Дитячий садок – добре це чи погано, віддавати туди дитину чи почекати – такі запитання рано чи пізно виникають у кожній сім'ї. Рішення батьки приймають, виходячи з власного досвіду, та й, зрештою, не всі діти схильні до таких змін у своєму житті. Тому й не дивно, що батьки хвилюються: як там зустрінуть дитину? як і чим будуть годувати? чого навчать? чи добре буде малюку? Не менше лякають і витрати. Адже ні для кого не є таємницею, що практично все, що є в дошкільному закладі, придбано за кошти батьків. Тож газета вкотре вирішила підняти тему садочків. Зокрема, чи забезпечені дошкільні заклади необхідними лікарськими засобами в разі надання дитині долікарської допомоги.
Здавалося б, тут має бути порядок, адже мова йде про здоров'я ще зовсім маленьких дітей.
Але не так сталося, як гадалося.
У Буську гроші, здавалось, є
Перше, що зробили – звернулися до начальника фінансового управління Буської РДА Михайла Постолюка. Він одразу наголосив, що оскільки мережа дитячих дошкільних навчальних закладів (ДНЗ) району невелика (13) в порівнянні із сусідніми – Бродівським (25-27), Радехівським (20), то відповідно маємо достатній фінансовий ресурс на їх утримання. А як вони розподіляються – інше питання. Візьмемо до прикладу два дошкільних заклади міста, то на них міська рада в минулому році заклала 2млн. 359 тис. грн. (в цю суму входять – заробітна плата працівникам, видатки за спожиті енергоносії, харчування тощо). При цьому на придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів виділили аж 800 гривень на рік (в розрахунку на один садок).
Потреб багато – витрат жодних
Отож, перед тим, як відвідати місцеві дошкільні заклади, щоб подивитися, що можна придбати за рік на таку суму, відкрила Закон України "Про дошкільну освіту". У ньому зазначено, що в кожному дошкільному закладі повинні працювати лікар-педіатр та медична сестра (в жодному із 13 садочків району такого нема, працює лише медсестра), які зобов'язані кожного дня проводити медичний огляд діток (одна медсестра на 120-150 дітей і щоденний медогляд?).
Що стосується оснащення медичного кабінету та переліку лікарських засобів, то тут все за межею фантастики. Виявляється, у кабінеті повинні бути: холодильник, аптечна шафа, набір скіаскопічних лінійок, дзеркальний офтальмоскоп, тонометр, фонендоскоп, бокси – великий і малий, ниркоподібний лоток, ваги, поліхроматичні таблиці для дослідження кольоровідчуття та визначення гостроти зору, пантограф, лампи – бактерицидна пересувна і стаціонарна, киснева подушка тощо. Якщо наші садочки щось і мають з цього списку, то це не означає, що в робочому стані.
Перелік лікарських засобів для надання першої долікарської допомоги не викликав подиву. Річ у тім, що препарати прості, мало не в кожній домашній аптечці є. А ось медсестри садочків навіть не пам'ятають, коли все це вони мали. Наприклад, у медичному кабінеті для надання першої невідкладної допомоги повинно бути 20 найменувань медикаментів. У садочках ж, зокрема у "Лелечені", лише п'ять – парацетамол, активоване вугілля, зеленка, йод та етиловий спирт. Благо, що ще термометри батьки закупили.
Але, якщо ви подумаєте, що цих 800 бюджетних гривень витратили на придбання 5 препаратів, то помиляєтесь. Річ у тім, що міська рада дозволила садочку використати на рік лише 300 гривень на придбання дезінфікуючих засобів (яких вистачає лише на місяць і вони не відносяться до медикаментів). А ось ліки змушені були вже купувати за кошти батьків. Нагадаю, що медикаменти відносяться до захищених статей видатків і термін "казна не пропустила" в даному випадку не підходить.
Як нам сказала завідувачка ДНЗ "Лелеченя", у 2013 році на ім'я голови міської ради було надіслано 14 листів – потреб щодо нормального функціонування садочку, але, на жаль, на них не було жодної реакції.
Але повернімось до охорони здоров'я наших дітей. Можливо, 800 гривень і достатня сума, аби забезпечити садок найнеобхіднішими лікарськими препаратами, але й цих "копійчат" для них немає. Ось що на це коротко відповів міський голова Ростислав Сліпець: " Минулоріч місто виконало бюджет лише на 88%. Відповідно були недофінансовані ряд статей, в тому числі і ті, що стосуються дитсадків"
А в селі – без проблем
Що стосується інших дошкільних закладів району то в них із закупівлею необхідних лікарських засобів жодних проблем. Сільські та селищні ради, яку суму заклали таку й використали. Приміром, в смт. Красне функціонують три ДНЗ, на медзасоби селищна рада виділила 3000 гривень, які протягом року були освоєні. Така ж ситуація і в Олеську (один садочок – одна тисяча), Новому Милятині (1 ДНЗ – 1 тисяча), Сторонибабах(7 ДНЗ – 1,5 тисячі гривень), Андріївці (один садок – 800 гривень). Заводському (один садок – 600грн), Побужанах (1 ДНЗ – 400грн.), Утішкові (один садок – 600 грн.), Ожидові (один садок, заклали 5 тисяч, а освоїли 375 гривень).
Наостанок хочеться перефразувати відомий народний вислів: "Багата хата – ситі діти", який у нашому випадку звучить так: "Де господар дбає – там хата й має".
Інна ПАЛАМАР