Головна Культура Що є символом оборони, гармонії та спокою Маріуполя 

Що є символом оборони, гармонії та спокою Маріуполя 

Через тиждень після позачергових парламентських виборів, у рамках прес-туру від Харківського прес-клубу, наш кореспондент більше доби добирався до прифронтового південного міста Маріуполь, щоб дізнатись чим живе місто, яке оборонялись від російських танків, що є символом їхнього спокою і як живуть мешканці в екологічній зоні лиха. 

Як виглядає Маріуполь сьогодні 

Від Маріуполя до Донецька трохи більша 120 кілометрів, тому тут багато військових, переселенців, співробітників Служби безпеки України. Майже усі мешканці розмовляють російською мовою, усі рекламні вивіски – також з російськими написами. На стовпах і будівлях ще досі “рясніють” листівки з політичною агітацією від “опоблоківців”.

Вранці місто виглядає спустошеним. Ніби чимось нагадує Чорнобильську зону. За кілька годин місто все ж прокидається і починається інтенсивний рух.

Йдучи містом натрапляю з колегами на згорілу будівлю управління МВС, на якій розміщений стенд про висловлення шани загиблим та співчуття їхнім рідним. Сама будівля навіює жах: вигорілі вікна, а в стінах дірки. Місцеві зізнаються, що будівлю давно мали знести, але чомусь місцева влада цього не робить.

Ще одна вигоріла і порожня будівля – це колишня міська рада, яку захоплювали тричі. У ній сепаратисти тричі намагались зробити власний штаб. З 2014 року пошкоджену будівлю прикрили величезним банером з написом “Маріуполь –  це Україна”. Одне, що залишилось неушкодженим після гарячої фази подій – це Донецький драмтеатр, що розміщується у центрі міста. Позаду театру вже встановлений сучасний фонтан, який вже встиг оцінити у середині червня глава держави Володимир Зеленський. Тоді перебуваючи з робочою поїздкою у місті він навіть пробігся через фонтан.

В рамках нашого журналістського прес-туру мали нагоду зустрітись з секретарем Маріупольської міської ради Степаном Махсмою. Він розповів, що місто впевнено рухається до розвитку сильного, розумного і надихаючого міста. Для цього розробляється чимало інноваційних проектів та програм, які вже успішно реалізовуються в місті.

Зокрема, створено мобільний додаток екстреного зв’язку «Поліція Донеччини». За допомогою безкоштовного мобільного сервісу наряд поліції можна викликати натисканням однієї кнопки. При натисканні кнопки система сама визначить місцезнаходження і направить дані в поліцію. Цей сигнал сприймається як виклик на 102, і правоохоронці будуть діяти так само, якби подзвонили на лінію.

Розповів про унікальний для України проект – «Соціальна вода», завдяки реалізації якого всі дитячі сади і школи забезпечені якісною питною водою і жителі можуть її купувати за доступною ціною.  Про забезпечення житлом переселенців, міжнародні кредити, інфраструктурні проекти тощо.

Мають містяни вже й реконструйовані озеленені парки, в яких створені фонтани, зони відпочинку для дітей та молоді.

Тетрапод – символ Маріуполя 

Далі видалась приємна зустріч з місцевою художницею та дизайнером Мариною Черепченко, яка продемонструвала свої творіння – розписані тетраподи. Відомо, що тетраподи зазвичай використовують, щоб захистити берегову лінію моря від водної стихії. Але з початком війни ці бетонні конструкції встановили на усіх в’їздах до міста, аби зупинити важку ворожу техніку. Саме вони і українські захисники зупинили тодішній російський наступ.

Однак, ідея розписання тетраподів виникла ще у 2013 році на честь святкування 235-річчя Маріуполя. У той час в місті тривав арт-проект “Твоя стихія”, в якому брали участь місцеві художники, які розмальовували тетраподи в різноманітних техніках і тематиках. Особливо гарно тетраподи замайоріли квітами, орнаментами, абстракціями і древнеславянскими символами, які зображуються на крашанки. Але ніхто й не міг уявити, що ці арт-об’єкти згодом стануть символом оборони міста.

У 2014 році під час наступу російських військ частину арт-об’єктів місцевим підприємством було вивезено на блокпости, на лінію розмежування, щоб завдяки своїй тяжкості і стійкості, тетрапод став перепоною для важкої війської техніки.

“Я, як дизайнерка та художниця побачила у тетраподі позитив, добробут, символ захисту,розповідає Марина Черепченко. – Як його не поставиш, він має рівновагу. Він – стійкий, який немає ні верху, ні низу. З нього можна зробити безліч цікавих та оригінальний речей. Можна в тетрапод поставити світло і він служитиме, як світильник. А можна нанести якийсь логотип – і буде символом заходу”. 

Художниця зізнається, що робота нелегка, бо займає певний час. Все залежить від ідеї. Можна весь день розмальовувати, а можна й декілька тижнів. Зараз налагоджено виробництво невеликих сувенірних тетраподів, які розійшлись по всьому світі. Окрім традиційних тетраподів, які розмальовані Петриківським розписом, художниця створює сумки, пляшки, картини і ювелірні прикраси.

Звичайно, що ручна робота не з дешевих. Ціни коливаються від 50 до 450 гривень, а на ювелірні вироби дорожче. Замовлення приймає від друзів, знайомих, а також через соцмережу Facebook.

“Є відомий вислів: “краса врятує світ…”. Але, якщо ця краса буде оздоблена здібностями, які зможуть протистояти біді, яка цей мир руйнує”, – каже Марина Черепченко.

Від краси душі – до краси довкілля

Масштабні пилові викиди з металургійного комбінату імені Ілліча, шлакові гори заввишки у 30 метрів поруч з морем та боротьба з місцевими екоактивістами. Це реалії. Півмільйонне місто може стати зоною екологічного лиха…

Про це детальніше читайте у наступному номері. 

Фото автора

Матеріал підготовлений в межах проекту Харківського прес-клубу Media Hub Kharkiv за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.