Голова Буської РДА вийшов з Партії регіонів, а фракція ПР у Буській райраді припинила своє існування.
Ці та інші резонансні події трапились минулої п'ятниці, 24 січня, на відкритій позачерговій сесії райради, участь в якій з 54 районних обранців взяв 41 депутат (дещо пізніше – 40) та більше півтисячі надбужанців, які цього дня були присутні у великій і малій сесійній залах. Відтак громада дала поштовх висловити недовіру голові райдержадміністрації. Рішення приймалось спонтанно, бурхливо та емоційно. Та про усе – за порядком.
Зауважимо, що цього дня районні обранці зібрались у сесійній залі насамперед для того, аби підтримати звернення депутатів усіх рівнів Львівщини, ухвалене 22 січня 2014 року зборами на Майдані Незалежності у Києві. І таке рішення ухвалили одностайно. З вуст депутатів та представників громади звучали рішучі вимоги підтримати боротьбу українського народу за збереження незалежності і суверенітету, дотримання Конституції, непорушності прав людини. А ще люди вимагали від усіх місцевих регіоналів вийти з партії, яка своїми ганебними діями не лише дискредитувала себе як політична сила, але й не має жодного морального права на існування.
Ось що з цього приводу сказав депутат Буської райради Богдан Глова: «Влада звинувачує учасників протестів в порушеннях законів України, називає екстремістами, звинувачує в захопленні будівель. А чи замислюються чиновники у "високих кабінетах" з Банкової та Грушевського над тим, хто почав порушувати закон? Що зробила влада, щоб уникнути протестів та невинних смертей? Нічого! Винних в побитті студентів (з чого все почалося) ніхто навіть не думав притягувати до відповідальності. Не затримали навіть офіційно призначених "цапів-відбувайлів". Влада не тільки не робила жодних кроків, щоб не допустити протистоянь, а ще більше поглиблювала конфлікт: «беркут» продовжував бити людей, а більшість у Верховній Раді України не знайшла нічого кращого, як у напруженій ситуації прийняти антинародні закони, що повністю обмежують права та свободи людей і дають підстави для посилення конфлікту між владою і суспільством.
Голова Верховної Ради України навіть формально не чекав два дні і одразу підписав закони, чим особисто порушив Закон України «Про Регламент Верховної Ради України». Що тоді вимагати від людей? Як має реагувати суспільство на фізичні та моральні знущання з активістів, викрадення людей з лікарень та мордування їх до смерті? Світлошумові гранати кидають під ноги з порушенням всіх інструкцій. Водомети використовують в мінусову температуру, порушуючи усі міжнародні норми. З потужних помпових рушниць прицільно стріляють в голову, а не в ноги, як це передбачено нормативами їх застосування. Звісно, в такій ситуації активісти мирних акцій протесту не витримують, навіть найбільш мирно налаштовані і не варто дивуватись реакції людей.
Фракція РУХ у Буській районній раді одноголосно підтримує звернення депутатів усіх рівнів, виголошене на Майдані, підтримує підпорядкування Народній Раді та вимагає виконання усіх вимог Майдану. Хоча ситуацію може врегулювати єдине рішення – дострокові парламентські та президентські вибори, і лише за умови, якщо вони відбудуться прозоро. Жодні інші поступки народний гнів уже не зупинять. Люди вимагають повного перезавантаження влади та зміни не тільки одного президента на іншого, а усієї системи влади відповідно до європейських стандартів.
Окрім цього, наголошую, що в Буській районній раді є 6 депутатів – членів фракції Партії регіонів. Закликаю усіх їх вийти з цієї фракції та ліквідувати її в районній раді раз і назавжди».
На це голова районної ради Володимир Замроз повідомив, що депутати Мар'яна Діжак і Василь Горошко вже написали заяви про вихід з партії та фракції ПР. А згідно регламенту ради будь-яка фракція має складатись не менше, як з п'яти депутатів. Отож фракція Партії регіонів у Буській райраді автоматично самоліквідовується.
Користуючись нагодою, Мар'яна Діжак навіть виступила перед присутніми і повідомила, що вийшла з лав регіоналів відразу після жорстокого побиття студентів 30 листопада. А сьогодні вона активно, реальними справами підтримує Євромайдан.
Та це не заспокоїло присутніх, а, мабуть, ще більше загострило увагу на приналежності очільника району Володимира Сая до Партії регіонів. Заступник голови районної ради, свободівець Богдан Гринишин звернувся до нього «вийти з партії і залишитись порядною людиною». А депутат від «Батьківщини» Степан Рак запропонував висловити недовіру В.Саю. Зал завирував, підтримуючи таке рішення, проти були одиниці, а десяток – переважно державні службовці і декотрі підприємці – вагався, мотивуючи тим, що В.Сай є добрим керівником і не має в районі особистих ворогів – лише партійних. Тут позиція зрозуміла – "Не плюй у колодязь, звідки води доведеться напитись".
Відтак висловити недовіру вирішили у два етапи – голосуванням відкритим (моральний аспект) і закритим (згідно процедури). У першому кожне окреме рішення депутата сприймали або оплесками, або обуренням і вигуками "Ганьба". У результаті: "за" – 28, "проти" – 2, "утримався"-9.
Результат таємного волевиявлення майже не відрізнявся від відкритого голосування: 28 депутатів висловились за недовіру, 3 – проти і 8 – утримались.
Зауважимо, що перед закритим голосуванням люди намагались переконати В.Сая вийти з ПР. Він, у свою чергу, повідомив, що підтримує позицію обласних колег-регіоналів. Зазначимо, що "Заява Львівської обласної організації Партії регіонів" своїм змістом є повною підтримкою вимог Майдану. «Вона є прямою ознакою того, що влада починає на місцях "сипатися" і що таких пробоїн ставатиме все більше і більше, то це саме той шлях, що приведе до перемоги. їх треба розхитувати, шукати "больові точки", завойовуючи все нові позиції по ту сторону барикад", – так прокоментував заяву представник "Третьої Української Республіки" Тарас Стецьків. Але своє особисте ставлення до Партії регіонів В. Сай вперто не озвучував. Лише перед закритим голосуванням повідомив: "Я заяву напишу, а ви приймайте рішення!" і залишив сесійну залу.
І вже дещо пізніше його заступник Євген Кичурчак зачитав громаді дві заяви про вихід з лав регіоналів – від В.Сая і від себе особисто. Але на цьому емоції не вщухли, адже керівник відділу у справах захисту прав споживачів райради Василь Кашуба заявив, що найбільша проблема Буського району – це діяльність першого заступника голови РДА Марії Яцик.
У відповідь М.Яцик наголосила, що вибачатись перед громадою їй немає за що, про вихід з ПР ще подумає, й намагалась розповісти про свою роботу на посаді заступника. Та зал слухати не захотів. З таким же революційним настроєм депутати і громада вийшли із сесійної зали і взяли участь у велелюдному віче.
Кількома днями пізніше стало відомо про вихід з лав регіоналів Андрія Михайліва і Володимира Сисуна, який до того ж відмовився від головування у бюджетній комісії та здав свій депутатський квиток. А тим часом представник ще одного депутата Романа Пришляка у районній раді повідомив, що його керівник ніколи не був членом ПР та й загалом фракція Партії регіонів у Буській райраді припинила свою діяльність. Отож писати заяву Р.Пришляку не довелося.
Сподіваємось, нарешті місцеві представники ПР усвідомили, що політика їхньої партії призвела до протистояння, кровопролиття і розколу суспільства.
Ірина ГАЄВСЬКА