Головна Економіка Житомир на шляху енергоефективності

Житомир на шляху енергоефективності

Всі ми чудово розуміємо і бачимо, що в плані енергоефективності Україна відстала від Європи на десяток років. І зараз всіма зусиллями намагається наздоганяти її семимильними кроками. В цьому її допомагають люди, котрі не бояться брати на себе відповідальність. Журналіст газети «Тиждень і люди» відправився в інформаційний тур на тему: «Досвід міської громади Житомира на шляху підвищення енергоефективності в житловому секторі». Даний захід, спрямований на підвищення обізнаності українців щодо впровадження енергоефективних заходів, проведено в рамках інформаційної кампанії «Енергія твого дому», що впроваджується в п’яти містах України за підтримки Європейського Союзу.

За словами менеджера проектів сектору енергетики Представництва ЄС в Україні Ольги Бороданкової, у місті Житомирі діє міська програми підтримки «теплих» кредитів. Саме завдяки даній програмі ОСББ можуть отримати на вибір або 30% від суми тіла кредиту, або компенсацію всієї суми відсотків по кредиту.
Міський голова Житомира Сергій Сухомлин відзначив, що в міському бюджеті на 2017 рік передбачено фінансування у розмірі 3 млн грн, а на 2018 рік планується передбачити 4,0 млн грн. Зокрема він наголосив, що міська рада сприяє будинках у переході до ОСББ. Для цього була створена
міська програма, за якою люди переходячи на ОСББ навіть отримують грошові кошти на один із видів ремонту, яку обирають мешканці самостійно.
«Місто усіляко підтримує ОСББ. У Житомирі діє міська програма підтримки «теплих кредитів», згідно якої цьогоріч передбачено компенсацію на впровадження енергоефективних заходів у розмірі 3 млн грн., наступного року планується фінансування у розмірі 4 млн грн. Ми переходимо до комплексної модернізації житлових приміщень і створюємо унікальний енергоефективний квартал. Ми – перші в Україні, хто повністю термомодернізує бюджетну сферу. Окрім того, Житомир – це перше велике місто, що цілковито перейде на вуличне LED-освітлення», – розповів журналістам мер Житомира.
Сергій Сухомлин каже, що у 2017 році вже 24 ОСББ взяли «теплі» кредити і кількість таких кредитів зростає. Таким чином, вони від часткових заходів зменшення використання енергоресурсів переходять до комплексних модернізацій жилих приміщень. Варто зазначити, що саме місто Житомир є підписантом Угоди Мерів з 2012 року. Відповідно до взятих на себе зобов’язань воно повинно зменшити викиди СО2 на 20% до 2020 року. З метою виконання зобов’язань у 2015 році розроблено та затверджено План Дій Сталого Енергетичного Розвитку міста Житомира.
  «В рамках стратегії розвитку комунального підприємства «Житомиртеплокомуненерго» вже відбувся перший тендер на будівництво ТЕЦ на альтернативному паливі, що передбачає виробництво електроенергії та продаж її по зеленому тарифу. Даний проект буде реалізований за кредитні кошти Європейського банку реконструкції та розвиту. Ще одну ТЕЦ планується побудувати за грантові кошти уряду Швейцарії», – зазначив міський голова. – Крім того, у місті Житомирі впроваджується проект з комплексної модернізації житлових кварталів. В одному із мікрорайонів міста – Малікова, наразі триває комплексна заміна теплових мереж із встановленням індивідуальних теплових пунктів, паралельно з цим мешканці утеплюють будинки в рамках програми «теплих» кредитів. Ці заходи дозволять перейти від модернізації окремих будинків до формування енергоефективних кварталів».
До слова представники Європейського Союзу кажуть, що житомирці, як інші мешканці мають модернізовувати повністю будинки, а не квартири окремо і наголошують, що Україна має великий потенціал для впровадження заходів з енергоефективності.
 Експерт Групи підтримки України Європейської Комісії Кшиштоф Герульські відзначив, що головний споживач енергії в Україні – це житловий сектор: «ЄС підтримує Україну у рішенні створити Фонд енергоефективності, націлений на проведення комплексної термомодернізації багатоповерхових будинків задля зниження енергоспоживання, і готовий вкласти першим траншем 50 млн євро і ще 50 млн євро – після створення усієї необхідної нормативної бази для роботи Фонду, основним клієнтом якого будуть ОСББ».
І місцева влада, і експерти переконані, що співвласники багатоквартирних будинків мають бути найбільш зацікавлені в ефективному використанні коштів та зменшенні витрат на комунальні послуги. Саме тому варто об’єднуватись в ОСББ та залучати наявні інструменти фінансової підтримки.
    Своїм досвідом отримання фінансової підтримки поділилась голова ОСББ «Київська, 52» Людмила Галліна. «Після відвідування одного з семінарів з питань енергоефективності, де йшлося про те, за рахунок чого ми втрачаємо тепло в будинку, ми разом із спеціалістом із тепловізором перевірили наш будинок і були шоковані від результатів перевірки. Перше, що ми зробили – взяли кредит на встановлення енергозберігаючих вікон. Ми боялися відповідальності за взяті кошти, через те для початку взяли невеликий кредит. За чотири місяці ми його сплатили. І зрозуміли, що готові йти далі. Наступним став комплексний кредит: ми утеплили будинок, змінили двері. У цьому році за рахунок інвестиційної програми місто допомагає нам із встановленням теплового лічильника. Я думаю, що платіжки ми побачимо вже з абсолютно іншими сумами. У нас в будинку є 18 квартир з індивідуальним опаленнням, мешканці яких отримали ефект від термомодернізації минулого року. Їх економія склала 50 %», – розповіла пані Людмила.

Варто відзначити, що Європейський Союз допомагає зі створенням законодавчої бази в Україні. Верховна Рада вже прийняла три важливі закони в сфері енергоефективності. Зокрема, це – Закони «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», «Про Фонд енергоефективності», а також Закон України «Про енергетичну ефективність будівель», які допоможуть споживачам зрозуміти за що вони платять та дізнатися про стан їх будинку.

фото автора