Головна Життя На Харківщині заявили, що незабаром в Україні може зникнути бабак

На Харківщині заявили, що незабаром в Україні може зникнути бабак

На Харківщині, в День байбака, місцевий молодий байбак Тимко-III, нащадок відомого гризуна Тимка-II, зробив своє «пророцтво». Та за декілька років найбільша тваринка українських полів може повністю зникнути. Чому?

Вперше День байбака офіційно в Америці відзначили 2 лютого 1887 року. А відомою на весь світ ця традиція стала завдяки фільму «День байбака», що вийшов на екрани 1993 року. Традицію віщування байбака на Харківщині започаткували 15 років тому на біостанції Харківського Національного університету імені Каразіна, що знаходиться в селі Гайдари. Сюди щороку з’їжджаються чимало журналістів, науковців, представників влади, студентства, мешканці області, щоб на власні очі побачити і доторкнутись до молодого віщуна. Біля будиночка «Тимка» фотографуються усі охочі. Поблизу дійства готують для відвідувачів смачний куліш, кажуть, що за рецептом бабака, а ще продають горнятка із зображенням бабака.

Цьогоріч Тимка не довелось будити. Через теплу зиму та нетривалі морози бабак не спав. Доктор біологічних наук Віктор Токарський відзначає, що Тимко передбачив ранню весну, що настане за шість тижнів. Байбак не побачив своєї тіні й одразу повернувся до теплої нори. Таким чином повідомив, що слід чекати ще кілька морозних тижнів. Для Тимка третього – це перше в житті віщування. На посаді народного синоптика він змінив свого батька. Наступника обирали за характером і приручали смаколиками. Новий віщун небайдужий до молока та солодкого кефіру. Тимку-третьому – лише рік.

«Єдине, що цього року для нього немає нареченої», – каже молодший науковий співробітник ХНУ ім. Каразіна Надія Токарська.

Після традиційного прогнозу байбаку доручають зробити передбачення щодо позаземного життя. 6 лютого на Марс має стартувати ракетоносій Falcon. Отож, у Тимка запитали, чи є життя на червоній планеті. Байбак не вагаючись підтвердив: життя на Марсі є. Науковці стверджують, що їхні піддослідні у прогнозах не помиляються. Місцеві жителі пухнастому віщуну теж довіряють.

Нагадаємо, що минулоріч бабак Тимко-II навіщував безвіз для українських громадян.

Цьогоріч також на честь бабака на території біостанції відкрили пам’ятник, створений на кошти земляків: фігура бабака, який став символом Слобожанщини, увічнена у повний зріст.

В день святкування байбака, студенти Харківського НУ імені Каразіна зачитали звернення вчених-біологів до Міністерства екології та природніх ресурсів України про необхідність перерахунку бабаків, найбільшої тваринки наших полів.

«Нажаль, в останні десятиліття, до видів, що зникають можна з упевненістю приєднати і степового бабака, символічного для українських степів звіря. На межі XX та XXI сторіч в Україні неодноразово приймалися спроби заходів щодо реакліматизації бабаків.Результати цієї роботи не виправдали високий витрат. Під час аналізу реакліматизації стало зрозуміло, що для вдалого переселення бабаків треба, в першу чергу, вивчити еоклогічну придатність території для проживання цього виду.

  Запорукою стратегії по збереженню степового бабака та запобіганню деградації популяції цього реліктового виду, а також раціонального використання його потенціалу є, по перше, моніторинг чисельності поселень та вивчання сучасних екологічних умов мешкання бабаків, по друге, охорона та приведення до відповідного екологічного стану придатних до їх мешкання територій.

   Виконавцями та координаторами моніторингових програм в більшості випадків є науковці, а значна кількість цих прогам виконуються поністю або частково за власний рахунок самих виконавців, що значного впливає на результативність моніторингу. Враховуючи вищезазначене, вважаєм зе необхідне звернення Вашої уваги на ситуацію, що склалася з популяризацією бабака у Україні та тендецію до зникнення цього реліктивного виду».

Стосовно популяції бабаків, у біологів виникає занепокоєння і щодо систематичного полювання на гризунів. У своєму листі до Міністра екології вони попросили звернути увагу на цю ситуацію та допомогти у порятунку тварин-віщунів.

Вже 15 лютого в Львівському міському дитячому еколого-натуралістичному центрі місцева бабачиха Маруся спробує прогнозувати своє «пророцтво» щодо весни.