Головна Політика Влада затягує питання створення у палаці графів Бадені історико-краєзнавчого музею Буського району

Влада затягує питання створення у палаці графів Бадені історико-краєзнавчого музею Буського району

21 листопада відбулася спільна нарада представників місцевого самоврядування і виконавчої влади району, яка мала на меті оглянути палац Бадені на території колишнього військового містечка в місті Буську та скоординувати свої дії на порятунок нашої перлини архітектури, історії і культури. Відтак комісія у складі голови РДА  Володимира Сая, голови районної ради Володимира Замроза, його заступників Михайла Гаєвського і Богдана Гринишина, керівника апарату райдержадміністрації Юрія Кондзірського, керуючого справами райради Богдана Глови, начальника райвідділу міліції Романа Павлюка, заступника Буського міського голови Володимира Зеленюха та юриста міськради Назара Михайлюка, керівника відділу регіонального розвитку містобудування та архітектури РДА Миколи Владики, головного спеціаліста відділу культури і туризму Ігоря Стефанюка, керівника відділу освіти, депутата райради Богдана Глуховецького, головного спеціаліста відділу  освіти, голови районного Товариства охорони пам’яток історії та культури Михайла Шимківа, депутата міської ради, голови Товариства "Бужани" Зіновія Павлика, депутатів Буської районної ради Ірини Гаєвської і Ігоря Іваськіва, депутата міськради Володимира Ступака та редактора Буського радіо Лесі Дацко побувала на території палацового комплексу й всередині будівель, зробила висновки та обговорила низку важливих питань (на знімку зліва).

Насамперед йшлося про  передачу земельної ділянки колишнього військового  містечка №12 у власність територіальної громади міста Буська.

Нагадаємо, що одним із останніх кроків райради у цьому плані  був лист від 2 липня 2012р. на адресу Міністерства внутрішніх справ п.Захарченку, в якому йшлося про те, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2009 року №926-р "Про передачу майнових комплексів військових містечок до сфери управління МВС" майнові комплекси військових містечок №11 і №12 в м.Буськ Львівської області передані з балансу Міністерства оборони до сфери управління МВС з метою створення пункту перебування іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні. Проте військові містечка обидва як об’єкти є єдиним комплексом, у центрі якого – палац графа Бадені, що розташований в історичній частині міста, і становить для громади Буського району та області високу  архітектурно-мистецьку цінність. Цей палац збудований у 1810 році. З часу побудови до 1939 року палац був літньою резиденцією родини Бадені. Після націоналізації з 1953 року рішенням Львівського облвиконкому переданий у використання Міністерства оборони, у віданні якого ці об’єкти перебували до 2009 року. Архітектура палацу, вирішена в стилі класицизму та неоренесансу, характеризується багатим архітектурним декором дворового фасаду, інтер’єру та екстер’єру. Військове містечко №11, розташоване на вул.Львівській,10, збудоване у ХІХ ст. як фільваркове господарство графа Бадені. Обидва військові містечка прилягають до Національного парку імені Івана Франка, який є пам’яткою садово-паркового мистецтва національного значення, місцем проведення культурно-масових заходів і відпочинку міста та району.

Ще у 2008 році Управління охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації скерувало на розгляд Кабінету Міністрів України матеріали для прийняття постанови "Про створення державного історико-архітектурного заповідника "Замки і палаци Львівщини", до складу якого мав би увійти і палац графів Бадені у Буську. Тим паче пам’ятка знаходиться на території городища літописного Бужеська (VІІ -ХІІІ ст.) – об’єкта культурної спадщини національного значення, занесеного до державного реєстру нерухомих пам’яток України (130013-Н) згідно з відповідною постановою Кабінету Міністрів №928.

Починаючи з 1989 року, а згодом з часу розформування військової частини (2004 рік), громадськість, районна і міська влада зверталися у найвищі інстанції та до посадовців України щодо позитивного вирішення питання на користь громади (йдеться про безоплатну передачу комплексу військових містечок №11 і №12 у власність територіальної громади міста Буська).

17 січня 2010 року на території Буської міської ради був проведений референдум, на якому громада Буська проголосувала за пропозицію використання військових містечок №11 та №12, які розташовані на території м.Буськ, як об’єктів соціально-культурного, науково-освітнього та мистецького призначення.

На даний час Державна міграційна служба України листом від 25 травня 2012 року за підписом т.в.о. голови В.В.Шейбута повідомила Буську районну раду про те, що будівництво нових пунктів тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, в тому числі в місті Буськ, не планується. Отож очевидно, що проблема, через яку передавалися дані приміщення у власність Міністерства внутрішніх справ, відпала.

Львівська обласна державна адміністрація у своєму листі від 24 травня 2012 року за підписом заступника голови ОДА В.М.Губицького підтримує передачу палацу графа Бадені у власність територіальної громади м.Буськ. Але щодо вирішення цього питання потрібна згода власника, яким на даний час виступає Міністерство внутрішніх справ.

Міністерство культури України у своєму листі від 11 червня 2012 року за підписом директора Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей А.М.Вінграновського теж підтримує передачу у комунальну власність військових містечок №11
і №12 у м.Буськ – для розміщення філії Львівської галереї мистецтв. Проте ініціатива з вирішення даного питання повинна належати знову ж таки власнику даних приміщень.

29 травня цього року на адресу Буської міської ради надійшов лист із Міністерства внутрішніх справ з пропозицією виділити в межах міста земельну ділянку для будівництва житлового комплексу для працівників МВС в обмін на передачу в комунальну власність територіальної громади м.Буськ  майнового комплексу колишнього військового містечка. Відтак 21 вересня міська рада звернулася до заступника міністра керівника апарату МВС п.С.Лекаря з проханням направити представника МВС для вивчення цієї пропозиції. До сьогодні відповіді немає.

Доки триває переписка, створюються комісії, палац Бадені та прилеглі будівлі руйнуються, розкрадаються (оскільки охорони немає), заростають бур’янами. Громада міста Буська зневірилася в тому, що питання вирішиться позитивно, і керівництво нашої держави прислухається до думок і прохання народу.

Враховуючи усе це, органи влади та громадськість Буського району вкотре мають намір звернутися у найближчий час до Міністерства внутрішніх справи України, як власника та балансоутримувача зазначеного майна, та зініціювати передачу комплексу військових містечок №11 і №12, розташованих на території м.Буськ, у власність територіальної громади м.Буськ для збереження історичних пам’яток, зокрема палацу графів Бадені, який заплановано використати для розміщення філії Львівської галереї мистецтв та облаштування історико-краєзнавчого музею Буського району.
 

Ірина  ГАЄВСЬКА