво тощо. До роботи залучені майже 300 осіб, середня зарплата яких складає 4 500 тисяч гривень, незабаром буде й до 7 тисяч гривень. Радо те, що підприємство вже має закордонні зв’язки з Польщею, яка висловила бажання мати наші паливні брикети з біомаси як альтернативне паливо».

Підприємство навіть ввело у дію цех із виробництва пелетів, що дає можливість забезпечити цим видом альтернативного палива сільських жителів і соціальну сферу, тим самим збільшуючи надходження до бюджетів усіх рівнів. Так, за минулий рік підприємство заплатило податків у державну казну близько 20 млн гривень.

Продовження читайте незабаром.