Головна Цікаво Найвідоміша властивість калини – лікувати різноманітні застуди та захворювання.

Найвідоміша властивість калини – лікувати різноманітні застуди та захворювання.

 Червона калина…

 
Скільки тепла і ласки у цих звичних серцю українців словах! 
 
Скільки пісень і легенд присвячено цій скромній рослині!
 
У народі слово "калина" служить синонімом дівочої краси. Її також вважають національним символом. Калина має високі декоративні властивості. Навесні вона прикрашається квітами, восени – янтарно-червоними гронами плодів і листя, яке поступово червоніє. Недаремно багато людей вирощують цю красуню. Звичайно, знайшлось для неї місце і в нашому садку, а онде і сусідську калину добре видно з вікна моєї кімнати  (особливо навесні та  цілу зиму).
 
Проте найвідоміша властивість калини – лікувати різноманітні застуди та захворювання. При застудах: беруть 1-2 ст. ложки розтертих ягід, заливають окропом, кип’ятять 5 хв., настоюють впродовж 4 годин і вживають по 3-4 склянки на день. Варені ягоди з медом їдять при гострих респіраторних захворюваннях,  ядусі, діареї, хворобах печінки та жовтяниці. Ягоди калини (5-10 штук) висмоктують та з’їдають при нападах сильного сухого кашлю.
 
При катарах, виразці шлунка, жовтяниці, діатезах  з’їдають 3-4 рази на день за півгодини до їди по 1 ст.ложці  розім’ятих  сирих ягід калини (з цукром або без нього). 
 
Ці ягоди також дуже корисні для гіпертоніків, вживають їх і при головних болях. Сік використовують для  заспокоєння болю в серці і печінці. А от що говорить про цю рослину закарпатський мудрець Андрій Ворон: "Яке  диво – калина. Ось найкращий рецепт. 2 ст.ложки подрібнених квіток, листя, гілочок, ягід залити двома склянками окропу, закутати і три години настоювати, процідити та пити по півсклянки 4 рази на день. Допомагає навіть від раку. Настій калини дають хворим, у яких фурункули, різні висипи на шкірі".
 
Плоди калини також використовують для виготовлення варення, киселів, желе, морсу, соку, цукерок, мармеладу, пастили, сиропу, підлив, соусу тощо. Рецепти їх приготування подані в різних довідниках.
 
Збирають плоди пізньої осені, якраз настала пора їх заготівлі. Ягодам не страшні приморозки, адже після них вони майже втрачають гіркоту (вона також зменшується після сушіння і варіння) і набувають солодшого смаку.
 
А попробуйте приготувати каву з… калини. Ягоди збирають після приморозків – у них більше цілющої сили. Сушити їх потрібно на печі повільно, трішки обсмажити, перемолоти на кавовому млинку. 2 чайні ложечки мелених ягід запарити склянкою окропу, варити 5 хв., настоювати з півгодини. Кава з калини не гірша від заморського напою. Який  аромат, а яке смакотище! Та ще й при захворюваннях серця – кава з калини – найперші ліки. Цей  ароматний напій також стимулює роботу печінки. Цю  каву добре пити і при хворобах кишківника, а гіпертонікам, крім калини, до  кавоварки бажано додати мелених ягід глоду та аронії (чорноплідної горобини) в рівних частинах.
 
Якщо ж до  філіжанки калинової кави додасте ще й ложечку меду!… Отож вирощуйте і плекайте червону калину!
 
Підготував Ярослав Давидовський.