Головна Культура Археологічні розкопки у Буську: залишки церкви XII століття та сотні артефактів

Археологічні розкопки у Буську: залишки церкви XII століття та сотні артефактів

Цього року завершується 20-й ювілейний археологічний сезон на городищі літописного Буська, який приніс чимало нових відкриттів. На території Малого городища під час розкопок археологи, на 2-метровій глибині натрапили на керамічне мощення підлоги руського храму. Імовірно, йдеться про церкву Богоявлення, яка згадується у втраченому Буському літописі. Її спорудження у ХІІ столітті пов’язують із правлінням першого Буського князя Давида Ігоровича.

На запрошення голови районної ради Богдана Глови та керівника археологічної експедиції Петра Довганя до місця розкопок у Буську завітав директор Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти, доцент, кандидат історичних наук Олександр Петровський. Приїхав він не один, а зі своєю дружиною. Ще у далекому 1992-році Олександр Петровський разом з Богданом Гловою брали активну участь у археологічних розкопках черняхівської культури на Тернопільщині. Досі обоє згадують минулі роки.

Археологічні розкопки у Буську: залишки церкви XII століття та сотні артефактів

Про цьогорічні розкопки розповів присутнім науковий працівник Інституту археології Львівського національного університету ім. І. Франка, багаторічний керівник археологічної експедиції Петро Довгань: 

– Це важка праця археолога. Але ми її не цураємось. Цьогорічний археологічний сезон для нас видався дуже вдалим, бо вдалось знайти елементи долівки. Вона з поливаної плитки різних кольорів: коричневого, зеленого і жовтого.  Церква була приземленою, можливо бастіонного типу, яка у разі небезпеки могла прихистити мешканців. Раніше на цьому місці ми вже натрапили на поховання перших у Західній Україні християн. Поруч з померлими були бронзовий хрестик чи браслет. У деяких похованнях ми знайшли плитку під головою або під ногами померлого. Для чого таке робили – поки невідомо. Можливо це був такий ритуал для монахів. Також виявили сотні артефактів, які свідчать про те, що тут була святиня. А поруч із нею – прицерковний цвинтар і ціла колекція спеціальних цвяхів для дерев та керамічна плита.  

   Неподалік знайдено ймовірне поле битви між польськими та угорськими військами. Вивчаючи культурний шаp XIV-XVIII століть, віднайшли багато інших артефактів: арбалетні наконечники, шпори, бойовий ніж, побутовий інвентар, цвяхи, фрагменти посуду, середньовічної цегли, кахлю та скла.  

Археологічні розкопки у Буську: залишки церкви XII століття та сотні артефактів

   З останнього, що наразі досліджуємо – це конструкція глиняної печі, що вирізана здебільшого в останцях, вимурувана зверху жорновими каменями. 

   Прикро, але цьогоріч на розкопках вперше стикнулись з трьома випадками погром від вандалів. З ранку приходимо, а певні ділянки території розкопок засипані та розкидані черепи. 

   Але це нас не зупиняє, ми далі беремось до роботи. Добре, що нашу нелегку працю завжди підтримують. Цьогоріч перш за все нам допомогла Буська районна рада в особі голови Богдана Глови та постійного мецената Богдана Козака (ТзОВ “Львівхолод”). Підтримує нас Буська міська рада. Щиро вдячний за роботу своїй дружині-науковиці Наталії Стеблій, членам Товариства “Бужани, зокрема Віктору Пенцаку, Володимиру Ступаку, Івану Ціхоцькому, Зеновію Павлику та іншим.  

   З 2005 по 2009 роки на розкопках у Буську  проходили практику студенти кафедри стародавньої та середновічної історії Тернопільського НПУ ім.В.Гнатюка. Зараз активно долучаються до роботи студенти Львівського національного університету ім.Івана Франка.

   Відзначу, що за 20 років  роботи найбільш вдалими роками на відкриття цікавих знахідок були 2008, 2015 та 2019 роки. Не менш цікавим сподіваємось буде і наступний сезон у 2020 році. 

Археологічні розкопки у Буську: залишки церкви XII століття та сотні артефактів

Ознайомившись з територією ділянки розкопок Олександр Петровський оцінив колосальну роботу археологів, які зробили чимало відкриттів та побажав їм подальшого успіху.

Далі шлях гостя із його дружиною продовжився в кабінеті голови Буської районної ради. Тут мали нагоду переглянути світлини історії нашого краю з давнини до сучасності, почути історію зародження лелечого міста, історичні моменти, пов’язані з життям відомих надбужанців, а також відвідати історичні пам’ятники та стародавні будівлі у місті Буську та в селищі Красне. На пам’ять гостям про візит до району було вручено сувенірну продукцію.

ДОВІДКА:

Довгань Петро, науковий співробітник Інституту археології Львівського національного університету ім.І.Франка, спеціаліст з археології києворуського періоду, автор та співавтор понад 60 наукових публікацій. Бере участь у розкопках літописного Буська з 1999 року. Учасник щорічних форумів краєзнаців-літописців Бущини.

 Петровський Олександр, кандидат історичних наук, доцент, викладав археологію на історичному факультеті педуніверситету, який став кузнею кадрів для чимало відомих людей в Україні, які мають відношення до політики.

Народився 24 лютого 1961 року у Таджикистані. У 1983 році закінчив історичний факультет Сімферопольського державного університету. Захистив кандидатську дисертацію у 1997 році. Коло наукових інтересів: археологія, охорона культурної спадщини, краєзнавство. Відкрив близько 50-ти археологічних пам’яток на території Тернопільщини.