Головна Культура У Буську досі залишається радянська спадщина – вулиці космонавтів і окупантів

У Буську досі залишається радянська спадщина – вулиці космонавтів і окупантів

У 1991 р. з топонімної карти Буська назавжди зникла більшість меморіальних топонімів радянської епохи: вулиці Радянська, Червоноармійська, Леніна, Ватутіна, Юдіна, Жовтнева, 8-го Березня, 1-го Травня, площі Перемоги, 50-річчя Жовтня, ХХІІ-го з’їзду КПРС і т.д. У середині-в кінці 90-х зникли інші назви вулиць епохи соцреалізму: Механізаторів, Індустріальна та ін.

   Утім, окремі релікти тоталітарно-комуністичної епохи успішно дожили до нашого часу. У південно-західній частині Буська досі є вулиця імені Валентини Терешкової. Для більшості людей ця особа асоціюється із першою жінкою-космонавтом, однак мало хто знає, що сьогодні В.Терешкова є депутатом фракції «Єдина Росія» у Думі Російської Федерації, яка голосувала, зокрема, за анексію Криму у 2014 році та за низку інших резонансних антиукраїнських законів. То на честь кого названо цю вулицю? Космонавта неіснуючої держави чи російського окупанта?    

 Ще дві вулички з цікавими назвами загубились у нових мікрорайонах Буська. Вулиця Корнєєва названа на честь «визволителя» – гвардії полковника радянської армії, який у 1944 р. першим увійшов у місто зі своїм танковим підрозділом. У 60-х рр. Корнєєв був почесним громадянином міста і часто приїздив на різні ідеологічні заходи та святкування. А у 80-х рр. на його честь назвали вулицю. У центрі міста, до речі, донедавна була ще одна вулиця, названа на честь «визволителя» –  капітана Юдіна, який загинув у боях за Буськ у 1944 р. У 1991 р. її перейменували на честь Льва Чачковського – археолога і дослідника Буська. А про Корнєєва якось забули…
    Неподалік цієї вулиці загубилася вуличка Мічуріна. Нічого не маємо проти наукового авторитету цього російського і радянського селекціонера, але все ж не можемо збагнути, яку дотичність він має до Буська? Вважаємо, у Буську є багато достойників, чиїми б іменами варто і треба було б називати вулиці. І чи потрібні нам чужі герої, які не мають жодного відношення до міста. 
   Варіанти назв можна пропонувати у соціальній мережі «Фейсбук» на сторінці Краєзнавчого музею м.Буськ, або під цією публікацією.
  Іван ЦІХОЦЬКИЙ, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови ЛНУ ім.Ів.Франка

На фото: Буські «достойники» Тєрєшкова, Корнєєв і Мічурін.