Головна Економіка Зміївський папір: традиції та новації

Зміївський папір: традиції та новації

У лютому 2020 року група українських журналістів знайомилась з Харківщиною. Харківський пресклуб запросив колег подивитись, як живуть успішні громади області – Нововодолазька та Мереф’янська ОТГ, знайомились з соціальними та інфраструктурними об’єктами. А також, як підприємства області інвестують у розвиток і модернізацію та впроваджують інновації. Один з таких напрямів – целюлозно-паперове виробництво, яке переходить на випуск продукту з переробленої сировини.

Харківщина, Зміївська паперова фабрика, вулиця Фабрична, 11. За цією адресою на підприємстві працює вже шосте покоління зміївчан. За цей час вікове виробництво оновилось, перейшло на нові лінії та режими роботи, впровадило сучасний управлінський підхід та перейшло на використання відновлюваних джерел енергії.

                     З історії підприємства

Фабрику у повітовому  місті Харківської губернії побудували за два роки, роботу розпочали в грудні 1893 року. Першою продукцією став обгортковий папір. Працювали дві парові машини, а робочій день тривав 12 годин. На початку ХХ сторіччя на фабриці було вже 140 людей. Здебільшого з навколишніх сіл та мешканці Змієва.

Майже 130 років з перервами на громадянську та Другу  світову війну фабрика випускає папір. Після відновлення у 1920 році виробництво зростало і у 1926 перевищило довоєнний рівень. Після електрифікації  та реконструкції у 30-х перейшли до випуску  цінних сортів паперу.

Свого часу основну частину шкільних зошитів виробляли саме у Змієві. Зараз фабрика продовжує працювати у колаборації з відомим видавництвом освітньої літератури «Ранок».

Основних новацій дві: переробка композитної упаковки та часткове заміщення природного газу для технологічних процесів на енергію від спалення соняшникового лушпиння.

                      Папір та гранули з відходів

Змієвська паперова фабрика перше і поки єдине українське підприємство, яке переробляє з 2009 року  упаковку типу Tetra Pak, а також паперову одноразову тару. Тепер Харківська область збирає до 15% використаних упаковок від соків та молока, яке йде на переробні лінії фабрики.

Генеральний директор виробництва «Ранок» Віктор Круглов задумав модернізацію десять років тому, коли прочитав про досвід Канади, де вироблять папір, не рубаючи дерев. Команда вирішила запровадити виробництво, що виробляє папір із вторсировини. Сьогодні підприємство відвантажує на місяць близько 1000 тонн українського паперу, у тому числі з використаної упаковки з-під соків та молока.

На фабричному дворі мипобачили тюки різаної упаковки з-під соків та молочних продуктів, яку підготували для переробки. карами їх підвозять до цехів на автоматичній лінії, де відділяють паперове волокно від поліетилену та алюмінію. Паперова маса відмочується у спеціальному чані і далі йде на виробництво крафтового паперу. Інше поступає на розплав та подальшу грануляцію. З гранул замовники виробляють тротуарну плитку, люки, клумбові вазони тощо.

Потужності цього проекту дозволяють утилізувати шляхом переробки понад 500 тонн на місяць даного виду відходів. Така технологія дозволяє не забруднювати території, не поповнювати полігони ТПВ та не перегружати комплекси з переробки інших побутових відходів. У менеджменті фабрики зазначають, що потенціал переробки високий, проте сировини поки на роботу на повну потужність не вистачає.

Експерти екологи впевнені, що ситуацію можна змінити. Для стабільної роботи ліній необхідні певні умови: роздільне збирання і запровадження системи розширенної відповідальності виробника. Ці пункти відображені у Проекті Закону № 4028.

                                Тепло з лушпиння

Вирбництво паперу потребує багато енергії. Щомісяця на Зміївській паперовій фабриці для нагріву води та її випаровування спалювали раніше до 200 тисяч кубічних метрів газу.

«Два роки тому ми вирішили відмовитися від газу. Поруч знаходиться завод, що віджимає олію, лушпиння соняшника можна було теоретично використовувати для виробництва енергії. Два роки суперечок, розрахунків, креслень. Ми збудували енергетичну установку висотою з п’ятиповерховий будинок, що забезпечуватиме енергією всю паперову фабрику», коментує директор виробництва «Ранок» Віктор Круглов.

15 січня 2020 року на фабриці здійснили пробний запуск установки. Тестування виявило деякі інженерні недоліки, яке спеціалісти вже виправили. Головне, заявляють інженери, що теоретичні розрахунки підтверджують: мета підприємства виробляти папір, зберегаючи довкілля, без вирубки лісів та  спалювання газу реальна.

Вікова історія і традиції є на сьогодні одним з головних критеріїв конкурентноздатності підприємства і дозволяють колективу впевнено братися за складні технологічні інновації, нові продукти, нові проєкти.

Зараз на Зміївськії паперовій фабриці працює близько 200 чоловік

Серед переваг підприємства називають:
– різноманітність асортименту,
– оптимальне співвідношення «ціна якість»,
– відмінні технічні характеристики,
– екологічність.

Основний асортимент фабрики – пакувальні види паперів, крафт-папір, обгортковий папір, основу для парафінування (ОДП), а також папери для друку: писальний, газетний, газетно-офсетний. У 2007 році підприємство розпочало виробництво крепованих видів паперів, які використовуються в кондитерській промисловості і дизайнерських роботах.

Технології та обладнання дозволяють виробляти різні формати і плотності паперу – від 35 г/м2 до 120 г/м2. Формати – від 300 мм до 2100 мм під потребу клієнта.

На фабриці впевнені: «Папір – ідеальний варіант для чистої і надійної упаковки. Ця «відтворена сировина» є екологічно чистою, яка не забруднює навколишнє середовище, і з нею немає ніяких проблем з утилізацією».