Головна Життя Маяківська ОТГ на Одещині: перші успіхи і плани на майбутнє

Маяківська ОТГ на Одещині: перші успіхи і плани на майбутнє

В Одеській області більше півроку фунціонує унікальна територіальна об’єднана громада, до складу якої увійшли громади сіл суміжних районів. Про перші кроки утвореної Маяківської ОТГ, запровадження водного, кінного та наукового туризму громади, – далі у матеріалі.

«Для мене плюс у децентралізації є те, що нас навчають заробляти і грамотно витрачати кошти»

Від Одеси до села Маяки по автодорозі Одеса-Рені – 40 км. Перші письмові згадки про село відносяться до XIV століття, коли великий князь литовський Вітовт побудував у селі замок Маяк-Караул, як сторожовий прикордонний пункт. У XVI ст. цей замок зруйнували турки, перетворивши його в місце складу лісових вантажів, які вони сплавляли з верхів’їв Дністра.

На сьогоднішній час вже більше півроку село є центром об’єднаної територіальної громади трьох сіл суміжних районів. Майже два роки тому, 29 листопада 2017 року, було утворено Маяківську ОТГ, до складу якої увішли три села – Маяки (Біляївський район), село Удобне (Білгород-Дністровський район) та село Надліманське (Овідіопільський район). Загалом чисельність громади склала близько 10 тисяч осіб.

«Мешканці сіл самі виявили бажання утворити громаду,розповідає заступник голови Маяківської сільради Василь Усенко. – Звичайно були труднощі, бо, в одному районі були одні вимоги до певної оформленої документації, у других – інші, але вдалось пройти цей етап. Зараз наша Маяківська ОТГ, як маленька дитина, яка стала на ноги і вчиться ходити».

Село Маяки до об’єднання мало бюджет у розмірі 9 млн грн. Після об’єднання бюджет Маяківської ОТГ складає 20 млн грн, що дозволяє громаді власноруч розпоряджатись власними коштами.

«За тих півроку існування нашої ОТГ вдалось прийняти на баланс одну школу, до 1 липня будуть прийняті ще дві, – продовжує розмову Василь Усенко. – У процесі роботи готуються документи про акт прийому-передачі амбулаторій, що розташовуються у кожному селі громади. Планується, що найближчим часом буде прийнято рішення про створення власного комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» задля того, щоб мешканці громади могли отримувати якісну допомогу».

Загалом у найближчих планах Маяківської ОТГ – це зробити капітальний ремонт існуючої старої Маяківської амбулаторії, а також податись на державний проект, щоб дозволить сімейним лікарям на першому поверсі будівлі приймати людей, а на другому – розмістити квартири для лікарів.

За словами заступника голови Маяківської сільради Василя Усенка, в сільській місцевості завжди існує проблема з медичними кадрами. Бо, ще досі працюють лікарі старшого віку, а молоді спеціалісти не хочуть їхати у села працювати через дві причини – це відсутність житла та маленької заробітної плати. Відтак і у Маяківській ОТГ – кадровий голод, тож тут вирішили заохочувати спеціалістів житлом.

У Маяках в рамках програми популяризації здорового способу життя та забезпечення високого рівня розвитку фізичної культури та спорту за рахунок державного, обласного та місцевого бюджетів побудовано та відкрито новий сучасний стадіон європейського зразка із штучним покриттям, який вражає своєю масштабністю, впорядкованістю футбольного поля, баскетбольного майданчика та легкоатлетичних бігових доріжок.

За час існування Маяківська територіальна громада вже встигла провести капітальний ремонт дорожнього покриття з улаштуванням тротуарів на 20 вулицях; здійснено  капітальний ремонт водогонів питної води; проведено роботи з освітлення вулиць; розроблено проект будівництва власних локальних очисних споруд.

У 2018 році відбулась реконструкція існуючої будівлі Маяківської школи на 1100 дітей із будівництвом 2-поверхового корпусу з сучасним облаштуванням новітнього простору.

«Для мене плюс у децентралізації є те, що нас навчають заробляти і грамотно витрачати кошти,мовить Василь Усенко. – Наприклад, у селі Удобне існує дитячий садочок і школа: будівля дитячого садку ще із 60-х років, яка потребує ремонту; є школа, яка більш сучасна, але заповненість у ній дуже маленька. Звичайно утримання цих об’єктів забирає чимало коштів. Ми подумали, що спочатку потрібно зробити ремонт садочка, але це – чималі кошти, як кошти на утримання школи. Тому вирішили піти інших шляхом – створити НВК (навчально-виховний комплекс). Ми «законсервуємо» дитячий садочок, але якісно відремонтуємо школу за ті кошти. Дошкільнята будуть переведені у двоповерхову школу, яку планується зробити опорною. На першому поверсі будуть дошкільнята, а на другому – учні школи. Вже зараз вийшли на тендер щодо шкільного автобуса».

Мають намір у Маяківській ОТГ запустити і власний транспортний автобус між трьома об’єднаними селами, щоб мешканці громади мали змогу приїздити у ЦНАП, який незабаром створять у старому приміщенні сільської ради, яке планують реконструювати. Для цього громада подалась на відповідний грант для фінансування. Загалом варто відзначити, що Маяківська ОТГ має основні надходження до бюджету від оренди землі, податку на доходи фізичних осіб, єдиного і актизного податку. Тут у Маяках люди займаються тепличним господарством і рибальством, у інших селах громади – зерновими культурами та садівництвом. Неподалік Маяк село Удобне називають персиковим раєм.

Встигла громада і збудувати Свято-Преображенський храм, який у 70-х роках було знесено. А ще у двох селах громади вже встановлено відеонагляд у громадських місцях.

Туристичні родзинки Маяківської ОТГ: екологічні маршрути, кінний туризм та обсерваторія

Щоб підвищити туристичну привабливість громади, на березі Дністра у селі Маяки збудований перший кемпінг-парк в Одеській області. Цей туристичний об’єкт розроблений в рамках проекту «Туризм як каталізатор економічного розвитку сільських територій», який фінансується Європейським Союзом та реалізується Одеським обласним агентством реконструкції та розвитку (ООАРР). Більш того – після закінчення проекту кемпінг залишиться у власності громади. На сьогодні на території кемпінгу здійснено зелені насадження, облаштовано лавочки для відпочинку біля річки. Сюди кожен бажаючий може приїхати автомобілем для відпочинку.

«Туристів ми плануємо приваблювати екологічними маршрутами, які починаються зі села, що проходять по території Нижньодністровського національного природного парку, – розповідає про туристичні родзинки громади начальник відділу культури та туризму Маяківської сільради Микола Роженко. – Маяки були заселені ще в давні часи. Тут виявлено залишки поселення людей бронзового століття і періоду античності. З розвитком Одеси поселення набуло значення важливого торгово-перевалочного пункту. В Маяках була єдина зручна пристань на Дністрі, і діяли переправа через Дністер (паром), карантинний пост, а також митниця. На даний момент ми розробили три туристичні водні маршрути: перший – це озеро Біле, де квітують прекрасні лілії. Другий – це водний маршрут «Царство птахів», який починається від села Маяки, проходить по руслу Дністра, потім по руслу Глибокого Турунчука з виходом на Дністровський лиман. Довжина маршруту близько 20 км. Завдяки створенню національного парку в цих місцях вдалося зберегти кілька видів птахів, комах і риб, занесених до Червоної книги. Заглиблюючись в дністровські плавні, можна побачити пеліканів, лебедів, великих і малих бакланів, чапель, проплисти по найбільшої в Європі плантації жовтої кубушки. Таким чином можна просто відпочити, насолоджуючись дивовижними краєвидами та чистим повітрям. А третій маршрут – це з Маяк через річку Глибокий Турунчук, де поблизу берегів під час повеней на старих деревах утворили своєрідну зону для проживання птахи, це дикий природний ланшафт, де ще не ступала нога людини. Декілька пілотних екскурсій по цих маршрутах ми вже зробили і людям сподобалось».

У Маяках окрім екологічних маршрутів починають розвивати кінний туризм. Неподалік траси села розташовується кінно-спортивний клуб «Золота грива», який пропонує усім бажаючим опанувати навички верхової їзди та догляду за тваринами.

23-річна берейтор Дарія Яковлєва розповідає, що професійно займається кінним спортом 13 років. Зараз дівчина навчається у Білорусі на тренера кінного спорту, а також навчає дітей верхової їзди. За її словами займатись кінним спортом може будь-хто, хто має бажання. Зовсім необов’язково бути досвідченим наїзником, адже поруч є завжди інструктор, який допоможе новачкам. І хоча кінний спорт – це важка справа, бо кінь – не велосипед, норовистий «снаряд» і палець відхопити може, і ногою брикнути, але не варто бояться труднощів, адже в основі їх захоплення лежить величезна любов до коней.

На конюшні «Золота грива» в Маяках 25 коней різного віку. Серед них – титулований жеребець, який професійно бере участь у європейських змаганнях, про що свідчить численні його нагороди. Звати жеребця – Нумізмат, йому 8 років.

Для всіх бажаючих, які захочуть опанувати навики верхової їзди, є можливість на території конюшні переночувати, щоб продовжити свої навчання.

Розробляється у Маяках і науковий туризм. Сюди планують залучити людей, які фахово займаються астрономією. Для цього існує спостережна станція астрономічної обсерваторії Одеського націольнального університету імені І.І.Мечникова, яка минулого року відсвяткувала 60-річчя. Маяківську обсерваторію знають не лише в Україні, але за її межами, бо тут зберігається одеський архів панорамних фотографій зоряного неба, який за кількістю знімків – близько 110 тисяч – займає третє місце в світі. Більше тільки в Гарварді, США (500 тисяч) і в Зоннеберзі, Німеччина (250 тисяч).

В останні роки керує всім великим господарством обсерваторії і є головним хранителем унікальної стеклотеки Світлана Кашуба, яка живе і працює на станції вже більше 30 років.

Стеклотека – це знімки зоряного неба на склі, які проводилися кожну хорошу ніч, і такі спостереження називалися «патрульними». Предметом зйомок цієї колекції були пошуки тіл малої сонячної системи, а це комети і астероїди. Всього колекція налічує 110 тисяч скляних пластин. Але розміщується всього в декількох кімнатах старого одноповерхового будинку, гнилість якого не можуть приховати навіть свіжа побілка і недавно відремонтований дах.

«В стеклотеці зберігаються знімки, зроблені з 1909-го року по 1989-й, – розповідає науковий співробітник обсерваторії, в.о. керівника станції спостереження Світлана Кашуба. – Історія зоряного неба за 80 років. Унікальна інформація для вивчення життя Всесвіту. Особливо цінні для вчених дані про поведінку комет, астероїдів та інших космічних тіл, які нерідко проносяться в небезпечній близькості від Землі. А одним з надбань спостережної станції є оптична майстерня. Під керівництвом відомого оптика Миколи Фащевська протягом декількох десятиліть було налагоджено виробництво дзеркал діаметром до 1 м для телескопів обсерваторій України та ближнього зарубіжжя».

Гордістю обсерваторії є новітній телескоп – ОМГ-800 – з діаметром дзеркала 80 см, який вважається одним з найсучасніших в нашій країні, що дозволяє брати участь в міжнародних наукових програмах дослідження космічного простору. Управління телескопом автоматизовано, і кожну ясну ніч на ОМТ-800 проводяться позиційні спостереження небесних тіл, в тому числі кометів і астероїдів.

Територія нині обсерваторії перебуває у зелених насаджень, однак прилеглі будівлі у плачевному стані. Видно, що астрономія державі не потрібна. Тут досі в архівах збереглись не тільки фото зоряного неба, а й світлини жахливого стану, в якому перебували приміщення та територія закладу. Із 40 людей, які тут працювали, залишилось четверо. На сьогодні обсерваторія тримається лише на ентузіазмі астрономів, які отримують невелику заробітну платню та з сімейних бюджетів купують речі, аби станція не закрилася остаточно. Тому на станцію почали робити екскурсії для організованих груп із надією на те, що це допоможе зберегти унікальність цього закладу.

фото автора

/Матеріал підготовлений за сприяння Харківського прес-клубу в рамках проекту «Реформи в Україні очима журналістів регіональних медіа»./