Головна Життя Буський місцевий центр з БПД розповів, як правильно оформити позику, щоб не...

Буський місцевий центр з БПД розповів, як правильно оформити позику, щоб не було проблем в суді

Якщо позичаєте гроші, укладайте договір позики, або беріть розписку в якої б слідувало, що це договір позики.

Згідно ст. 1046 ЦК України, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками. Відповідно до ст. 1047 ЦК України, договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, – незалежно від суми. За приписами ч. 1,3 ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов’язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок. Наслідки порушення договору позичальником передбачені ст. 1050 ЦК України, зокрема, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов’язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу. Згідно вимог ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. У відповідності до ст. 526 ЦК України, зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Відповідно до вимог ст. 525, 527, 530, 625 ЦК України, одностороння відмова від виконання зобов’язань не допускається, зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, боржник зобов’язаний виконати свій обов’язок, якщо у зобов’язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.
До Буського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся громадянин, який позичив кошти знайомому, і той вже рік не хоче віддавати частини боргу. За справу взявся адвокат призначений за кошти держави. Вивчивши подані документи була підготовлена позовна заява до суду, яка була повністю задоволена, оскільки відповідач не виконав перед позивачем у встановлений строк та у повному обсязі взяті на себе грошові зобов’язання за договором позики від 11.12.2016 року. З нього було стягнуто на користь позивача неповернуту частину позики у розмірі 12000,00 грн., з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, оскільки інший розмір процентів договором встановленим не був.
Якщо порушено ваші права – звертайтеся. Центр знаходиться у м Буську по вул. Петрушевича 8. Тел:(03264) 2-11-12. бюро правової допомоги Буського МЦ з БВПД в м. Броди вул. Щурата 8. Тел: (03266) 25-113, м. Кам’янка-Бузька вул. Я. Мудрого 17 б. Тел: (03254)23-069, м. Золочів вул. Валова 4. Тел: (03265) 70-091, та м. Радехів вул. Відродження 7. Тел: (03255) 41-079.
Безоплатна правова допомога є доступною послугою якою можуть скористатися всі мешканці нашого краю.
Іван СКОЧКО, директор
Буського МЦ з БВПД