Навряд чи є людина, яка заперечуватиме користь читання для людського мозку. До того ж книжкові магазини просто переповнені різною літературою для дорослих та дітей. Численні дослідження показали, що вигадані розповіді значно корисніші для мозкової діяльності, ніж реальні історії. Розглянемо 8 основних причин, чому слід читати художню літературу.
Звільняє від стереотипів
Світові стандарти та літературні закони не мають нічого спільного між собою. У вигаданому світі суспільство більш толерантне до меншин. Прикладом є книга «Гаррі Поттер», де головний герой лояльно ставиться до грязнокровок, яких усі утискували. В Італії було проведено експеримент, де вчитель підказував як аналізувати цю книгу. Вже за кілька днів діти спокійно міркували про іммігрантів, гомосексуалістів та біженців без агресивного підтексту.
Розвиток емпатії
Процес читання художньої літератури розвивають усвідомлене співпереживання іншій людині – читач може уявити себе з їхньої місці. А вся справа в тому, що мозок однаково обробляє те, що відбувається в реальному житті та у творі.
Саме в зоні лівої скроні знаходиться відділ, який думає, що він робить те саме, що робить персонаж у книзі. Цей феномен називається «втілена підсвідомість» – людина під час читання переміщається до тіла героя. Центр уваги зміщується зі свого «Я», тому вдається краще розуміти поведінку та бажання інших людей.
Зміцнює нерви та покращує сон
Читання художньої літератури – це своєрідна втеча від реальності, тому значно простіше впоратися зі стресом. Достатньо 6 хвилин зосередженого читання для того, щоб розслабити м’язи на 68%. Якщо порівнювати з іншими заняттями, наприклад прогулянка, то знижується стрес лише на 42%. Це означає, що читання – це найкращий вибір для вечірнього дозвілля.
Прийняття невизначеності
Стабільне життя – це міф, який не турбує шанувальників романів. Люди, які читають вигадані розповіді, набагато простіше ставляться до невизначеності. В університеті в Торонто був проведений експеримент зі 100 студентами, які читали одну розповідь чи есе. Ті, хто читав оповідання, простіше реагували на нестійкість. Вони розмірковували та шукали творчий підхід для вирішення будь-яких неприємностей.
Збагачення словникового запасу
Кількість прочитаних книг впливають на словниковий запас людини. Саме з цієї причини дитяча література є настільки важливою – дитина з раннього віку розвивається, починає говорити красиво та краще викладати свої думки.
Розвиток образного мислення та уяви
Письменник створює лише половину книги, а решту – пише читач. Тобто при читанні художньої літератури підключається фантазія, щоб уявити обстановку, зовнішність персонажа, запахи, голоси – кожен читач у ролі режисера сам вигадує деталі. Якщо у вас погана фантазія, читання книг допоможе виправити цю ситуацію.
Відкриття нового світу
Іноді у реальному житті не вистачає друзів та пригод. Але саме під час читання художньої літератури цю несправедливість можна виправити. Герої книг перетворюються на друзів та порадників. Читач проходить весь спектр емоцій, набуваючи нового життєвого досвіду.
Тренування логічного мислення та пам’яті
Чого тільки вартий той факт, що любителі художньої літератури на 32% рідше хворіють на Альцгеймера. Особливо це актуально, якщо читач віддає перевагу довгим романам. Постійна робота мозку сприяє тому, що тренується логічне мислення та пам’ять.
Очевидно, що читання книг – це корисне заняття, яке збільшує словниковий запас, розвиває фантазію та допомагає співчувати та розуміти оточуючих.