На урядову "гарячу лінію" МОЗ України все частіше звертаються мешканці Буського району зі своїми скаргами щодо неналежного забезпечення їх життєво необхідними ліками.
Урядовий контактний центр, який постійно аналізує надходження звернень щодо забезпечення лікарськими засобами та виробами медичного призначення, які закуповуються за загальнодержавними цільовими програмами, а згодом інформує Міністерство охорони здоров'я, повідомило журналісту "Буського порталу", що загалом упродовж 2014 року було зареєстровано близько десятки звернень громадян Буського району стосовно забезпечення необхідними лікарськими засобами. З них кілька звернень – щодо забезпечення ліками пільгових категорій громадян. Заявники скаржилися на неможливість отримати ліки за пільговими рецептами через недостатнє бюджетне фінансування, а також зверталися з проханнями забезпечити їх лікарськими засобами, які вони не можуть придбати самостійно у зв’язку зі скрутним матеріальним становищем.
Крім того, громадяни повідомляли про відсутність в медзакладах інсуліну для хворих на цукровий діабет, препаратів для лікування серцево-судинних захворювань, витратних матеріалів для гемодіалізу тощо. Однак проблеми із забезпечення життєво необхідними ліками у багатьох випадках вирішилися завдяки зверненню громадян на урядову «гарячу лінію».
Так, мешканець смт.Красне Ковальчук І. П., інвалід І гр. по зору, який хворіє на цукровий діабет ІІ типу важкої форми (інсулінозалежний) звернувся з проханням допомогти отримати для нього потрібні препарати. Після звернення хворого його було забезпечено безкоштовно життєво необхідними препаратами «Протафан» та «Актрапід».
На урядовій гарячій лінії також зафіксовано звернення мешканки смт.Красне про незабезпечення її дитини 1993 р.н (інвалід дитинства II гр., діагноз епілепсія) препаратом Депакін хроно. Адміністрація Буської ЦРЛ надала відповідь, що "лікарський засіб, який підлягає відпуску за пільговим рецептом, депакін хроно 300 табл. №100 оптово-відпускна ціна задекларована згідно постанови КМУ від 13.08.12 р. № 794. На лікарські засоби оптово-відпускні ціни яких внесені до реєстру оптово-відпускних цін, які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки мають бути не вище ніж 10 відсотків до задекларованої оптово-відпускної ціни з урахуванням мита, податку на додану вартість та граничні торгівельні (роздрібні) надбавки не вище ніж 10 відсотків до закупівельної ціни з урахуванням податку на додану вартість. Заклади охорони здоров’я, що частково або повністю фінансуються з державного та місцевих бюджетів, закуповують лікарські засоби за цінами, які не перевищують рівень задекларованих оптово-відпускних цін з урахуванням мита, податку на додану вартість згідно постанови КМУ № 955 від 17.10.2008 р. Згідно наказу МОЗ № 247 від 04.04.2014 р. задекларована наступна ціна: 367,67 грн.
367,67 + 10% нац. дистр.+10% нац. аптеки +7% ПДВ = 476,02 грн. Це максимальна ціна, за якою аптека має право відпустити даний лікарський засіб на лікарню. При поступленні від постачальника сформована роздрібна ціна при відпуску з аптеки за пільговим рецептом складає: 504,15 + 10% нац. аптеки + 7% ПДВ = 593, 38. Отже перевищення складає 117,36 грн. та даний лікарський засіб не може бути відпущений за пільговим рецептом".
Мешканка Буська від імені своєї матері (д-з: хвороба Паркінсона) звернулася на гарячу урядову лінію щодо отримання потрібних препаратів. Після звернення в квітні 2014 року хворій було виписано пільгові рецепти на ліки «Мерапекс», «РК-Мерц 100», які не були отоварені в аптеці «Скайінвест» відповідно до постанови №340 від 13.08.2012 р. в зв’язку з підвищенням закупівельних цін на медикаменти.
На гарячу лінію МОЗ України у 2014 році також поступила скарга від мешканки села Задвір'я з приводу забезпечення її внука 2001 р.н., який являється інвалідом дитинства, препаратом фінліпсин. 14 травня 2014 року було виписано пільговий рецепт на препарат фінліпсин. На день виписки даний препарат тимчасово був відсутній в аптечній мережі Буського району. 22 травня 2014 року хворий препарат отримав.
На урядову лінію також поступила скарга, що кабінет забору крові Буської ЦРЛ не забезпечують гемаконами (флаконами для збору крові). Як пояснила адміністрація Буської центральної районної лікарні, в день звернення громадянки Буського району в наявності залишався 1 гемакон (флакон для забору крові). Кабінет забору крові Буської ЦРЛ в зв’язку з недостатнім фінансуванням забезпечувався гемаконами (флаконом для забору крові) на 50%, які використовувалися в екстрених випадках. З завідувача поліклінікою та медсестри кабінету забору крові взято пояснення. Медсестрі кабінету забору крові вказано на несвоєчасне подання заявки на забезпечення кабінету гемаконами. На даний час кабінет забору крові забезпечений гемаконами (10 штук).
Нагадуємо, що урядова «гаряча лінія» працює цілодобово за номером: 0-800-507-309. Оформити звернення можна також через веб-сайт Центру за адресою: www.ukc.gov.ua
Роман Матвіюк,
/"Буський медіа-портал"/