Головна Освіта Живий потік інформації – у кожну домівку

Живий потік інформації – у кожну домівку

Усе більше і більше бібліотек, зокрема сільських і районних, отримують комп'ютерну техніку і починають надавати вільний доступ до Інтернету. Відтак зростає кількість мешканців "глибинки", які мають змогу навчитися працювати за комп'ютером і використовувати Інтернет для вирішення своїх життєвих справ. Отож модернізовані бібліотеки спричиняються до значних змін у житті окремих людей і громад. Завдяки техніці та кваліфікованим бібліотекарям люди різного віку, зокрема старшого, освоюють ПК, безробітні складають свої перші резюме і відповідають на оголошення про вакансії, знайдені в мережі, тисячі людей спілкуються зі своїми друзями і близькими за допомогою "Скайпу", у скрутних життєвих ситуаціях шукають допомоги благодійних кампаній. Сучасні бібліотеки не є банальним книгосховищем, а орієнтуються на потреби відвідувачів і є рушійною силою впровадження багатьох ініціатив. І якщо комусь про таку бібліотеку доводиться поки що мріяти, то мешканцям нашого району по-справжньому пощастило, адже Буська районна бібліотека ім.Івана Котляревського та її Інтернет-центр – це яскравий центр громадського життя, зручне і привітне середовище, оснащене новітньою технікою. Це місце для спілкування з друзями, проведення культурних, освітніх заходів і зустрічей дітей, молоді, дорослих та літніх людей. Інтернет, книги, газети, цікаві події та  особистості – це все пропонує Буська районна бібліотека, якій наступного року виповниться 70 (створена у 1944 р.) та Інтернет-центр, про який наша сьогоднішня розповідь.

А в нагороду – подяки

У Інтернет-центрі Буської районної бібліотеки ось уже вісім років працює інженером-бібліотекарем Марія Литвин (на знімку), в обов'язки якої входить обслуговування користувачів центру і встановленого там комп'ютерного обладнання. Окрім цього, вона надає технічну  консультацію іншим підрозділам бібліотеки. Маючи фінансову освіту, в 2010 році Марії довелося успішно перекваліфікуватись. Відтак вона щоденно допомагає людям, які приходять до Інтернет-центру. "У них різні проблеми, які сподіваються розв'язати за допомогою Інтернету, – розповідає п.Марія. – Іноді навіть перебувають у розпачі, тому намагаюсь допомогти кожному: знайти потрібну інформацію, роботу, передати повідомлення, скористатись візовими послугами консульських служб США і ЄС". Усіх задовільнити неможливо, але в книзі відгуків Марія Литвин має численні подяки.

Методична робота за її участю також вирує. Лише за 2012 рік Інтернет-центр підготував 10 буклетів веб-навігатора з інформаційних напрямків: "Пам'яті Бориса Возницького", "Іларіон Свєнціцький", "Маркіян Шашкевич в Новосілках", "Лев Чачковський", "Василь Нагірний – видатний сакральний архітектор", " Георг Пінзель і його  скульптура", "Світове українство", "Іван Тиктор – уродженець Красне", "Всесвіт Олеся Бердника", "Консультації з візових питань працевлаштування за рубежем". Відеосюжети та текстові матеріали доступні на компакт-дисках в читальному залі ЦРБ і на бібліотечному блозі.

Інтернет-центр допоміг учням 8 класів трьох буських шкіл у роботах з бібліографії і вебліографії. А у квітні минулого року Марія Литвин взяла участь у тренінгу зі створення  віртуальних книжкових виставок. До слова, на бібліотечному блоці розміщена така виставка, приурочена Всесвітньому дню книги і авторського права. У квітні 2012 року Інтернет-центр провів онлайновий краєзнавчий конкурс "Що ти знаєш про АР Крим?" за програмою "Бібліоміст".  Користувачі дитячого  віку на своїх домашніх ПК готували відповіді на запитання вікторини, а персонал центру інформував, організовував роботу і консультував їх. Не залишилась поза увагою і пошукова краєзнавча робота, внаслідок якої 16 громадян Республіки Польща відвідали свою батьківську землю у вересні минулого року. На прохання громадянина Німеччини Даніеля Вінніскі та кількох громадян Польщі уже третій рік ведеться пошукова робота зі встановлення родинних зв'язків з місцевими жителями теперішньої вулиці Грушевського, колишнього Німецького Боку, Папірні, Підзамча і Короткої сторони.

Попри те, що п.Марія підтримує два бібліотечних сайти, а це неабияке навантаження, вона взяла на себе ще й обов'язок вести два краєзнавчі – "Видатні люди Бузеччини" (buskfamouse.io.ua) і "Архітектурні пам'ятки Надбужжя" (busk.io.ua), де розміщує текстову, відео- та аудіо-інформацію про рідний край. Важко назвати це книжковими проектами, однак статистика свідчить, що робота ця дуже потрібна. На сторінках сайтів є деякі краєзнавчі книги про 915-річне місто Буськ і його діячів. З дозволу авторів Івана Савчина, Михайла Зозулі, Тараса Дишканта та інших планує розмістити ще більше, адже вважає, що містечко Папірня яке в XVII ст. давало папір Івану Федоровичу, того варте.  

«З 2011 року веду два блоги – для місцевої газети "Воля народу" і Буської ЦБС, – продовжує розповідь п.Марія. – Щотижня "скидаю" свіжий номер часопису, оперативно описую події культурного життя бібліотеки і регіону, знімаю фото, відео, використовуючи відеокамеру власного мобільного телефона. Люблю свою роботу, бо вона потрібна людям. Мрію про професійну відеокамеру, але де її взяти? Залучаю читачів до різноманітних конкурсів, інколи беру в них участь сама. Ось і у Всеукраїнському радіодиктанті-2012 взяла  участь разом з читачами. Створила й блог для відділу культури та туризму Буської РДА, який відображає визначні події культурного життя регіону».  

«Окрім цього, – каже п.Марія – ми надавали безкоштовні консультації з розробки бізнес-планів місцевим фермерським господарствам. Власників земельних паїв консультували з питань укладання договорів оренди з ФГ. У межах державної програми з повернення заощаджень колишніх вкладників Ощадбанку СРСР в Інтернет-центр звернулись більше п’ятдесяти пенсіонерів. Для них здійснили реєстрацію та актуалізацію вкладів. А в рамках співпраці з Буським центром зайнятості проводили роботу з працевлаштування безробітних у межах України та за кордоном, про що свідчать письмові відгуки користувачів Інтернет-центру". Загалом, аби розповісти про роботу Інтернет-центру Буської ЦБС, не вистачить і цілої газетної сторінки – настільки вона цікава, різнопланова і, головне, корисна для відвідувачів. Отож  акцентуватимемо свою увагу на декількох питаннях.

За безпеку в Інтернеті

Почнемо з безпеки роботи в Інтернеті. У той час, коли хакери атакують систему е-konsuIat консульства РП у м.Львів і візовий центр GLOBAL VS, користувачі Інтернет-центру, яким заманулося відвідати  Польщу, країни ЄС чи США, мають можливість у спокійній обстановці отримати необхідні консультації, заповнити анкету, створити свій е-maiI, зареєструватись на сайтах амбасад для співбесіди. У випадку збоїв в роботі реєстраційного сервера адміністрація центру оперативно зв'язується з персоналом візових служб і отримує звідти допомогу. Більше того, з користувачами також проводиться навчання безпечних прийомів роботи з різними сервісами глобальної мережі. Бажаючі можуть ознайомитись з методичними вказівками та інструкціями, наданими ресурсно-інформаційним центром Посольства США. «Власне кажучи, саме з цією метою Посольство США в Україні ще в 2001 році і заснувало в бібліотеці центр колективного доступу до Інтернет», – зауважує інженер-бібліотекар Марія Литвин і нагадує, що кожен користувач віком від 15 років має право на безкоштовне одержання інформації в Інтернет-центрі. Для цього перед початком роботи потрібно зареєструватись у бібліотеці і отримати дозвіл на роботу в консультанта центру. Сьогодні в його приміщенні на вул.Грушевського, 5 у Буську є 4 робочих місця, де щоденно може працювати 20 користувачів, і сервер, постійно під'єднаний до ІР-адреси.

Блог, як крок до читача

А тепер кілька слів про блоги. 22 листопада 2012 року у рамках проекту "Блогплатформа" у Львові відбувся форум блогерів та представників ЗМІ на тему "Громадянська журналістика Західної України – особливості та проблеми". Проект здійснював кореспондент.nеt за підтримки Посольства США в Україні. Саме там нашу Буську бібліотеку представляла інженер-бібліотекар Марія Литвин, чия доповідь на тему "Бібліотечні блоги – крок до читача районної бібліотеки і районної газети"  викликав жвавий інтерес у присутніх, зокрема колег за фахом. Вони отримали чудову нагоду почерпнути досвід активної жінки-фахівця. Сьогодні Марія Литвин веде два блоги: бібліотечний www.buskI. bIogspot.com і газети "Воля народу" www.voIyanarodu. bIogspot.com.
Перший – дещо складніший, насиченіший, на ньому є відео-, аудіо- файли, фотографії, короткі репортажі про діяльність бібліотеки, інформація про культурне життя міста, запрошення до участі в конкурсах, вікторинах, інформація про нові бібліотечні послуги, нові надходження, презентації нових книг, і навіть віртуальні виставки.

Другий блог, газетний надзвичайно простий. У ньому вісім сторінок чергового номера газети "Воля народу" у PDF-форматі.

"Правда, немає тут текстової інформації, відсутній текстовий пошук матеріалу, але є майже дворічний архів газети, що викликає неабиякий інтерес читачів", – з гордістю розповідає Марія про свої "дітища". А ми, у свою чергу, цікавимось, що спонукало зрілу жінку стати блогеркою, на що та цілком серйозно відповідає: "Блогером можна стати і в 50, і значно пізніше, було б бажання".
Особисто їй став у пригоді семінар 2010 року, який у Львові провів Центр Інформаційних Ресурсів Посольства США в Україні під керівництвом Валентини Пашкової. Саме там бібліотекарів області навчили створювати блоги. Марія Литвин виявилася здібною ученицею. А ще вона переконана, що бібліотечні блоги втілюють у життя мрію видатного американського бібліографа Мелвіла Дьюї про "перетворення бібліотеки зі сховища в живий потік інформації до кожної домівки".

Ми були першими

«Що ж, давайте закінчимо нетрадиційно, саме тим, з чого мали б почати – зробімо короткий екскурс в історію створення Інтернет-центру", – звертаюсь до Марії Литвин.

– Я не проти, давайте спробуємо. Для цього потрібно повернутись у 1999 рік. Вже тоді за підтримки Фонду Сороса Буська бібліотека мала доступ до Інтернету в рамках проекту, розробленого вчителем інформатики (моїм братом) Богданом Литвином. Матеріальною базою для цього доступу був єдиний персональний комп'ютер зі сканером, принтером та модемом, який і до сьогодні ефективно використовується в читальному залі бібліотеки. Бажаючи розширити можливості, у квітні 2001 року Богдан Литвин подав проект на конкурс "Інтернет публічних бібліотек (LEAP)", який проводило Посольство США в Україні. Він привернув увагу авторитетного міжнародного журі. І ось 29 травня 2001, тринадцять років тому, до Буська завітала  помічник радника посла США Ольга Любинецька, результатом візиту якої стало визнання Буського району перспективним для впровадження інформаційних технологій.

Пригадую, того часу заступника голови РДА Мирославу Поремську запросили на семінар в посольство США. А вже у вересні 2001 Буська центральна бібліотечна система  уклала першу грантову угоду і в грудні в ній відкрився перший на Львівщині бібліотечний Інтернет-центр. У червні наступного року відбувся перший моніторинговий семінар, куди приїхали за досвідом численні представники бібліотек області.

Відтоді минуло 13, бібліотека отримала сім грантів, у тому числі міжнародних, а це понад 200 тисяч гривень, зокрема від програми "Бібліоміст", що дозволило оновити програмне забезпечення Інтернет-центру, який впевнено крокує у ногу з часом і залучає нову когорту читачів, які відкривають для себе сучасну бібліотеку.

Ірина  ГАЄВСЬКА