НБУ України підготував деякі зміни щодо видачі споживчих кредитів. Це питання протягом останніх місяців минулого року неодноразово виникало як в суспільстві, так і в керуючих органах.
Новий 2021 рік з першого дня, тобто з 1 січня, розпочався з введення нового закону про мікрокредитування. Багатьох громадян країни цікавить, які нововведення очікують їх, що зміниться і який вплив це матиме на тих, що зазвичай обирали мікрокредит, коли вважали це за потрібне.
Інформація з’явилася в декількох інформаційних виданнях, в тому числі і на сторінці detector.media. Публікація дозволяє зробити висновки, що на позичальників розповсюдиться посилення захисту законом. Це стосується тих споживачів, які користуються послугами мікрокредитних організацій, звертаючись за терміновими позиками. Окремо приділяється увага пені та штрафам, які роблять кінцеву вартість кредиту більшу в декілька раз за суму самого кредиту. Чимало людей потрапляли під перекредитування і, як наслідок, накопичували борг, отримуючи «тавро» безнадійних клієнтів.
Які зміни приніс прийнятий закон
В категорію «споживчих кредитів» переводяться ті кредитні договори, які мають термін укладення менше місяця, а також ті, які мають вартість менше мінімальної заробітної плати. З моменту вступу в дію документу вони підпорядковуються вимогам закону України про споживче кредитування;
Кредитні компанії більше не мають права збільшувати відсоткову ставку, а також застосовувати за одне й теж порушення накладання штрафів та пені на позичальника. Це суттєво вплине на зниження кредитного навантаження українців та дасть змогу отримати захист від непомірних сум штрафів та пені тим, хто користується послугами МФО досить активно.
Новий закон дає можливість захисту не тільки позичальникам, але й кредиторам від клієнтів, які не виконують умов договорів.
Сервіс підбору онлайн кредитів Crezu роз’яснює, що до цього часу була можливість знаходити лазівки в законі та обманювати позичальників, надаючи позики під великі відсотки річних. На ринку кредитування загострилась проблема і з виконанням обов’язків позичальників, і з діями кредиторів.
Досить складно пересічній людині вибрати компанію, яка б задовольняла вимогам:
- пропонувала б чесні та прозорі умови співпраці;
- у якої б була прийнятні відсоткові ставки;
- при простроченнях – нормальні штрафи;
- при непередбачуваних ситуаціях була можливість пролонгації.
Без сумніву, позичальникові досить зручно оформляти кредит швидко та уже через 20-30 хвилин мати змогу користуватися грішми, але база МФО не була приведена у відповідність закону. Над цим питанням треба ще попрацювати, адже це впливає на репутацію як самих компаній, так і сервісу, що пропонує населенню послуги з пошуку надійних компаній.