Головна Історія Яка доля унікального пам’ятника на Львівщині?

Яка доля унікального пам’ятника на Львівщині?

У  грудні 2015 року виповниться 40 років, як на пагорбах у селі Хватові було урочисто відкрито унікальний пам'ятник будьоннівцям, які на залізних конях рвуться у небо на висоті 50 метрів від землі. Аналогу цій скульптурно-артітектурній пам'ятці досі немає ніде у світі. Однак сьогодні радянський пам'ятник Першої кінної армії Будьонного все частіше привертає увагу до себе.

Пам'ятником довгий час опікувався Олеський комунгосп. Коні тоді доглядав сторож. Уночі їх освітлювали прожекторами, знизу була мармурова стела, на якій лежали шапка, шабля і латунний напис. Поблизу облаштована стоянка для машин, щоби туристи мали змогу десь зупинитись. Вечорами, коли вмикали освітлення – олеські коні були справжнім видовищем. Зараз немає ні підствітки, ні прожекторів, місцеві зайди повиривали їх разом із землею. Мармурову стелу із шаблею вкрали, навіть добралися до коней. Почали розшивати мідну бляху. Міліція вже зловила одного злодія на гарячому, однак вандалізм над пам'ятником триває, бо сьогодні ніхто не хоче ним опікуватись. Олеська селищна рада повідомила, що пам'ятник знаходиться на території Кутівської сільради, яка б мала ним перейматися. Однак спочатку вони заявили, що олеські коні на балансі сільради не стоять. Мовляв, архітектурною пам'яткою опікується Олеський замок. Але, як вказується у документах, і музей жодного відношення до пам'ятника Першої кінної армії Будьонного не має. 

У грудні 2012 року Буська районна рада зверталася до управління охорони культурної спадщини Львівської ОДА з проханням внести до Реєстру пам'яток місцевого значення – пам'ятника Першій кінній армії біля селища Олесько. У відповідь на звернення було повідомлено, що відповідно до ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" утримання пам'яток та впорядування прилеглих до них територій належать до відання адміністративно-територіальної одиниці (село, селище) – органів місцевого самоврядування, в даному випадку  – селищної ради Олеська. Як уже згадувалося, не Олеська селищна рада, а Кутівська сільрада має приймати рішення щодо долі пам'ятника. Але ще досі жодного рішення депутатами сільської ради, не прийнято. Тому, на черговій сесії Буської районної ради, голова райради Володимир Замроз запропонував, що б сільський голова села Кутів виніс це питання на сесії сільської ради, де повинні прийняти відповідне рішення.

На засіданні сесії лунали різні пропозиції щодо подальшої долі пам'ятника. Зокрема, було запропоновано демонтувати пам'ятник і віддати в музей тоталітаризму, а на його металевій конструкції побудувати пам'ятник Небесній сотні. Одні депутати висловили обурення щодо демонтування, оскільки пам'ятник є і залишається візитівкою Буського району, інші запропонували радянський пам'ятник продати, а отриманні кошти спрямувати для українського війська.
Депутати обговорили різні варіанти, однак на спільному так і не зійшлися. Обговорення вирішили продовжити на наступній сесії райради.
Роман Матвіюк
/"Буський медіа-портал"/