Чи відчували ви виснаження останнім часом? Чи можете ви пройти по сходах, не захекавшись? Чи відмічали ви погіршення кольору шкіри, ламкість волосся та нігтів? Якщо так, можливо, вам не вистачає заліза – особливо, якщо ви жінка.
Давайте розглянемо, чому залізо таке важливе для вашого організму та що може статися при його дефіциті.
Залізо є важливим компонентом гемоглобіну, речовини в еритроцитах, яка переносить кисень з легенів по всьому тілу. Гемоглобін містить близько двох третин заліза в організмі. Якщо у вас недостатньо заліза, ваше тіло не може виробляти достатньо здорових еритроцитів. Нестача еритроцитів називається залізодефіцитною анемією.
Без здорових еритроцитів ваше тіло не може отримувати достатню кількість кисню. Якщо ви не отримуєте достатньо кисню в організмі, ви втомлюєтесь. Це виснаження може вплинути на все – від функції мозку до здатності імунної системи боротися з інфекціями. Якщо ви вагітні, сильний дефіцит заліза може збільшити ризик вашої дитини народитися занадто рано або менше норми.
Кожен день дітям потрібно вживати 4-20 мг заліза (залежить від віку і статі), чоловікам – 10-12 мг, жінкам – 20 мг. Залізо як мікроелемент необхідний в більшій кількості: вагітним і мамам, що вигодовують грудьми – 30-35 мг; людям, які хворіють на анемію або втратили багато крові; донорам; при посилених фізичних навантаженнях і т.д.
Серйозна нестача заліза в раціоні проявляється цілим комплексом симптомів: сухість шкірних покривів, підвищена чутливість до холоду, ламкість нігтів, різке випадання волосся, також волосся інтенсивніше сивіє; анемія; зниження мозкової активності, депресії і нервові розлади, запаморочення і підвищена стомлюваність; запальні процеси в ротовій порожнині, порушення травлення; швидкий набір ваги; погіршення роботи щитоподібної залоза.
Якщо Ви помітили що-небудь з перерахованого вище, відразу зверніться до лікаря. Точно визначити рівень заліза в організмі можна за допомогою аналізу крові. Відштовхуючись від результатів, лікар призначить відповідну терапію.
Дефіцит лікують препаратами заліза, курс прийому досить тривалий: від 2 до 6 місяців. Це обумовлено низькою біодоступністю препаратів і повільним накопиченням в організмі. Дізнатися про них можна на онлайн-довідниках, таким є сайт МедПравда чи аналогічні портали.
Також, цим людям залишають рекомендації стосовно харчування.
Залізо як мікроелемент в організм потрапляє з рослинною (неорганічне) і тваринною (органічне) їжею. Вміст заліза (мг) в 100 г продуктів: печінка свині – 19, печінка теляти – 11-6, баранина – 3,1, свинина – 1,6, телятина – 2,9, м’ясо кролика – 4,4, курятина – 3-1,5, яйця – 2,6, морська риба – 1,1, сир – 0,4, арахіс, кеш’ю і мигдаль – 6,1, гречана крупа – 8, вівсянка – 4,3, гриби (свіжі) – 5,2, житній хліб – 2,7-2, яблука свіжі – 2,6, курага – 2,7, ламінарія (морська капуста) – 0,22, картопля і гарбуз – 0,8.
Важливо пам’ятати, що органічне залізо засвоюється набагато краще неорганічного. Це означає, що продукти тваринного походження більше насичують організм залізом.
Статтю підготували редактори видання МедПравда.
Видання МедПравда, свідоцтво про реєстрацію від 5.07.2019.