Піротехнічні підрозділи ДСНС України щодня проводять роботи щодо обстеження території країни, виявлення, вилучення та знищення вибухонебезпечних предметів часів минулих війн. Лише впродовж минулої доби здійснено 43 виїзди, під час яких виявлено 112 боєприпасів, у тому числі 1 авіаційну бомбу.
ДСНС наголошує, що при виявленні ВНП найперше, що треба зробити — повідомити рятувальників, поліцейських та в жодному разі не чіпати знахідку! Крім того, на застарілі боєприпаси можна натрапити будь-де.
Так, 5 серпня групою піротехнічних робіт та підводного розмінування Аварійно-рятувального загону спецпризначення Управління ДСНС України у Чернігівській області булознищено 11 вибухонебезпечних предметів часів Другої світової війни. Три снаряди калібром 152 мм виявив на відкритій території поблизу с. Лихолітки Козелецького району сільський голова. До приїзду надзвичайників місце виявлення вибухонебезпечних предметів охоронялося співробітниками Національної поліції. На місці події піротехніки ДСНС, обстеживши прилеглу територію додатково виявили ще 8 артилерійських снарядів калібром 76 мм часів Другої світової війни. Арсенал боєприпасів спецавтомобілем вивезли у безпечне місце та знищили у встановленому порядку.
Водночас, піротехнічним розрахунком Управління ДСНС України у Житомирській області вилучено та знищено 27 боєприпасів часів Другої світової війни, виявлених на вихідні на полі місцевої агрофірми біля с. Старицьке Брусилівського району. По завершенню збирання врожаю сюди вже мала заходити техніка для дискування, тож агроном підприємства здійснював об’їзд, щоб оглянути поле перед початком робіт. Він помітив поміж стерні ямки, звідки виднілося щось, візуально схоже на снаряд. На місце події одразу виїхали рятувальники. Після попереднього обстеження ними було виявлено 15 артснарядів часів Другої світової війни. 5 серпня для проведення подальших робіт з очищення території на поле прибули фахівці групи піротехнічних робіт аварійно-рятувального загону Управління ДСНС в області. Загалом, на місці події ними було виявлено та вилучено 27 боєприпасів, серед яких 4 мінометні міни, 1 ручна граната Ф-1 та різнокаліберні артснаряди. Усі боєприпаси вивезені у безпечне місце і знищені шляхом підриву.
Цього ж дня особовий склад групи піротехнічних робіт Навчального центру оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (с. Ватутіне Харківської області) залучався для проведення робіт з розмінування та знешкодження вибухонебезпечних предметів, які були виявлені на присадибній ділянці одного із мешканців села Михайлівка Первомайського району. Фахівці Центру, які прибули до місця виклику, ідентифікували знахідки як артилерійські снаряди калібру 37 мм в кількості 200 одиниць.
Крім того тривають роботи щодо розмінування звільнених територій Донецької та Луганської областей.
Так, упродовж 30 липня підрозділами ДСНС України на території Донецької області, де проводиться ООС, було обстежено 4,6 га території та виявлено і вилучено 1 ВНП.
Піротехнічними підрозділами Головного управління ДСНС у Луганській області продовжуються також і роботи по розмінуванню території поблизу КПВВ “Станиця Луганська”. Так, у період з 1 по 6 серпня, піротехнічними розрахунками ДСНС було перевірено місцевість загальною площею 0,41 га навколо зруйнованого мосту, де було виявлено, вилучено та передано підрозділу ЗСУ для знищення 49 одиниць вибухонебезпечних предметів.
Загалом, з початку року піротехнічні підрозділи ДСНС вилучили та знищили 32 тис. 873 вибухонебезпечних предмети, у тому числі 481 авіаційну бомбу.
Тож, з метою попередження нещасних випадків серед населення в разі виявлення вибухонебезпечних предметів, Державна служба України з надзвичайних ситуацій вкотре звертається до громадян з проханням дотримуватися правил безпечного поводження з вибухонебезпечними або невідомими предметами!
Категорично забороняється:
- торкатися підозрілого предмету або пересувати його;
- заливати його рідинами, засипати ґрунтом або чимось його накривати;
- здійснювати на підозрілий предмет звуковий, світловий, тепловий чи механічний вплив, адже практично всі вибухові речовини чутливі до механічних, звукових впливів та нагрівання;
- намагатися самостійно знешкоджувати знахідку.
Пам’ятайте, що у разі виявлення вибухонебезпечних предметів необхідно відразу повідомити про це за номером «101» або «102» та ні в якому разі не намагатися самостійно ідентифікувати знайдені боєприпаси.