Головна Цікаво Комісія з питань культури ознайомилася з роботою Історико-краєзнавчого музею у Винниках

Комісія з питань культури ознайомилася з роботою Історико-краєзнавчого музею у Винниках

Сьогодні, 27 грудня, відбулося виїзне засідання постійної комісії з питань культури, історико-культурної спадщини, туризму, духовного відродження та ЗМІ, в межах якого депутати відвідали КЗ ЛОР “Історико-краєзнавчий музей м. Винники”.

Члени комісії оглянули приміщення, що належать музею, по вул. Галицькій, 26 і вул. Івасюка, 5 в м. Винники, а також ознайомилися із роботою та експозицією закладу. Варто зауважити, що в музеї зберігається до 70 тисяч експонатів.

Окрім цього, постійна комісія ознайомилася із сенсаційною археологічною знахідкою, представленою в комунальному закладі обласної ради «Історико-краєзнавчий музей» на виставці «Дари у світ «Вальхалли» (нові поховальні  пам’ятки давніх германців на території Західної України)». Виставка відкрита з 9 листопада у виставковій залі музею за адресою: м. Винники, вул. Івасюка 5.

Комісія з питань культури ознайомилася з роботою Історико-краєзнавчого музею у Винниках

Довідково:

Відкриття виставки відбулося під час чергової міжнародної наукової конференції, яка проводилася у Винниках 9 – 11 листопада цього року. Її організатори – КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей», Інститут археології Жешівського університету, співорганізатори – кафедра археології та спеціальних галузей історичної науки Львівського національного університету імені Івана Франка, Інститут археології НАН України, департамент архітектури та розвитку містобудування ЛОДА та Винниківська міська рада.

Винники недаремно називають новим археологічним осередком та науковим центром, адже вже стало традиційним започатковане вісім років тому проведення на базі “Історико-краєзнавчого музею” щорічних тематичних наукових конференцій.

Розкопки, проведені науковцями музею спільно з кафедрою археології Львівського національного університету імені Івана Франка,  дали неочікуваний і, одночасно, сенсаційний матеріал. У двох досліджених кремаційних захороненнях було виявлено надзвичайно важливі для європейської та світової археології знахідки, у тому числі рідкісні для нашої території провінційно-римські імпорти кінця І – середини ІІ ст. н.е. Зокрема, знайдено частини великої глиняної червонолакової посудини (т.зв. «terra siggilata»), скляні кубки та мисочки, металеві предмети побуту, елементи спорядження вершника та зброя. Найціннішими серед знахідок є два бронзові казани,  один із них, прикрашений трьома чоловічими погруддями, на сьогодні є третьою подібною знахідкою в Європі (два попередні були виявлені в багатих князівських похованнях в Чехії та Польщі). Нововідкрита пам’ятка археології є надзвичайно цінною не тільки для України, а й країн Центральної Європи, а знайдені речі, частина яких відреставрована зусиллями музею, гідні експонуватися на виставках у провідних музеях Європи.

Крім знахідок із могильника Карів, на виставці представлені також матеріали з пам’яток Малашівці, Новий Яричів і Судова Вишня. Визначальним для пшеворської культури є поховальний обряд, специфічною ознакою якого є наявність у похованнях ритуально пошкодженої зброї, серед якої найчастіше зустрічаються наконечники списів, мечі, шпори, умбони, держаки щитів, ножі. Поховальний інвентар доповнюють поясні пряжки, фібули, підвіски-лунниці, пінцети, вапнякові пряслиця тощо. Покладання зброї в похованнях воїнів – риса, властива лише пшеворській культурі. Носіями цього звичаю були кельти. Від кельтського світу пшеворські племена також перейняли обряд зумисного псування предметів озброєння перед вкладанням їх у могилу. Це, в першу чергу, стосувалося мечів, зігнутих вдвічі або втричі. Пошкодженню піддавалися також наконечники списів, держаки щитів, умбони, рідше – ножі і шпори. Отже, непридатними робились, в основному, гострі предмети. У кельтів цей звичай відображав певні релігійні уявлення, що вимагали зі смертю воїна символічно умертвити і його зброю для потреб у потойбічному світі. Страхом живих перед мертвими пояснюється звичай пшеворських племен устромляти зброю в дно поховальної ями. Крім мечів, для таких цілей використовувалися наконечники списів, ножиці, інші колючі і ріжучі предмети.

Виставка «Дари у світ «Вальхалли»  та міжнародна наукова конференція вкотре засвідчують, що «Історико-краєзнавчий музей» м. Винники є важливим осередком розвитку археологічної науки в Україні.

Комісія з питань культури ознайомилася з роботою Історико-краєзнавчого музею у Винниках