Головна Освіта Про усі проблеми ДНЗ Бущини

Про усі проблеми ДНЗ Бущини

1887

Нещодавно на багаточисельні звернення надбужанців Громадська організація "Майдан", зокрема комісія щодо роботи з навчально-виховними закладами Буського району (голова Сергій Бондаренко), ініціювала зустріч із завідувачками ДНЗ, головами місцевих органів самоврядування та керівником районного відділу освіти. Цього дня піднімали та обговорювали низку важливих питань, які стосувались дошкільних закладів, але основний акцент ставили на якнайшвидшому впровадженні електронної реєстрації дітей у ДНЗ.

Нестача місць у дошкільних навчальних закладах – проблема, з якою неодноразово зіштовхуються батьки. Більшість з них нарікають, що про влаштування дитини в дошкільний навчальний заклад доводиться дбати чи не від народження, при цьому, як вони стверджують, завідувачі ще й вимагають з них так звані благодійні внески. "Це проблема не лише нашого району, а загалом по Україні, – відзначив у своєму виступі Сергій Бондаренко. – Тому, аби забезпечити прозоре зарахування дітей, зняти підозри із завідувачів та дати можливість батькам самостійно контролювати чергу, необхідно запровадити електронну реєстрацію у ДНЗ (доречі, вже рік як таке нововведення діє у львівських дошкільних закладах). Наскільки буде вона ефективною, ніхто не знає. Звичайно, це не вирішить проблему з місцями, проте зарахування дитини стане прозорим і рівним для всіх надбужанських дітей".

Не заперечив факт непрозорого прийому і головний освітянин району Богдан Глуховецький: "Стовідсотково стверджувати, що завідувачі беруть від батьків хабарі, неможу, оскільки не зловив їх за руку. Проте чув, що таке трапляється в окремих закладах. Обурені батьки приходили скаржитись у відділ освіти, але, користуючись нагодою, вкотре наголошу – на сьогодні відділ освіти жодного впливу на дошкільні установи немає. ДНЗ перебувають на балансі місцевих рад, які координують, контролюють та ведуть господарську діяльність. Наші спеціалісти співпрацюють з дошкільними закладами лише в частині методичної роботи. Тож, із зауваженнями чи претензіями щодо роботи садочків необхідно звертатися до місцевих органів самоврядування".

Що стосується впровадження електронної черги, то Богдан Глуховецький наголосив, що її неможливо зробити без комп'ютера та Інтернету. В районі з 13 ДНЗ лише 2 підключені до мережі та 4-5 закладів комп'ютеризовані.

Сьогодні відділ освіти веде напрацювання, аби до 1 вересня запустити програму електронної реєстрації хоча б у найбільших дошкільних установах району – "Берізка", "Лелеченя" (м.Буськ) та "Калинонька" (смт.Красне). 

Проте зазначив, що дане впровадження не матиме юридичної сили, оскільки відділ освіти не має права вести реєстрацію, це повинні робити
дошкільні заклади. Тому, на його думку, необхідно перед місцевими органами самоврядування поставити нагальне завдання – в найкоротший термін забезпечити підпорядковані їм дошкільні заклади комп'ютером та Інтернетом.

"Загалом підтримую електронний підхід до складання списків дітей у ДНЗ, – говорить головний освітянин. – Батьки самостійно з домашнього комп'ютера зможуть слідкувати, як просувається черга."
У ході наради в присутніх виникало чимало запитань і до міського голови Ростислава Сліпця, насамперед стосовно фінансового забезпечення "Лелеченя" та "Берізки". Проте він на перших хвилинах засідання вийшов із сесійної зали і не повернувся. Буквально на наступний тиждень "майданівці" запросили його на збори, які він …проігнорував. Відтак Степан Рак запропонував самим нанести йому візит у міську раду. Після тривалих обговорень, звинувачень та зауважень Ростислав Сліпець пообіцяв на наступному засіданні "Майдану" відзвітувати про кожну закладену та витрачену копійку, яка передбачена на функціонування двох міських дошкільних закладів.

Сергій Бондаренко доніс до присутніх усні звернення батьків з приводу незрозумілого для них територіального поділу дітей. Останні просили пояснити, чи мають право, якщо прописані та проживають, наприклад, в Красному, а працюють в Буську, записати дитину в буський садочок. Адже траплялися випадки, коли їм відмовляли. За словами Б. Глуховецького, правила прийому у ДНЗ, визначення пільгових категорій дітей на позачергове влаштування та ін. затверджують депутати міської, селищних та сільських рад. Тож, що затвердили, те й виконують завідуючі.

Чимало було запитань до районного освітянина і від одного з членів комісії Володимира Жолновича. Він, зокрема, цікавився, наскільки забезпечені ДНЗ педагогічними кадрами, яка якість їхньої роботи та хто веде контроль за використанням спонсорських коштів. На що Б.Глуховецький відповів, що на сьогодні усі садочки району на 100% забезпечені педпра-цівниками. Що стосується контролю за коштами, то у садочках діє батьківський комітет, який спільно із завідувачем вирішує, що слід придбати для оновлення матеріально-технічної бази закладу.

Це підтвердила і голова батьківського комітету ДНЗ "Лелеченя". "Як не прикро, але будь-який дошкільний заклад району охоче візьме позачергово дитину, батьки якої мають можливість допомогти садочку, – каже вона. – Адже, завдячуючи батькам, дитячі установи, принаймні бузецькі, тримаються на "плаву ". І так буде, допоки вони не будуть належно фінансуватись з боку органу місцевого самоврядування ". Також наголосила, що проблема так званих поборів в ДНЗ автоматично зникне, як тільки буде достатньо місць для дітей, крім цього, якщо говорити про хабарі, то винні обидві сторони – та, що бере, і та, що дає.

Також піднімались питання батьківської плати за харчування, яка, до слова, найбільша з – поміж сусідніх районів (становить від 60% до 80%), відкриття додаткових груп у дошкільних закладах Ожидова та Олеська (дані заклади беруть участь в обласній програмі співфінансування дошкільних установ – 50% на 50%), Топорова.

Загалом будь-які нововведення вимагають технічних навиків, практики, і, звичайно ж, досвіду. Тож, наскільки ефективною буде впроваджена програма, покаже час.

Інна ПАЛАМАР