Під час форуму порушили тему місцевих бюджетів, а саме, скільки коштів виділяють громади на підтримку збройних формувань.
У Львівській області розпочався Форум громад та волонтерів «Львівщина – для ЗСУ». Він об’єднав 150 учасників з усіх районів Львівської області. Форум має на меті завдяки зусиллям на місцевому рівні підвищити рівень обороноздатності усієї країни.
Долучились до обговорення представники обласної та державної влади, громадських та благодійних організацій, голови територіальних громад, волонтери, ветерани війни та військовослужбовці, представники компаній, які займаються виробництвом та підтримкою ЗСУ, до прикладу, Львівський оборонний кластер.
Захід поділили на три панельні дискусії, а розпочали обговорення з теми підтримки оборонної промисловості країни через місцеві бюджети. Упродовж І кварталу 2024 року з місцевих бюджетів Львівщини видатки, пов’язані з військовою агресією, становлять 525 млн грн.
«У Львівській області 73 громади. Усі вони мають різний рівень фінансової спроможності. Зараз в країні гостро стоїть питання військової підтримки, тому керівники громад повинні розуміти, що на них також лежить велика відповідальність, адже не все можуть забезпечити волонтери. За перший квартал цього року понад 500 мільйонів гривень наші громади перерахували на користь військових формувань. За перші 4 місяці року з обласного бюджету скерували уже 350 мільйонів на підтримку обороноздатності нашої держави, з цієї суми понад 200 мільйонів – на безпілотники. Ми надалі будемо допомагати військовим, але також є не вирішені питання. Наприклад, Верховна Рада мала б ухвалили Закон №9559, який би дозволив громадам напряму фінансувати військові частини», – наголосив начальник Львівської ОВА Максим Козицький.
Отож, з обласного бюджету у січні-березні поточного року на підтримку внутрішньо переміщених осіб і членів сімей загиблих захисників виділили 12 млн грн, на створення умов для лікування, реабілітації та відновлення потерпілих внаслідок агресії – 11 млн грн. А на підтримку сил безпеки і оборони шляхом надання субвенції державному бюджету в межах обласної програми «Безпечна Львівщина» за 4 місяці 2024 року вже скерували 354 млн грн при річному плані в 605 млн грн.
Пріоритетом програми «Безпечна Львівщина» є закупівля безпілотних літальних апаратів і систем, засобів радіоелектронної боротьби, тактичного обладнання для мобільних вогневих груп (зарядні станції, прожектори зенітні пошукові, планшети, прилади нічного бачення, тепловізійні приціли, біноклі тощо).
«Ситуація на фронті змінилася. Якщо минулий рік можна було назвати роком застосування дронів, то зараз ми бачимо збільшення роботизованих систем різних типів і класів. Усе свідчить про посилення автономності на полі бою. Наведу простий приклад, якщо у вас є змога запрограмувати дрон на автономну поведінку, що може знищувати рухомі предмети на відстані більше ніж 5 км, то ви це зробите. Усе для того, щоб не наражати на небезпеку оператора БпЛА, цілий екіпаж військових. У хід підуть розробки за допомогою штучного інтелекту, а це стосується обох сторін фронту. На жаль, наш ворог дуже швидко рухається і всі наші найкращі рішення масштабує. Нам не можна розслаблятися, при ефективних розробках технологій та збереженні життів наших людей цю війну можна виграти», – зауважила волонтерка, керівниця «Victory Drones» благодійного фонду Dignitas Марія Берлінська.
На сьогодні територіальні громади мають три законодавчо затверджені способи надання допомоги військовим підрозділам:
- Забезпечення добровольчих формувань територіальних громад харчуванням, медикаментами, обмундируванням,
- Перерахунок коштів до державного бюджету або конкретній військовій частині у вигляді субвенції.
- Придбання військових облігацій.
Однак, жоден з цих способів не дозволяє громаді оперативно за кошти місцевого бюджету задовольнити запит військової частини і придбати, до прикладу, індивідуальну систему РЕБ чи іншу техніку. Чимало часу витрачається на проведення тендерів, пошук обладнання, процес закупівлі, погодження кошторисних документів з Міністерством оборони України тощо.
Вирішити цю проблему можливо, якщо внести зміни до окремих законів України. У квітні цьогоріч на засіданні Верховної Ради розглянули й прийняли за основу законопроект №9559, який має доповнити повноваження сільських, селищних, міських рад в частині надання фінансової та матеріальної підтримки сектору безпеки і оборони у період дії воєнного чи надзвичайного стану та затвердження місцевих програм підтримки сектору безпеки і оборони.