Головна Культура Опішнянська ОТГ на Полтавщині – на шляху успішності!

Опішнянська ОТГ на Полтавщині – на шляху успішності!

2190

Одна із наймолодших громад Полтавської області завдяки реформі децентралізації власним прикладом демонструє, як можна зробите те, чого роками ніколи не робилось.

Автопробіг – заради об’єднання!

  Добратись до селище Опішня можна без труднощів, бо розташовується в зручному географічному положенні – до Полтави 45 км, до траси Київ-Харків 50 км, а до міжнародного аеропорту «Полтава» 55 км. Довгий час тривали дискусії та виступи громадськості щодо утворення Опішнянської ОТГ, але через певний вакуум влади та юридичні колізії процес об’єднання навколо «гончарської столиці України» гальмувався. Наприкінці листопада 2017 року в Опішні навіть влаштували автопробіг заради об’єднання в громаду, щоб проінформувати людей про децентралізацію та закликати всіх, що живуть у населених пунктах, до створення ОТГ. Лише у вересні 2018 року розпочався процес утворення. Перші місцеві вибори відбулись у грудні, перемогу здобув місцевий молодий і активний депутат Микола Різник.

   – Можна сказати, що ми потрапили в останній вагон. Бо дуже довго доходило, що ОТГ це добре.  Ми приєднали одну Малобудищанську раду, що стало всього охоплювати 6413 осіб. Але згодом до нас ще приєднаються мінімум 3, а той 5 рад. І населення буде 10 тисяч, – каже 34-річний голова Опішнянської ОТГ Микола Різник.

«Спільними зусиллями досягнемо успіху!

  За майже рік роботи об’єднання значно зріс бюджет громади. Якщо у 2018 році це було 11 млн грн, то вже у 2019 році він становить 61 млн 746 тис гривень. Як пояснює керманич громади, головними чинниками доходів ОТГ, становлять податок та збір на доходи фізичних осіб (44,4%), субвенціях державного бюджету (16,2%). Також на території Опішнянської об’єднаної громади знаходяться свердловини, газопромисели. З них до бюджету громади йде податок у вигляді ренти (18,6%). Ці кошти в ОТГ використовують для розбудови доріг та розвитку інфраструктурних об’єктів.  Відтак, в Опішнянському ясла-садку «Берізка» відремонтували пральню та встановили теплообмінник непрямого нагріву води, також провели капітальний ремонт Малобудищанського дитячого садочку «Світлячок». А в школах привели до ладу коридори, центральні сходи, санвузли. У планах – провести капітальний ремонт даху клубу у Малих Будищах, придбати сміттєвоз, а також провести реконструкцію центрального парку в Опішні. А ще у громаді для сортування сміття самостійно змайстрували спеціальні баки, облаштовують спеціальні ліхтарі, які працюють на сонячних панелях.

Туристична Опішня запрошує 

  Опішня вважається столицею українського гончарства. Це один із наймогутніших і найславніших центрів культурної самобутності українців. Упродовж трьох останніх тисячоліть на цій території інтенсивно розвивалося гончарство. Ще наприкінці 19-на початку 20 століття в містечку працювали близько 1000 гончарів, вироби яких експортували майже на всі континенти світу. Недаремно Опішненська кераміка стала своєрідним етнічним символом української культури, світовим мистецьким брендом. Тому в громаді дуже прагнуть розвивати туризм, створювати нові локації для привабливості туристів. Для цього навіть мають намір відмовитись від кольорової гранітної тротуарної плитки, а натомість зробити щось етнічне, народне, як приклад в стилі Західної України. Перші кроки у розвитку туризму вдалось зробити завдяки перемозі у конкурсі Мінкульту «Малі міста – великі враження». На виграні призові кошти вдалось провести культурно-гастрономічний фестиваль «СливаFest».

   – Ми обрали для себе туристичний напрямок. Опішня – столиця українського гончарства. На рівні Полтавщини, східної України нас знають, але ми чітко розуміємо, що на всій території України про нас мало знають. Тому зараз ставимо задачі проводити фестивалі. Також спонукаємо розвиток зеленого туризму, – запевняє Микола Різник.

Опішнянська селищна рада

До проведення фестивалю, який мав на меті збільшення потоку туристів готувались ретельно: ремонтувалась дорога, робились стоянки, туалети та багато іншого.  Місцеві мешканці теж не стояли осторонь — пропонували ідеї, писали пісні, облаштовували приватні садиби для розміщення гостей, а господині готували смаколики зі слив до фестивалю. Також гості фестивалю мали нагоду додатково відвідати Національний музей гончарства та приватні садиби зеленого туризму.

Варто відзначити, що Опішнянська ОТГ є активним учасником грантових програм різного рівня. Цьогоріч громада виграла грант на створення ЦНАПу (за підтримки Програми «U-LEAD з Європою»), який активно готують до відкриття.

Полтавщина – локомотив реформи децентралізації

   За словами директорки Полтавського Центру розвитку місцевого самоврядування Ірини Балибіної, з початком реформи децентралізації у 2015 році на об’єднання пішло аж 12 громад Полтавщини, що є другим показником в Україні. На даний момент в області 53 ОТГ (6 яких в очікуванні перших виборів 22 грудня 2019 року). Експерти центру тримають руку на пульсі всіх процесів. Переважна більшість утворених ОТГ області – фінансово спроможні. І є безумовними лідерами в державі за укладеними договорами міжмуніципального співробітництва (ММС). Майже третина від усіх договорів в Україні укладена між громадами Полтавської області. Відзначають експерти місцевого центру самоврядування й те, що ОТГ Полтавщини обіймають перші місця за головними показниками, а саме: середній дохід на одного мешканця найвищий в державі: 3287 грн, що майже вдвічі більше ніж в середньому по Україні. А ще на Полтавщині 16 «реверсних» громад, а також більшість об’єднаних територіальних громад області – бездотаційні.

Нагадаємо, що реформа децентралізації триває і покликана не тільки забезпечити перехід від централізованої моделі управління в державі й побудувати ефективну систему територіальної організації влади, а й посилити спроможність органів управління на місцях і наблизити громадян до центру прийняття рішень.

фото автора